1 2 3 4 5 6 7 8

kabare

Bu üye Yazar

Bu üyenin profil sayfasına git

1,406 entry 145 konu hiç puanı yok
24.11.2023 11:12 son işlem tarihi takip etme takip et

picasso

aynı zamanda heykeltıraş, sahne tasarımcısı, şair ve oyun yazarıdır, picasso.

sanat yaşamının ilk yıllarında paris'te sirk palyaçolarının, akrobatların resimlerini çizerken hüznü de paylaştığı bu dönemine mavi dönem demişler. kübizm , gerçeküstücülük, dışavurumculuk, ard-izlenimcilik, mavi- pembe, analitik- sentetik kübizm, sembolizm, afro, modern dönemlerinin en ünlü ressamı. modern sanatın doğuşunda ( avignonlu kızlar ),guernica, ağlayan kadın en önemli eserleri.

en sevdiğim eseri, yıldızlı gece. başkaları da var elbette.

10.11.2023 16:16
 1. yeşaya'nın kehanetleri

  alıntıldığım bilgiler bunlar.

  kehanetlerin ise gerçekleşip gerçekleşmediğini yorumlarınıza bırakıyorum.

  mesih'in gelişi kehaneti, işaya, gelecekteki mesih/ isa?nın gelişini ve o'nun insanlık için kurtuluş getireceğini kehanet eder. bu kehanetler, isa'nın doğumu, hizmeti ve çarmıha gerilişi gibi olayları öngörür.

  israil'in geleceği kehaneti, işaya, israil halkının tarih boyunca yaşayacağı zorluklardan ve sürgünden bahseder, ancak sonunda tanrı'nın onları kurtaracağını ve topraklarına geri getireceğini kehanet eder.

  adalet ve doğruluk: kehaneti, işaya, adaletin ve doğruluğun önemini vurgular ve insanları tanrı'nın yollarını izlemeye çağırır.

  insanlık ve yaratılış kehaneti, işaya, yaratılışın ve insanlığın önemini ele alır ve tanrı'nın yaratıklarına olan sevgisini yansıtır.

   
 2. ak zambaklar ülkesinde

  özeti de şöyle; ak/ beyaz zambaklar ülkesinde kitabı; finlandiya'nın modernleşme ve kalkınma mücadelesini anlatan bir kitaptır. finlandiya sadece kayalıklardan ve bataklıktan oluşuyor iken toplumun her kesimimden kişinin bir araya gelmesi ve ülkeyi bataklıktan kurtarma çabaları kitap içerisinde işlenmektedir.

  bütün bu dezavantajları bertaraf edip bir de dünyanın en zengin ülkelerinden biri haline gelmesinde en önemli faktör iyi bir eğitime sahip olmaları. kitapta, eğitimle ilgili bir cümle var ki konuya tam anlamıyla ışık tutuyor.

  " elimizden eğitimi alırsanız, mayasız hamur gibi çökeriz. " diyorlar. finlandiya'da eğitime bu denli önem veriliyor. dolayısıyla dünyadaki en iyi eğitim- ekonomi ve mutluluk sıralamasında bu halk ilk sıralarda. bunlar birbiriyle doğrudan ilişik süreçler.

  finlandiya'nın bu başarısında ders almalıyız. bir milletin kaderi ancak iyi bir eğitimle değişir.

  akıl ve bilimin ışığında...değişir mi, değişir.

   
 3. ak zambaklar ülkesinde

  ak/beyaz zambaklar ülkesinde; finlandiya'yı ziyaret eden bir gezginin gezi notlarından derlemesi gibi. kitap, grigory petrov tarafından yazılmış. gazi mustafa kemal atatürk de, o yokluk yıllarında temin edip okuyabildiği bu kitabın okullarda okutulması tavsiyesinde bulunmuş. bu kitabı okumalı, okutturmalı... eğitimde geldiğimiz seviyeye bakılırsa sonuçları, hiç de iç açıcı görünmüyor.

  finlandiya, dünya coğrafyasındaki yeri itibariyle toprakları, iklimi diğer ülkelere nazaran pek de avantajlı olmadığı bilinen küçük, soğuk 5,5 milyon nüfuslu bir iskandinav ülkesi. bizim ankara'nın nüfusundan az nüfusu da. ne var ki bu küçücük devlet, dünyanın en mutlu insanlarının memleketi diye anılıyor ve yine dünyada eğitim konusundaki başarısı ile en iddialı ülke olmuş. dolayısıyla bu başarıyı ekonomiye de taşımışlar.

  konuyu özetleyecek olursak; eğitimde akılcı bilim ve tekniği kullanarak, sağlıklı bir sistem kuran finlandiya , -bu sürecin doğal getirisi olarak- ekonomisindeki başarı grafiğini de yükselterek, insanlarının mutlu olmasını sağlamıştır.

  ne diyelim, umut kesilmez umuttan, darısı başımıza.

  dipnot. " demek ki neymiş, eğitim şartmış. fakat nasıl bir eğitim? bu soruyu irdelemek lazım. "

   
 4. voronya mağarası

  rivayet o ki, dünyanın merkezine en yakın noktasındaymış bu ; voronya mağarası. oldukça ürkütücü bir görseli var. veryovkina diye de bilinen bu mağara 2.212 metre derinliğindeki dünyanın bilinen en derin mağarası. gürcistan-abhazya bölgesindeki krapost ve zont dağları arasında bulunan bir geçitte keşfetmişler. 2015'ten beri derinliğini araştırmaya devam etmekte olan perovo-speleo grubu 6.000 metreden fazla derinlikte bir yer altı tünel sistemini kaydedene kadar sürekli olarak yeni ve daha iyi işaretlere ulaştığını belirlemiş.

  böylece jules verne'nin, "dünyanın merkezine yolculuk" hayali de gerçekleşmiş oldu diyebiliriz.

   
 5. Edremit

  edremit adının kökeni başlıklı bir kaynak-yazı buldum ve alıntıladım. şöyle demekteler ; edremit eski kaynaklarda adramyttion, adramtteion, adramyttium, adramiti, adramition, adrammyttium ve adramyti olarak anılmaktadır. adramytteion adının aslı adramut olup adra-vadisi anlamına gelmektedir.

  edremit adının kaynağı konusunda ikinci bir görüş ise adramis adıdır. lydia kralı krezüs'ün kardeşi adramis şehri imar ederek kendi adını vermiş ve şehre atina'dan muhacir kabul etmiştir. adramyttion adının hazramavt - hadramavti ile ilişkisinin ileri sürülmesi ise diğer bir görüştür. hadra yeşillik ve mavtin vatan, yurt manasına gelmekle, dolayısıyla hadramavti; 'yeşillik memleket' anlamına gelmez mi ? elbette gelir. zira iki ilçeyi de görmüş birisi olarak her ikisini de "yeşillikler memleketi edremit" diye nitelendirebilirim. aksini de kimsecikler iddia edemez.

  bu sonuç ise dermess'in tahmininin dosdoğru olduğu anlamına gelir. :)

   

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam