1 2 3 4 5 6 7 8

maske takanların kışın grip olmaması

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. yapılan gözlemlere göre koronavirüs salgını sebebiyle maske takan insanımızda önceki senelerde soğuk havada pik yapan grip ve soğuk algınlığı vakaları bu sene yok denecek kadar dibe vurmuştur. normal zamanda da maske takmanın ne denli önemli ve koruyucu olduğunu göstermiştir.

   
 2. gerek sağlık bilim kurulumuz, gerekse sağlık bakanımız fahrettin koca'nın da sıklıkla üzerinde durduğu; maske, mesafe ve temizlik üçlüsünün bu covıd19 salgını sürecinde ne kadar gerekli ve de etkili olduğunun teyididir. zira iki hastalık da virüs kaynaklı. virüsün bulaş yolları da benzerdir. ortak özelliklerine gelince; damlacık, temas ve yüzeylerden bulaşması sayılabilir. dolayısıyla alınan üçlü tedbirler, sadece corona'dan değil, başta grip olmak üzere solunum yoluyla geçen diğer bulaşıcı hastalıklardan da korumuştur. grip aşısının da tartışmasız faydasının olduğu söylenebilir.

  ancak yine de maskenin etkin başrolü inkar edilemez.

  böylesi bir faydası sebebiyle öyle zannediyorum ki, pandemi bitse bile bir süre daha maske takmaya devam edenler olacaktır.

   
 3. Virüs bitince de devam etmekte faydası olduğunu düşünüyorum.

   
 4. Maske-mesafe-temizlik.

   
 5. benim gibi sürekli nezle grip gibi hastalıkları es geçmeyenlerin rahatlamasına sebep oldu maske takmak. grip olmadım bu sene. normalde 3-5 kez olmam gerekiyordu. maske çok da gerekli mi diye soranlara gerekli olduğunu göstermek gerekiyor bu tespitlerle.

  tanım : ben.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam