1 2 3 4 5 6 7 8

Sessizliğin anarşisi

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Işık Ergüden eseri...

  Çevirinin piri hatta felsefe çevirilerinin mihenk taşı. Bazen sırf o çevirdi diye kitap alıp okuduğum oluyor. Kendisine ait kitabı okumak ise daha da heyecanlı. Yeni bir manifesto, sessizliğin ve sözün manifestosu.

  İnsan, insanı insanlaştırmaktan çıkaran ve ket vuran her şeye şiir gibi, salt hedefi bularak kötü söz kullanmadan kalem ile dokunabilir mi? Bu kitapta ortak paydası olanlar bir nebze anlar birbirini.

  "her büyük servetin arkasında bir suç gizlidir" diyen balzac'tan, "mülkiyet hırsızlıktır" diyen proudhon?a; eşitsizliğin kaynağını, etrafını çevirdiği toprakları kendinin kabul ederek, eline aldığı sopayla burayı koruyan ilk insanda gören rousseau'dan, "banka soymak değil, banka kurmak suçtur" diyen bakunin'e? toplum tarihi, paranın ve sopanın iktidarının iktisadın ve politikanın yegane temeli olarak suçun tarihidir. hiyerarşik bir sistem halinde örgütlenmiş tüm kurum ve kitleler, suçun varlığı etrafında buluşurlar."

  Okudukça arının her çiçekten aldığı tozları geliyor akla. Hangi filozofu seviyorsanız o kokuyor. Üstelik bizden, bu topraktan... çağa uygun, toplum analizi ne ararsanız var.

  "hareketin ve hızın başat hale geldiği bu çağ sonunda, yaratıcılık, duygu ve zeka yoksunu insan, suçu genelleştirdi. hareketin, hızın öncesi ve sonrası arasında yalnızca bir tür kilitlenme hali, zihinsel ve bedensel aptallık, bellek yitimi, uyuşukluk ve sarhoşluk kol geziyor."

  Ve son bir alıntı;

  Söz söz değil artık: gürültü, dedikodu, itiraf, ifşaya; iftira, ispiyon, ironi, parodi...

   
 2. TUfandi,

  Benden sonra,

  Yine gelecek,

  Görüntünün, gürültünün ve hareketin ardindan,

  Sessizlikte,

  Boslukta, mülksüzlükte, esersizlikte,

  Faciada,

  O,

  Anarşi...

   
 3. içinizde yaşadığınızın fırtınanın dışarıya hissettirilmeden yaşanmasıdır

   
 4. Kitabın girişi şöyle aslında;

  En büyük edebi eseri, Tanrıyı

  Ve en güzel ütopyayı, anarşiyi

  Yaratabilmiş insana...

  Bunca yaratıcılıktan bunca bayağılığa düşebildiği için...

  Birinci entryde imla düzelsin diye girilen enrty. Dolayısıyla edit imla: (son cümlede ifşaya yerine ifşaat ve kesme işareti yüzünden soru işareti oluşmuş ilk alıntı kısmında)

  Yalnız giriş kısmı olmadan çok eksik olurdu başlık.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.