1 2 3 4 5 6 7 8

emelkoca

Bu üye Yazar

Bu üyenin profil sayfasına git

2,474 entry 556 konu 1,518 puan
25.03.2023 05:32 son işlem tarihi takip etme takip et

söz vermek

Karşılığı da söz almak olan sorumluluk sahibi insanların gösterebileceği bir eylemdir. Sözünü tutacağını düşündüğünüz insanlardan aldığınızda bir anlamı olur, yoksa söz kalabalıklığından başka birşey ifade etmez. O yüzden çevremizde, habire boş vaatler verip, şunu yapacağım, bunu yerine getireceğim, artık böyle davranacağım gibi sadece sözlerle bizi oyalayan insanlar yerine, yapılması gerekeni söze dökmeden, direkt eylem ve davranışları ile uygulayan ve hissettiren insanlara yer vermeliyiz. Yoksa ömrümüz söz verip tutmayan insanların, sözlerini tutmasını beklemekle geçer.

24.03.2023 18:03
 1. insanlığın kör olması

  Başkalarının başına gelenlerin, kendi başına gelebileceği ihtimalini düşünmeksizin, sadece kendi hayatına odaklanıp, çevresinde olup bitenlerden bîhaber yaşanması durumudur.

  Bir nevi bana dokunmayan yılan bin yaşasın mantığına bürünmüşlerdir ve hayatlarının odağında sadece kendileri vardır. Başkaları dara düşmüş, zorluk çekmiş, maddi, manevi sıkıntılara girmiş, aldatılmış, haksızlığa uğramış .. umurlarında olmaz. Görmek, duymak, anlamak istemezler zira kendi rutinleri bozulmadığı sürece onlar için bir sorun yoktur. Ancak yarın bir gün kendileri zora düştüğünde, herkes beni görsün, duysun, yardımcı olsun diye de yaygarayı koparırlar ancak çevresindeki insanlar da kendi gibi duyarsız olduğu için bu sese karşılık vermezler, veren çıkarsa da şanslı demektir. Bu vesile ile Belki bundan sonra bakıp da kör olmamayı, görmeyi, duymayı seçer. Empati kurabilmek, doğuştan gelen bir özellik olduğu gibi sonradan da kazanılabilir.

   
 2. kalp krizi

  Özellikle pandemi sonrası, vakalarda ciddi artış olduğu resmi ya da gayriresmi yollardan fark edilen hayati organ rahatsızlığıdır. Hiç yoktan hem annemi hem de babamı yakın zamanlarda yoklayan, sol kolum uyuşmaya ve karıncalanmaya başladı mı yoksa bana da mı uğruyor diye şüphelenmeme ve bir kardiyoloji doktoruna gitsem mi diye evham yapmama sebep olan, şu zamanda herkesin tetikte olması gereken bir hastalıktır.

   
 3. gerçekte karşıdakine söylenemeyenler

  Samimiyetsizliğin göstergesidir, yüzüne gülüp aslında hiç haz etmemek ya da ilgisizmiş gibi davranıp aslında çok hoşlanmak. İletişimin daha sınırlı olduğu kişilere karşı uygulanabilir. Zira sürekli etkileşim hâlinde olunan, yediğiniz içtiğiniz ayrı olmayan kişilere karşı, bazı şeyleri söyleyemeseniz bile hâl ve hareketler ile hissettirirsiniz, söze gerek kalmaz.

   
 4. gökte ararken yerde bulmak

  Bakmak ile görmek arasındaki farkı ifade eder zira yana yakıla aradığımız şeyler bazen odanın bir köşesinden bize bakıyordur ancak o kadar çok şeyin arasından seçip, evet ordaymış diyip bulamıyoruzdur. Nasılsa burda yok diyip evi yerle bir ederiz, bakmadık dip köşe bırakmayız tam umudu kesmişken, o bize bakan köşede aradığımız şeyle göz göze geliriz. Hem aradığımızı bulmanın sevinci hem de ben bunu burda nasıl görmedimin hayıflanması ile mutlu sona ulaşırız. Zira gökte ararken yerde de bulamamak, yer yarılıp yerin içine girmek de var.

   
 5. bir elin parmaklarını geçmemek

  Sayıca çok az olan kişileri, durumları ifade etmekte kullanılan, genelde beş ve beşi geçmeyecek şekilde olan nicelik belirtme şeklidir.

  Samimi olunan arkadaş sayısı, bir okulda tıbbı kazanan öğrenci sayısı, bir kişinin sahip olduğu hastalıklar vb. Bir elin beş parmağından az ise bu şekilde ifade edilebilir.