1 2 3 4 5 6 7 8

kabare

Bu üye Yazar

Bu üyenin profil sayfasına git

281 entry 21 konu hiç puanı yok
24.03.2020 13:42 son işlem tarihi takip etme takip et

Asker uğurlama

geleneksel bir eylem. anadolu'da erkekliğe geçişin üç aşamasından ikinci etabı niyetine ve neredeyse kutsal sayılan, (-ki ilki sünnet düğünüdür )davullu zurnalı kutlanan bir uğurlama ritüeli. kınalı kuzu diye nitelendirilen asker adayının ellerine kınalar yakılır. buradaki meram ; şehit olursa şayet mehmetcik; "vatana kurban olsun" demekle özdeştir. muhammed ümmetinden yola çıkılarak türk askerine yine mütedeyyin anadolu insanı, "mehmet" demiştir. mehmet askerdir veya asker adayı.zamanla bu sıfatı çoğul hale getirip, "mehmetcikler" olarak da nitelendirmişiz.

yolu açık olsun mehmedimizin; her nerede, hangi görevle yola çıkmışsa,ayağına taş değmesin inşallah.

24.12.2019 08:53
 1. arıza

  huysuz-huzursuz-geçimsiz, durduk yere sorun çıkaran,tartışma başlatan kişilerdir...

  ( hiç sevilmezler- ben de sevmem )

   
 2. 2019 a bırakılacak son mesaj

  2020' e geçişle dilerim rahat bir nefes alabiliriz.2019 çok yordu..

   
 3. patlamış mısır

  sinemayı anımsatan atıştırmalık...şimdilerde gdo'su ve atık yağlarla imal edildiği acı gerçeği dolayısıyla ciddi manada sicili bozuldu maalesef ...( üzgün yüz )

  kendi bostanlarımızda yetiştirilen ve ata tohumuyla olanını tercih etmeliyiz dediğim başlık.

   
 4. ali ihsan yavuz

  camiydi sanırım veya başkası... tarihi bir yapıda bir nişin üzerinde verdiği pozuyla aklıma gelen, oraya ne amaçla çıkmış olabileceğine hala bir anlam veremediğim, hiçbir şey olmasa bile yine de/ kesinlikle bir şeyin olabileceği iddiasında bulunabilen beyefendi... (başkan yardımcısıymış ).

   
 5. bor çamaşır deterjanı

  bor madeninden elde edilen içinde sağlığa zararlı hiç bir petrol türevi içermeyen,tamamen çevre dostu olduğu söylenen,sağlıklı bir ürün. nanoteknolojide de kullanılan borun dünya rezervlerinin % 65 'inin ülkemizde olması ise büyük mutluluk kaynağı.