1 2 3 4 5 6 7 8
Sözlük kullanımı

İmla Kuralları

Memurlar.Net sözlük içeriğini kullanımınız aşağıdaki kullanım şartlarına tabidir:

Yazar Olma Koşulu

Sözlük yazarları, moderatörlerimiz tarafından, paylaştıkları içeriğin aşağıdaki kurallara uygunluk ve kalite derecesine göre itinayla seçilmektedir. Bir üye moderatörlerce gerekli görüldüğünde yazarlıktan çaylaklığa, çaylaklıktan yazarlığa dönüşebilir. Bu, tamamiyle üyenin paylaşımlarına, sözlük?e katkısına ve online olma durumuna bağlıdır.

Uygunsuz İçerik

Bu sözlükte küfür içerikli paylaşım yapılamaz. Ayrıca Türk Ceza Kanunu' nda suç olarak bahsedilen davranışlara yönlendirici ve özendirici paylaşımlar yapılamaz.

Hukuka aykırı içerik

Memurlar.Net, sözlükte Telekominikasyon İletişim Başkanlığı' nın 04-02-2010 tarih ve YS-1772 sayısı ile yer sağlayıcısıdır. Yazarlar tarafından oluşturulan içerikler, herhangi bir onaya tabi olmadan yayınlanmaktadır. 5651 sayılı kanuna göre yazışmalardan yazarın kendisi sorumludur. Hukuka aykırı içeriklerin adli takibe konulması halinde yazar IP bilgileri ilgili merciler ile paylaşılacaktır. Birkaç örnek vermek gerekirse, başkasına hakaretin cezası 3 aydan, Cumhurbaşkanı' na hakaretin cezası 1 yıldan başlamaktadır.

Sözlük içeriği

1 - Sözlükte yer alan içerikler doğru ve/veya güncel olmayabilir.
2 - Her konu başlığı bir sefere mahsus oluşturulabilir. Konu silinse dahi aynı başlıktan tekrar konu oluşturulamaz.
3 - Konu aramalarında en uygun sonuçların gösterilebilmesi için ç, ğ, ı, ö, ş, ü gibi türkçe karakterlerin kullanılmasına önem gösterilmelidir.
4 - Yazılan entry içeriklerine eklenen referans linkleri mutlaka konu ile alakalı olmalıdır.
5 - Sözlükte yazılan konu ve entry içerikleri soru şeklinde olmamalıdır. Örnek: "Kpss sınavınız nasıl geçti?"
6 - Konu içeriğinde anlam içermeyen semboller kullanılmamalıdır. Örneğin; ":), :("
7 - Entry bir tanımlama içermelidir. Örnek: "Kpss" başlıklı konuya entry olarak "Tüm memur adaylarının girmesi gereken bir sınavdır." gibi tanımlama yazılabilir.
Farklı bir entry için cevap teşkil edemez. Alıntı şeklinde içeriğe sahip olamaz.
8 - Entryler üzerinden ikili diyaloğa girilemez, entryler cevap niteliği taşıyamaz. Entryler sadece konuyu kapsamalıdır.
9 - Her yazar, yaptığı yazışmayı silebilir fakat düzenleyemez, sadece 3 defaya mahsus olmak üzere entry başına ek yapabilir.
10 - Tamamen aynı veya benzer içerikte birden fazla entry yazılamaz.
11- Entry içerisine eklenen referans linkler belirli formatta olmalıdır. Bu formata uygun olması için entry kutucuğunun üstündeki "(bkz:)" seçeneği kullanılmalıdır. Aksi taktirde elle yazılarak eklenmeye çalışılan referans linklerin bulunduğu entryler silinecektir.
12- Editörler tarafından yasaklanan üyeler hiçbir işlem yapamayacak, rütbe düşürülen üyeler ise, işlemden 3 gün sonra eski entrylerini silemeyecektir.
13- Aynı konu; sözcüklerin yeri değiştirilerek veya farklı sözcükler kullanılarak tekrar açılamaz.
14- Yukarıdaki kurallara uymayan konu ve entryler için editörlerimiz tarafından işlem yapılabilir. Gerektiği taktirde yazarların yetkileri iptal edilebilir.
15- Moderatörler tarafından uygulanan işlemler, konu başlığı açılarak veya entry girişi yapılarak sözlüğe yansıtılmamalıdır. Sorun halinde moderatör ile iletişime geçilmelidir.Bu tür içeriğe sahip konu(lar), entry(ler) sözlük bölümünü kişiselleştirme gerekçesiyle moderatör tarafından silinecektir.

Sözlük Butonları

Spoiler butonu

Spoiler, içerik bilgisi anlamına gelmektedir. Spoiler?e konu olan kitap/film/tiyatro/dizi için önemli bir olayını/anını/sahnesini sözlükte paylaşmak istenildiğinde spoiler kullanılmalıdır.
Spoiler formatının bozulmamasına dikkat edilmelidir.
Spoiler içeriğinde boş mesaj olmamalıdır, boş mesaj içeriğine sahip entryler editörlerimiz tarafından silinecektir.
Spoiler, konu ile ilgili olmalıdır. Bu kullanımdaki amaç üyelerinin tümünün o bilgiyi görmesi yerine sadece okumak isteyenlerin ulaşıp görmesidir

Spoiler kullanımı

- spoiler butonu tıklanır
--spoiler--
spoiler metni buraya yazılır. (Örnek: Susam sokağındaki minik kuş, hiç de minik değil, ekrana sığmıyor)
--!spoiler--

(bkz:) butonu

Sözlükte konu başlığı ile alakalı bir başka başlığa yönlendirmek ve başlığın alakalı başlıklar ile kullanılmasını sağlamak amacını taşıyan butondur. Referans niteliğindedir. "(bkz:)" butonu kullanılarak eklenmelidir aksi takdirde elle yazılarak eklenmeye çalışılan referans linklerin bulunduğu entryler silinecektir.

(bkz:) kullanımı

- (bkz:) butonu seçilir.
- solda arama kutucuğuna eklenecek konu başlık ismi yazılır, ilgili başlık seçilir.
- ekle butonu seçilir.
NOT : Referanslama işlemi bir entry için birçok defa kullanılabilir. Doğru ve fazla şekilde referanslama kullanan çaylak üyeler editörlerimiz tarafından daha hızlı yazar yapılacaklardır.

Önizleme butonu

Entrynin son halini görmenizi sağlar.

Araştır butonu

ilgili butonun işlevi; aranılan kelime hakkında bilgi edinebilmek için kullanıcıyı google arama motoruna yönlendirmektir.

Başlıkta ara butonu

Konu başlığı altında yer alan bu buton; kelime, tarih ve yazar seçeneklerini sunan, yazara tekrara düşmeme konusunda kolaylık sağlayan bir butondur.

# Kısa yol butonu

Her bir entrynin altında bulunan bu buton ile entrynin '#' harfi ile başlayan numarasını kopyalayarak göndereceğiniz entryler içerisinde kullanabilirsiniz. Bu numaralar otomatik olarak numarasını aldığınız entrye referans gösteren linke dönüşmektedir.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam