1 2 3 4 5 6 7 8

Asset&Asset

Bu üye Yazar

Bu üyenin profil sayfasına git

324 entry hiç konu açmadı hiç puanı yok
15.03.2023 16:14 son işlem tarihi takip etme takip et

türkçeyi katledenler

ben gibi sıradan üyeleri hiç kınamıyorum. biz fanilerin pek çok kusuru olabilir. fakat bu gözler türkçeyi katletmiş ama geçmişte editör olmuş nickler gördükçe hayret ediyor. bir insanın kendisini doğru kelimeler ile ifade edemiyor olması başka bir şeydir; en basit yazım kurallarını sürekli es geçiyor olması başka bir şeydir. dikkat ediniz "geçmişte editör olmuş" diyorum. karar vericiler her zaman rasyonel olamayabilir.

15.03.2023 12:06
 1. sen sivas'ı seyret

  ozan garip ferhat "çıkalım kaleye bir akşamüstü; sen sivas' ı seyret yar ben de seni" diyorsa ve türkü malatya/erguvan türküsü ise; türküde çıkılan kale malatya kalesi olmalıdır. Nitekim derler ki; malatya' nın erguvan (arguvan) kalesinden sivas görünür.

  sivas' ın ordu ve giresun' a bakan yaylalarını bilirim de açıkçası sivas' ın ne güneyini bilirim ne de malatya' yı.

  sivas'ın kuzeyi yaylaya çıkar; bir gözü ordu' ya diğer gözü giresun' a bakar.

   
 2. günde 23 bardak çay içmek

  benim hesabımı günde 2 demlikten yapın dediğim başlık. tek kişi isem büyük boy çaydanlık ile - porselen demlik- 2 çaydanlık çay demliyorum. cam fincan ya da orta boy cam bardak ile içiyorum. küçük bardak hesabı nedir bilemem ama aylık çay maliyetimi biliyorum. Bir kahve ya da çayevi açsaydım sermayeyi kendime yüklerdim. tavlaya ikinci kişi hadi bilemedin okeye 4' üncü kişi bana yeterdi.

   
 3. Merhaba

  zülfü livaneli' nin 1975 yılında çıkardığı "eşkiya dünyaya hükümdar olmaz" adlı albümünde yer alan ve yaşar kemal' in "merhaba" adlı şiirinden zülfü livaneli tarafından bestelenen şarkı. livaneli klasiklerinden. her sabah bir livaneli şarkısı dinlemek gerekseydi bu kesinlikle "merhaba" olurdu.

  dünyanın ucunda bir gül açılmış

  efil efil esen yele merhaba

  karanlığın sonu bir ulu şafak

  sarp kayadan geçen yola merhaba

   
  (Bkz: zülfü livaneli)(Bkz: Yaşar kemal)
 4. mutlu eden şarkılar

  rober hatemo- senden çok var.

  bu şarkıyı nerede duysam oynarım. karizma ve ciddiyet yerlerde.

   
 5. kitap okumayı sevenlere has özellikler

  kitap okumanın değil yalnızlığın büyüttüğü insanlardır.

   

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam