1 2 3 4 5 6 7 8

Nemrut dağı

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Kommagene kırallığına ait tanrı heykellerinin ve bir tümülüs içinde kral mezarının olduğu adıyamanın kahta ilçesinde olan dağ.

  Ulaşımı dağın belli bir mesafesine kadar araba ordan sonrası servis araçlarıyla ve daha sonrası yürüyerek yapılıyor. Yürüme yolu yapılı ve çok zahmetli değil tabi kondisyonunuz iyi ise .gün doğumu muhteşem ve soğuk battaniyenizi alınız derim

   
 2. 3 defa sonuncusu 1975 lerde yabancı devletlerce kazılıp içindeki mezar odasına ulaşılmaya çalışılmış fakat başarısızlıkla sonuçlanmış önemli tarihi bölge. Kalıntılar İsa dan hemen sonra olduğu için mezar odasının içinde incilin ve Tevratın aslının bulunduğuna inanılmaktadır. Mısır piramitlerinde bile mezar odaları açılmışken bu büyük medeniyete ait mezarların açılmamış olmasının gizemi yabancıları cezbetmektedir.

   
 3. Nemrut Dağı tapınağı dünyanın en önemli kültür hazinelerinden biridir. Hz. İbrahim'den yaklaşık 3000 yıl sonra yapıldığı düşünülüyor. Sadece bir bölümü ortaya çıkarılabilen yapı dağın zirvesi tıraşlanarak hazırlanmıştır. dağın içinde oyularak inşa edilen ikinci bir bölüm olduğu düşünülüyor. açılan tünel girişimlerinin hiçbiri şimdiye kadar başarılı olamadı. henüz mezar odası bulunamamıştır. bilim adamları mezar odası bölümünün çok önemli olduğunu düşünüyorlar ve tarihe önemli ölçüde ışık tutacağını düşünüyorlar. Dağın eteklerine kadar gidebildik ve zirveye çıkmamız nasip olmadığı için hevesimiz kursağımızda kaldı.

   
 4. Dev heykellerin mekanıdır.

   
 5. adıyamanda bulunan kültür miras listesinde olan güzellik abidesidir.

   
 6. İki kez gidip, görme fırsatını bulunduğum, insanı kendine hayran bırakan tarihi güzelliğe sahip, bu son gittiğimde o meşhur gün batımını izleme şansını da yakaladığım, her güzel şey gibi ulaşması zahmetli olan, ancak bu zahmete değen, herkesin özellikle de tarihçilerin gidip, görmesini tavsiye ettiğim açık hava müzesidir.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.