1 2 3 4 5 6 7 8

Blue bells

Bu üye Yazar

Bu üyenin profil sayfasına git

893 entry 20 konu hiç puanı yok
30.10.2019 21:24 son işlem tarihi takip etme takip et

kendini bir şey zannetme

kendini,diğer insanlardan daha değerli sanma.kişinin kendini bir şey zannetmesi, karşısındaki insanların ona gösterdikleri tutum ve davranışların sonucu gelişen bir durumdur.kimse durduk yere kendini bir şey zannetmez.örnek olarak,kişi çok zengindir. etrafındaki insanlar,kişiye zengin olduğu için ayrıca bir değer gösterir,karşısında el pençe divan dururlar. kimisinin de makam ve mevkisi için karşısında hazırolda durulur.kimisi çok güzeldir.güzelliği ölçüsünce pohpohlanır.kimisi ailesi tarafından el bebek gül bebek yetiştirilmiştir.insanoğluda, çevresindeki insanların ona karşı davranışları sonucunda "ben neymişim" havasına girer. takdir etmek,saygı duymak ayrı, pohpohlamak ayrıdır.genellikle bu ikinci yazdığım durum sonucu insanlar,kendini bir şey sanarlar.belki de gerçekten bir şeydirler.ama aşırı pohpohlama ile kibir tavan yapar.-bu arada her insanın içinde azda olsa kibir vardır.-

anlatımımı, hicivleri ile bilinen -ya da bilinmeyen-bir şairin birkaç dizesi ile desteklemek istiyorum.

pehpehler,pohpohlarla çok itleri at yaptık

uçurdukta göklere,alkıştan kanat yaptık.

hiç yoktan başımıza koca saltanat yaptık.

üstüne çul vursanız,it onu kanat sanır.

eşeğe gem vurmayın,kendisini at sanır.

namdar rahmi karatay

27.02.2019 21:26
 1. cı ci eki

  isimden isim yapan, yapım ekleridir.

   
 2. nemlendirici krem

  cildin ideal nem seviyesine ulaşmasını sağlayan krem.

   
 3. sakallı kızlar

  Polikistik over sendromu sebebiyle yüzde kıllanma oluşabilir.bu gibi hormonel rahatsızlıklar sebebiyle yüzünde kıllanma olan kızlardır. kuaför yerine çözüm endokrin doktorunda aranmalıdır.kadının yüzündeki kıllardan ötürü dış görünüşü ile dalga geçen ruhlar için ise söyleyebileceğim hiçbir şey yoktur.

   
 4. Çözümü şiddette aramak

  Problemleri akılcı yollarla çözemeyenlerin sergiledikleri tutum.

   
 5. bireysel silah edinme tutkusu

  erkek öğrencilerimin ellerine bir karton parçası geçtiğinde yaptıkları ilk şey silah.ben çöpe attıkça ya da yanlışı açıkladıkça yapmaya devam ettikleri bir şey.küçücük yaşlarda başlayan bir tutku bu.silah,çocukların görebileceği her yerde.oyuncak raflarında,çizgi filmlerdeki olmak istedikleri bütün güçlü karakterlerin ve oynadıkları bilgisayar oyunlarındaki kahramanların elinde,evde silah olmasa bile ebeveynlerin sinirlenince söyledikleri sözlerde "tetiği çekip vurmak lazım"gibi sürekli karşılaştıkları bir gücün simgesi.çocuk öyle bir dünyanın içine doğuyor ki bireysel silahı olan bütün karakterleri güçlü,olmayanları ise ezilen,horgörülen tipler olarak görüyor.yani çocuk için silah güç,önemli biri olmak, güvende olmak demek.

  bireysel silahlanma kişinin kendini güçsüz ve güvende hissetmediği ortamlarda ortaya çıkan bir istek.bu bir tutku ise dediğim gibi temelleri çocukluk dönemlerinde atılıyor.önlem alınmazsa yetişkinlik döneminde de kişi kendini güvende hissetmediği ya da güçlü olma ihtiyacı duyduğu anlarda tekrar vuku buluyor.