1 2 3 4 5 6 7 8

cilginturk71

Bu üye Çaylak

Bu üyenin profil sayfasına git

1,337 entry 56 konu hiç puanı yok
24.11.2018 12:17 son işlem tarihi takip etme takip et

sözlükte makale gibi sayfalarca yazmak

Sahibine Aktarılan Tanım veya yorumun hacmi değişkenlik gösterdiği için lüzûmu halinde tercih edilen bir yazım tavrıdır.

Bir sözlük kullanıcısı olarak interaktif sözlüklerde aradığım tek fayda bana dipnotvarî bilgileri sunup sunmadığıdır. Eğer aktaran yazar konuyu ancak birbiriyle ilişkili birkaç cümle veya birkaç paragrafla toparlayabiliyorsa; benim de her yazdığını okuyup kendimce tahlil etmem gâyet mâkûldür. Zaten sözlükleri amacı uğrunda bilinçli bir şekilde kullanan biri entry kasmak ile bilgi aktarmak arasındaki farkı anlayacak ferâsete sahiptir ya da sahip olmalıdır.

20.11.2018 18:13
 1. bir ürüne kaliteli olduğu için daha fazla para vermek

  Ürüne Markalı olduğu için değil de kaliteli olduğu için hak ettiği ölçüde ücret ödeyen akıllı tüketici hareketidir. Çünkü marka eşittir kalite olmadığını iyi bilir.

   
 2. kar havası

  Yakın Bir yere kar yağdığı zaman yaptığımız hava durumu tespiti.

  Örnek;

  - Bugün hava çok soğuk. Resmen kar havası var. Yakınlarda Bir yerlere kar yağmış belki ki.

   
 3. sandık

  Kişi ya da ahaliye zor zamanlarında yardım etmek amacıyla kurulmuş sosyal sorumluluk hareketi.

  Tarihte İane sandığı, mal sandığı hatta avarızhâne akçesi gibi isimlerle karşımıza çıkmakta olan bu hareket kurumlar ve dernekler bünyesinde çeşitli isimlerle hâlâ devam etmektedir.

   
 4. vasiyet

  Ölürken, ölümün yaklaştığı hissedildiğinde hatta ölümden çok önce yazılı veya sözlü olarak beyan edilen maddi/manevi her türlü istektir.

  Bu bazen mahalle camisine bir kilim bağışı, bazen de bir şirketin bırakılan patronluğu olabilir.

   
 5. hisya

  Sözlüğe kattığı arapça ve farsça kelimeler sayesinde ilgili entrylerde bir iki kelam etmeme vesile olan yazar.

  Dilimizin etkileşim halinde olduğu dillerin belli başlıcaları arapça ve farsçadır lakin Yunanca, rumca, İtalyanca, gürcüce gibi tarih boyunca herhangi bir şekilde muhatap olduğımuz kültürlere kelime vermiş, kelime almışız. İşte onlardan birkaçını tanıtmak adına istikrarlı bir sözlük kullanıcısı olduğunu düşünüyorum.