1 2 3 4 5 6 7 8

emelkoca

Bu üye Yazar

Bu üyenin profil sayfasına git

2,489 entry 557 konu hiç puanı yok
25.04.2023 13:01 son işlem tarihi takip etme takip et

tartışma

âdabıyla yapıldığında bir anlamı olan, yoksa tek taraflı üste çıkma çabasına dönen laf yetiştirme yarışıdır. Genelde tartışan insanlar, karşıt görüşe kapıları kapalı olup, salt kendi düşüncesini savunma ihtiyacına girdiğinden, tartışmalar bir sonuca bağlanmadan kapanır, açıklığa kavuşması gereken konu da ortada kalır. Açık görüşlü, konu hakkında gerçekten bilgi sahibi olan ve empatik insanlarla tartışmaya girilmelidir, zeytinyağı gibi her daim üste çıkmaya çalışan, kulaktan dolma bilgilerle üstünlük kurmaya çabalayan insanlarla tartışma ortamından kaçınmak, sinir ve ruh sağlığı için önem arz eder.

29.03.2023 23:21
 1. erkek çocuğu olmayan aileler

  En azından kız çocukları varsa bu duruma şükretmeleri gereken ailelerdir. Zira evlat sahibi olamayanlar aileler varken, kız-erkek çocuk ayırımı yapmak şükürsüzlüktür.

   
 2. seçimden sonraki ilk sözleri

  "Hiçbir şey olmadıysa da kesin birşeyler oldu" tarzı özlü ve beyin yakan sözler olmaz inşallah.

   
 3. potansiyel enerjinin kınetik enerjiye dönüşmesi

  Kimyasal tepkimelerin gerçekleşmesini açıklayan çarpışma teorisine göre; yeterli kinetik enerjiye sahip tepkimeye giren tanecikler(reaktifler), uygun geometride birbirine yaklaşırken kinetik enerjileri azalır ve potansiyel enerjileri artar, tam çarpışma anında tüm kinetik enerjinin potansiyel enerjiye dönüştüğü reaktiflerin bir arada bulunduğu aktifleşmiş kompleks denilen kısa ömürlü, kararsız, yüksek enerjili bir ara ürün oluşur. Aktifleşmiş kompleks sahip olduğu yüksek potansiyel enerjiyi, ürünleri oluşturacak şekilde parçalanarak kinetik enerjiye dönüştürür ve böylece girenler, ürünlere dönüşmüş, tepkime gerçekleşmiş olur.

   
 4. bilimle uğraşan insanın en belirgin özelliği

  Sabırlı olmaktır.

  Sabah laboratuvara girip, akşama kadar bir deneyin sonucunu beklemektir. Doğru sonuç çıkmadıysa ertesi gün işlemleri gözden geçirip, tekrar aynı deneyi yapabilmektir.

   
 5. söz vermek

  Karşılığı da söz almak olan sorumluluk sahibi insanların gösterebileceği bir eylemdir. Sözünü tutacağını düşündüğünüz insanlardan aldığınızda bir anlamı olur, yoksa söz kalabalıklığından başka birşey ifade etmez. O yüzden çevremizde, habire boş vaatler verip, şunu yapacağım, bunu yerine getireceğim, artık böyle davranacağım gibi sadece sözlerle bizi oyalayan insanlar yerine, yapılması gerekeni söze dökmeden, direkt eylem ve davranışları ile uygulayan ve hissettiren insanlara yer vermeliyiz. Yoksa ömrümüz söz verip tutmayan insanların, sözlerini tutmasını beklemekle geçer.