1 2 3 4 5 6 7 8

**sude**

Bu üye Yazar

Bu üyenin profil sayfasına git

4,316 entry 739 konu hiç puanı yok
31.03.2020 23:42 son işlem tarihi takip etme takip et

karantina

bir yerde kalma, dışarı çıkmama hali.

yıllar önce hatta başlığın açıldığı yıllarda bu tarz bir şeyin başımıza geleceğini bilseydik ya da böyle olacak denseydi tepkimiz nasıl olurdu. büyük ihtimalle bizi kimse tutamaz, özgürlüğümüz kısıtlanamaz derdik çok rahat bir şekilde ama minicik bir virüs bizim karantinaya girmemize sebep oldu. tv'lerde evde kal ve hayatevesığar tarzı yazılarla kendimizi karantinaya almamız isteniyor.

(Bkz: karantina)
31.03.2020 17:15
 1. gelin arabalarının önünü kesme

  eskiden çocukların yaptığıyken şimdi de herkesin yapmaktan çekinmediği bir nevi soygunculuk.

  zaten düğün sahipleri o kadar masraf etmiş, bir de bu insanlar çıkıyor. zarftaki parayı beğenmeyen mi ararsın, damadı yaralayan mı ararsın. bu işin iyice cılkı çıktı.

   
  (Bkz: cılkı çıkmak)
 2. duygusal şantaj

  karşı tarafın zaaflarını bilerek ona göre davranmak ve istediğin şekilde yönlendirmek.

   
 3. şeytan dürttü

  trt1'de oynayan tutunamayanlar dizisinde duyduğum deyim. bir anda sıçrama anında dile getirildiğini öğrendiğim söz. bir daha sıçradığım zaman şeytan dürttü diyeceğim. yalnız dizideki ilham perisini çok sevdim. yazık tayini çıkmış torpili de yokmuş. (gülücük)

   
  (Bkz: ilham perisi)(Bkz: trt 1)(Bkz: tutunamayanlar)
 4. kumbara

  bozuk paraları hapsettiğimiz kutu. hapsetmek deyince biraz korkunç gibi gelse de, biriktiği zaman değerinde bir artış oluyor. hangi mahkum bu kadar değerli olabilir ki. açılamadığı için en güzel tasarruf kutusu ama o anahtar hiç kimse de olmayacak. yoksa bir anlamı kalmaz, akşam at sabah al olur.

   
  (Bkz: tasarruf)
 5. kara propaganda

  bir olay, iş hakkında yalan haberler yaymak, insanları yanıltmak adına yapılan iş. adı gibi yapılan işi ya da yapılmak istenenleri karalama politikası güder. karayı çal ne de olsa inanan çıkar mantığıyla hareket ederler.

   
  (Bkz: propaganda)(Bkz: kara)