1 2 3 4 5 6 7 8

06asım

Bu üye Yazar

Bu üyenin profil sayfasına git

1,296 entry 67 konu 282 puan
20.10.2020 20:53 son işlem tarihi takip etme takip et

klişe

yıllar boyunca sürekli kullanımından dolayı anlamının önemini ve inandırıcılığını yitiren klasikleşmiş cümle, ifade, söz veya söz kalıplarıdır.

belli başlı klişelerden bazıları:

- zeki ama çalışmıyor

- sen yabancı değilsin

- su içsem yarıyor

- önemli olan iç güzellik

- önümüzdeki maçlara bakacağız

- eskiden buralar tarlaydı

- gerçekler acıdır

- sen benden daha iyilerine layıksın

- dedikodu yapmış gibi olmayalım

- her şeyin fazlası zarar.

16.10.2020 01:23
 1. hastane başvuruları iki kat arttı

  sonbahar mevsiminin gelip soğukların yüz göstermesiyle birlikte hastaneye başvuranların sayılarının artması durumudur. soğuk algınlığı ve bağışıklık yetersizliğinin sonuçları hastalıkları beraberinde getirmektedir. özellikle coronavirüsün yayıldığı içinde bulunduğumuz zaman diliminde daha dikkatli olunmalıdır. yaşlılar ve çocuklar daha büyük risk altında olup kendilerine dikkat etmelidirler. maskeyi takıp kendini ve etrafındakileri korumaya da özen gösterilmelidir.

   
 2. tedavülden kalkan cümleler

  bir zamanlar herkesin bildiği sık sık kullanıldığı popüler cümleler olup zamanla unutulup eski önemini yitiren sözlerdir.

  bazıları şunlardır:

  - herıld yani

  - internette sörf yapmak

  - volkmen

  - yetmiş milyon bizi izliyor

  - kankardeş olalım mı

   
 3. yıllık iznin yanması

  devlet personelinin yıllık izninin çeşitli sebeplerden veya iş yoğunluğundan dolayı kullanılamayıp geçerliliğin yitirmesi olayı. çalışan kişiye acı vermekle beraber yanan iznin maaşına getirdiği ekstra karşılığı da yoktur.

   
 4. keyif çayı

  bazen öğleden sonra bazen de akşam yemeğinden sonra içilen, sohbet ederek tatlandırılan çay ve ortamı için kullanılan ifade.

   
 5. balkonda uyumak

  sineklere karşı korunaklı olduğu sürece yaz geceleri yapılabilen eğlenceli aktivite. yanınızda telefonuza bakarken uyuyakalmak da ayrı bir keyif.