1 2 3 4 5 6 7 8

Omayraaa

Bu üye Yazar

Bu üyenin profil sayfasına git

234 entry 259 konu 32 puan
02.07.2020 20:19 son işlem tarihi takip etme takip et

tarih

Hegel: kanlı Sunak,

Marks: sınıfların mücadelesi,

Der...

21.07.2018 23:13
 1. el-cezeri

  tarihin sayfalarına sibernetiğin kurucusu olarak geçmiş; şimdiki cizre dolaylarında yaşamış (ismaile cıziri)bilim adamı, mühendis. artuklu beyliği döneminde yaşadığı söylenmektedir. kendisi ünlü bir fizikçidir de. icat ettiği makineler halen kullanılmaktadır. robotu yapan ilk bilim adamı.

  bugün ve geçmişte avrupa'ya ilham kaynağı olmuş ve oradaki aydınlanmayı derin ölçüde etkilemiş el-Cezire'nin, kendi coğrafyamızda eğitim-bilim alanında tanıtımının yapılması ve nesillere örnek gösterilmesi gereken önemli bir bilim adamıdır. kitab-ül hiyel en bilindik eseridir.

   
 2. kinyas ve kayra

  hayatımın ilk on kitabı arasına girmiş, insan zihninin ötesinde yazılmış bir hakan Günday eseri. kim ne derse desin, çok genç yaşta yazmış olmasına rağmen yeraltı edebiyatının en iyilerinden. bu yüzyılın ve gelecek yüzyılın en iyi kitabıdır diyebilirim.

  kinyas ve Kayra'nın yolunu okurken, gördüğümüz bu dünyanın ve insanoğlunun en açık eleştirisi ve hesaplaşmasıdır esasında. bir kitap okursunuz, yanınıza kalem alırsınız ki ruhunuza dokunan satırların altını çizmek için. işte bu eseri okurken kaleme ihtiyaç duymuyorsunuz. çünkü kitabın tüm satırlarının altını çizmek gibi bir deliliğe düşmemek için.

  birçok ülke ve coğrafyada kendini aramaya çıkmış iki gencin akıllara zarar serüveni. ölmekten, öldürmekten, hayat yıkmaktan korkmayan iki adam... (Tanrı'yı da öldürmekten korkuyorum) hiçbir ilişkinin tanrısallığı yok onlar için hatta ayrıcalığı yok demek yeridir. kitap bitsin istemiyorsunuz ama öte taraftan farklı duygular içinde buluyorsunuz kendinizi. korku, endişe, karamsarlık, psikolojik baskılar, isteriler!

  kendisi için yapmayacağı şey yok diyorsunuz ama kendini yok etmekten de geri durmuyorlar. yazarın bu kahramanları korkutuyor beni. kahramanların hayatı, yaptıkları, hayalleri düşünceleri korkutuyor hatta beni.

  zihnini öldürmek. keşke mümkün olabilse. bu kitabı övecek sözler yok ben de. en iyisi okumak.

  'beni yüz üstü gömün. çünkü yeterince gördüm.'

   
 3. 7 mühür

  hiç haberim yokken bu eserlerden, üniversitenin kitaplığında kaybolmuşken rastlamıştım ki iyi ki bulmuşum. murathan munganın'ın yedi hikayesinden oluşan kitapları; gerek basım gerek kapak gerekse hikayeler hayal dünyamızı zorluyor. her role girebilen her eşyaya farklı bir tasvir getiren mungan'a hayranlığım bir kez daha artmıştı. tarih, toplum hakkında geniş bir ütopya ve distopyaya sahip kendisi. okumamak olmaz.

  -dumrul ile azrail,

  -şahmeran'ın bacakları,

  -kapan metin,

  -ulak ile sadrazam,

  -makas,

  -kağıttan kaplanlar masalı,

  -aynalı pastane.

   
 4. yeni hayat

  orhan pamuk'un çözümlemesi en zor olan kitaplarından birsidir. çok fazla yorum yapmak istemiyorum esasında. çünkü bir kez okumakla anlaşılacak gibi durmuyor. yalnız bir şeyler söylemek gerekirse; varoluş ve tasavvuf felsefesini harmanlayarak yazmıştır.. bir arayış, bir yolculuk ki kimine göre beşeri kimine göre ilahidir. bir yolculuk ki kimine göre somut kimine göre soyuttur.

  canan'ı (sevgili) ve kendini bulmanın ve kendine varmanın vuslatı ki simurg gibi özüne dönmenin sembolü ve imgeleri bol olan bir yapıt.

  bir otobüs yolculuğu lakin kendine giden bir yol ve yolcu.

  -ben neyim?

  -ben kimim?

  sorularını sorgulayan/irdeleyen eser, doğu'ya sırtını dönmeyen pamuk'un zor ve her satırında felsefe yüklü idelerin olduğu şaheser.

   
 5. cevdet bey ve oğulları

  orhan pamuk'un ilk romanı. üç kuşak aile hayatının müthiş bir portresi (kendi ve ailesinin biyografisi-otobiyografisi) ve yirmi iki yaşında kaleme aldığı eser. hayran olmamak elde değil. kimi kültüre göre post modern kimine göre ise klasik tarzda yazılmıştır. her ne olursa olsun başarının suları akıyor; bilgisi, tasviri ve üslubu ile yine kendini göstermiştir pamuk.

  öncelikle kitabın kalınlığına bakmayın, o kadar akıcı ve sürükleyici ki bir nefeste okuyorsunuz. osmanlı, cumhuriyet ve yakın dönemi o kadar iyi ele almış ki o dönemde yaşıyor gibi olacaksınız. sadece üç kuşak değil sanki tüm soy ağacını tarih kırıntıları ile sunmuş. cevdet bey; yeni yükselmekte olan bir tüccar. evlilik ve yaşamı osmanlı'nın son dönemlerindeki siyasi, sosyal, ekonomik yönlerinin analizi, gerçekleri, eleştirileri ile sunuluyor. çok uzun süre önce okumama rağmen nedense tüm karakter ve olayları aklımda kalmış. kitabın başında beni etkileyen kahramanlardan biri de cevdet bey'in doktor ağabeyidir. entelektüel olan bu ağabey; ittihat, jön türk gerçeği hakkında çok detaylı bilgi veriyor. avrupa'daki eğitimi ve bu topraklardaki analizleri ile size teferruatlı bilgiler verecekti.

  aileyi-ailesini hiçbir sansür yapmadan anlatıyor. cumhuriyetin ilk kuruluş ve gelişme dönemleri de ustalıkla sunuluyor. o dönemde milletvekilliği yapanlar mı dersiniz orduda bulunanlar mı dersiniz, bakanlar mı dersiniz her türlü askeri-bürokrasi yapısı veriliyor. üç arkadaş üzerinden gelişen olaylar da; refik, ömer ve muhittin konuşmaları mükemmel. burada tabii ki üzerinde durulması gereken kişi cevdet bey'in parada pulda gözü olmayan ölüm ve yaşamın sırlarını arayan oğludur. arkadaşı ömer doğu'da mühendisilik yaptığı esnada erzincan'a gider ve köylü-çiftçi araştırması yapar. bir nevi aileden de uzaklaşmak ister. en etkileyici kahraman refik olsa gerek. benim için öyle. genç yaşta da ölüyor. aile fertlerinin çarpık ilişkileri ve nedenleri de vardır eserde.

  ve ahmet... 80 döneminin kahramanı. bir ressam. pamuk'u hatırlatıyor.

  kesinlikle okunması gereken bir yapıt. bu toprakların gerçek resmini güzel betimlemelerle bulacaksınız.