1 2 3 4 5 6 7 8

Omayraaa

Bu üye Yazar

Bu üyenin profil sayfasına git

240 entry 263 konu 10 puan
14.05.2024 17:01 son işlem tarihi takip etme takip et

insanlar ikiye ayrılır

Tarihin sınıf savaşı olduğunu bilenler ve diğerleri..

19.01.2024 19:54
 1. arşimet

  mekaniğin temeli atan büyük bilim adamlarındandır. suyun kaldırma kuvvetini hamamda yıkanırken 'buldum, buldum' diyerek kendini çıplak bir şekilde sokağa attığı rivayet edilir.

  bana göre ve tarihe göre de mühendisliğin kurucusudur. maalesef bütün bilim ve felsefe insanın başına gelen öldürülme onu da eksik bırakmamıştır.

   
 2. doğunun limanları

  amin maalouf'un muhteşem bir eseridir. devrim, aşk, ortadoğu, ihanet konularının ustalıkla işlendiği bir kitaptır, içerisinde geçen ve çok etkilendiğim bir sözü paylaşmak isterim. İki tane birbirine benzemeyen, toplumun ve ahlakın değer yargılarına göre iyi-kötü nitelendirilen kardeşe hitaben söylenen bir söz:

  'senin kardeşin,sana göre bir adım önde ve üstündür. Neden diye sorduğunda: 'Onun senin gibi namuslu,ahlaklı,ömrünü halka adamış bir abisi,senin ise onun gibi hırsız,rüşvetçi bir kardeşin var.'

   
 3. hermes

  Evet, Hermes! İlk ulak-habercilerdendir. Sofinin Dünyası kitabını okuyanlar bilir,orada mektupları taşıyan köpeğe de bu durumdan dolayı bu isim verilmiştir.

  Kendisini ışıkçı olarak nitelendiriyorum ve etkilendiği kişinin-felsefenin sahibi Zerdüşt diye düşünüyorum. Reenkarnasyon ve dejavuya inanıyor olsaydım kendisinin İdris Peygamber olacağını söyleyebilirdim çünkü kendisi de terzidir. Sonralarda ise Sühreverdi ile aynı görüşlere sahip olduğu kanaatine vardım.

  ve son olarak 'tanrılar ölümlü insanlar-insanlar da ölümsüz insanlardır' sözünün sahibi.

   
 4. hypatia

  'hepimiz birbirimizden farklıyız. yalnız bizi ayrıştıran şeyler birleştiren şeylerden daha fazladır...' sözlerinin sahibi ve günümüzde bilinen kadın profillerinden çok farklıdır. kendini; bilim,felsefeye adamıştır. inancı sorgulamıştır.

  kadının toplumdan,bilimden uzaklaştırılması gerektiğine inanan,dini iktidarın amaç ve aracı olarak kullanan insanlarca katledilmiştir.

   
 5. hypatia

  ilk matematikçi kadın filozof, bilim insanı, astronomiyle de uğraşan pagan dinine mensup İskenderiyeli kadındır. babası ünlü matematikçi ve akademisi olan theondur. haristiyanlığın yaygınlaştığı döneme denk gelmesi insanlık için büyük kayıplardandır.

  o dönemin hatta bugün klasik olan cadı ve büyücülükle suçlanmıştır. linç ve hunharca öldrülmüştür. ne yazık ki yaptığı hiçbir çalışma günümüze ulaşmamıştır.

   

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam