1 2 3 4 5 6 7 8

zincir marketlerdeki hileler

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. günümüzde mahallelerimize kadar yayılmış olan zincir marketlerde dikkatli müşterilerin gözünden kaçırmadığı tuhaf kandırmacalardır.

  birincisi müşterinin, kasada fiyat okunması esnasında görmesi gereken ekranı gizleme işi. bu sayede fiyatı fazla geçecek ürünler müşteri tarafından o anda fark edilemeyecek.

  ikincisi düşük fiyatlı eski etiketler kasten değiştirilmeyip müşterinin bu fiyata aldanması sağlanır ve kasada fiyat yüksek de çıksa bir sürü ürün içinde müşteri tarafından farkına varılamaz.

  rafta olan pahalı ürüne, benzer bir ucuz ürünün etiketi konularak müşteri aldatılır.

  son kullanma tarihleri geçmiş ürünlerin kolonya gibi kimyasallar ile tarihleri deforme edilebilir.

  son kullanma tarihleri, kapak gibi kolayca değiştirilebilen yerlere basılarak, kapak değişikliği ile müşteriler kandırılabilir.

  tartıların içerisine tuhaf bir şeyler konularak tartılan ürünlerin fazla görünmesi sağlanır.

  genel kullanımda yaygın olarak 500 gr, 1 kg gibi nicelikler varken 350 gr, 400 gr, 800 gr gibi nicelikler ile paketlemeler yapılarak kafa karışıklığı sağlanır.

   
 2. reklam kağıdında belirtilen üründen onlarca getirip iki, üç tanesini rafa koyup, satıldıkça tekrar depodan getirerek kapış kapış satılıyor ve az kalıyor imajı sergilemek.

   
 3. tekli de satılan bir ürünü 6'lı ya da 4'lü paketlerde satarken birim fiyatını tekli satılandan daha pahalıya satmak. 6 tane tek al, 6'lıdan ucuza geliyor yani. mutlaka kontrol edin.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.