1 2 3 4 5 6 7 8

emelkoca

Bu üye Yazar

Bu üyenin profil sayfasına git

1,387 entry 390 konu 5,109 puan
17.06.2021 22:26 son işlem tarihi takip etme takip et

küçük prens

Üniversite birinci sınıftayken türk dili dersinde, vize ya da finalde -orasını çok hatırlamıyorum-ilk dönem küçük prensten, ikinci dönem simyacıdan sorumluyduk. O yüzden her ikisini de, sınavda gelebilecek detay bir soru ihtimaline karşı peş peşe üç ya da dört kez, Her seferinde de ayrı bir lezzette, sıkılmadan okumuştum. İyi de not almıştım.

Büyük küçük, her yaştan okuyucuya hitap eden, gerek çizimleri olsun, gerek yüksek hayal gücü olsun, türünün en önemli örneklerinden olan küçük prens, ilk kez yayımlandığı 1943 yılından beri dünya üzerinde toplamda 250'den fazla dil ve lehçeye çevrilerek, günümüzde de rağbet görmeye devam etmektir.

17.06.2021 15:41
 1. taçlandırmak

  Bir başarıyı, olumlu neticelenen bir olayı, bir güzelliği, son bir hamle yaparak en üst düzeye taşımaktır.

  Çok güzel görünen pastanın üstüne, bir çilek kondurmak gibidir. çok iyi bir sezon geçiren, çok izlenen bir dizinin oyuncularının, katıldığı festivallerde büyük ödülleri alması ile başarılarını taçlandırması örnek olarak verilebilir.

   
 2. hata aramak

  Aramak isteyince, sadece karşındaki kişinin yüzüne bakmanın bile yeterli olduğu eylem.

   
  (Bkz: gözünün üstünde kaşın var)
 3. uzun lafın kısası

  Söyleyecek o kadar söz varken, kurulacak onca cümle yerine, hepsini temsilen, duygu ve düşüncelerin, bir iki cümle içinde toparlanması. Ancak çok dikkatli seçilmesi gereken kelimelerden oluşur, zira kısa hâle getireyim derken, kelimeler fazlaca kırpıldığında yeterince açıklayıcı olmadığı için, işin özü doğru anlaşılmayabilir.

   
 4. özümsemek

  Kişinin dışardan aldığı herhangi bir bilgiyi, davranışı, maddeyi kendi içinde harmanlayıp, kendine uygun hâle ve şekle getirmesi, içsel potasında eritip kendine mal etmesi, özümlemek.

   
 5. bu renk sizi çok açtı

  Renk skalasında her geçen gün sayısı artan farklı tonlardaki renklerin (nar çiçeği, petrol yeşili, buz mavisi, mercan rengi gibi), özellikle renkli kıyafet giymeyi tercih eden kişileri, fiziksel görünüm olarak daha güzel ve ışıltılı hâle getirme durumudur.