1 2 3 4 5 6 7 8

pahalılığa karşı alınabilecek önlemler

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. yiyecek, içecek vb. fiyatlarının gün geçtikçe artması ile birlikte azalan alım gücünü iyileştirme yönünde atılacak adımlardır. bilhassa tasarruf yapmak ve gereksiz şeyleri kısmaktan ileri gelir. vücudumuza zarar veren kötü alışkanlıklarımızı bırakarak başlayabiliriz mesela.

   
 2. Tasarruf yapılabilmesi için insanlarin gelirlerinin giderlerinden fazla olması gerekir.Iktisatin temel prensiplerinden birisi olan bu olguyu gerceklestirebilenlere selam olsundur.Iş gucunun yariya yakina asgari ucretle calisan memleketimizde bu nasil olacak,soru isaretidir.

   
 3. benim bilmediğim ve okuduğum zamanda akıl yetiremediğim önlemler.

  #2kmy entry'deki önlemler ilk defa aklıma uydu. bu tedbirleri ve yöntemleri denemeye çalışacağım. ütü zaten çok da fonksiyonlu bir cihaz değil, ne güzel buruşuk buruşuk giyeriz, kimse de bu halin ne diye sormaz. her şey moda oluyor da ütüsüz kıyafetler bir türlü moda olamadı. bu konuda modacıları kınım kınım kınıyorum. kış aylarında buzdolabı, derin dondurucunun fişi çekilebilir. ev sıcak ise yiyecekler balkonda muhafaza edilebilir. sonuçta dışarısı buz. ayda bir kere banyo ve çamaşır yıkama ile su tasarrufu yapılabilir. kokarız diye korkmayalım, herkeste kokarca gibi kokacağı için arada kaynarız. düşündükçe çok dahiyane fikirler gelmeye başladı.

  sevgili kendim, aferim sana :)

   
 4. Issız ada formülü yoluyla alacağımız tedbirler.

  Diyelim ki Cast Away filmindeki Tom Hanks gibi ıssız bir adada yapayalnızsınız.

  Bu durumda kimseye şekil yapma derdiniz kalmadığından pek çok şeye de ihtiyaç duymazsınız.

  En sonunda mağara insanları gibi dolaşmaya başlayacağımızı gösteren gidişat.

  Zaten bizim oğlan evden çıkmaya çıkmaya saçları da uzayınca: " Hani mağara adamı var ya ben de ev adamı

  olmaya karar verdim" demeye başladı.

   
 5. alışveriş yapmamak

  almayın paranız cebinizde kalsın:)

   
 6. yemeyin,

  kilo verirsiniz gibi bir şey.

   
 7. https://onedio.com/haber/gururuna-yediremedi-ogluna-okul-pantolonu-alamayan-baba-intihar-etti-840918

  https://www.hurriyet.com.tr/gundem/cocuklari-usumesin-diye-sac-kurutma-makinesini-calistirdi-yan-odaya-gecti-ve-20132171

  https://onedio.com/haber/son-donemlerde-issizlik-ve-gecim-sikintisi-nedeniyle-bunalima-girerek-yasamlarina-son-veren-vatandaslarimiz-946548

  en etkilisi intihar olan korunma metodları

   
  (Bkz: intihar)
 8.  
  (Bkz: hard kapitalizm)
 9. hangi önlem karın tokluğunu mu kısacağız artık.

  ölelim biz onu kıs bunu kıs napayım hala 50 liralık benzin alıyorum :)

   
 10. Büyük ölçekli tasarruf politakası öncelikle devlet kademesinden başlar, daha küçük ölçekli olarak aile içersinde yapılabilecek ufak tefek değişiklikler bu konuda fark oluşturabilir.

  Kısa mesafelerde araba kullanmak yerine yürümeyi tercih etmek, kullanılmayan odaları kapatıp, ısı yalıtımını sağlayarak doğalgaz faturasını düşürmek, ihtiyacı kadar gıda almak (fazlasını alıp, çürütüp, çöpe atmamak), ihtiyaçları bittiği an değil, özellikle tuvalet kağıdı, deterjan gibi uzun ömürlü malzemeleri indirim varken alıp, depolamak, marketlerin aylık katologlarını takip ederek hangi ürün hangi markette daha uygun fiyatta ise ordan alışveriş yapmak vb. şimdilik aklıma gelen bu örneklerle az da olsa aile bütçesine katkıda bulunulanilir.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam