1 2 3 4 5 6 7 8

Blue bells

Bu üye Yazar

Bu üyenin profil sayfasına git

761 entry 20 konu 330 puan
18.06.2019 18:34 son işlem tarihi takip etme takip et

sinir bozucu insan

sabır taşını çatlatan insandır.

17.06.2019 10:51
 1. şarkılara tutunmak

  insanların bir şeye tutunma sebebi olduğu yerde durabilmek,dayanmak,düşmemek içindir.kişi tutunduğu şeyden güç alarak ancak bunları yapabilir.şarkılara tutunmakta; duygusal olarak yıkılıp, düşmemek için şarkılara sarılmaktır.bu gücü şarkılardan almaktır.(tanımlamada zorlandım nedense.)

   
 2. otobüste uyumak

  üni.yi memleketten uzakta okudum.mesleğin ilk altı yılını yine uzakta yaptım. anlayacağınız yolculuk 14-15 saat sürünce kaçınılmaz olan eylemdir, otobüste uyumak.hatırlıyorum da mevsimlerden kış.dışarısı dondurucu soğuk.toprak beyaz yorganını üzerine çekmiş mışıl mışıl uyuyor.camdan dışarıyı seyrediyorum.yol uzun,etraf göz alabildiğince beyaz.yavaş yavaş göz kapaklarım ağırlaşıyor. otobüsteki insanların konuşmaları kulağımda ninni olmuş, gözlerim bir kapanıp bir açılıyor.sonra uzun süre kapalı kalıyor.gözümü tekrar açtığımda başımı cama dayamış olduğumu fark ediyorum. hafifçe doğrulayım diyorum, başımı camdan ayıramıyorum.ne oluyor, dememe kalmadan saçlarımın cama yapışıp, buz tuttuğunu fark ediyorum... otobüste uyurken,benim gibi otobüs camına yapışan başka insanlar olmuş mudur acaba?(merak eden emoji)

   
 3. Yüz vermek

  ilgilenmek,önemsemek,hoşgörülü davranmak ve istekleri yerine getirmek.bu kelimeler kulağa ne kadar hoş geliyor değil mi?yüz vermek deyimi;bu davranışlar sonucu kişinin şımarması ve ölçüsüz hareketler yapması anlamına geliyor.bu güzel davranışlar nasıl oluyor da kişide olumsuz davranışlar ortaya çıkmasına sebep oluyor?bunun cevabı çok basit aslında. ölçüsüz ilgi,hoşgörü ve sınırsız istekleri karşılama.ölçüyü kaçırdığımız an bu güzel davranışlar güzelliğini yitirip istemediğimiz bir şekilde bize problem olarak dönebiliyor.nasıl ki yemeğe tuz lezzet veriyor ancak ölçüsünü kaçırdığımızda zehir gibi bir tatla karşılaşmamıza sebep oluyorsa,ölçüsüz sevgi,ilgi,hoşgörü de ağzımızın tadını kaçıracak bir duruma dönüşebiliyor. sevdiklerimize illaki önem vereceğiz, ilgileneceğiz, hoşgörülü olacağız. ama ölçüyü kaçırmayacağız. istekleri makul ise karşılayacağız.neyse bunları herkes biliyordur herhalde uzatmayayım.yüz verin ancak kişiyi astar istetecek duruma getirmeyin.

   
 4. fikir fakiri

  kolaylıkla başka insanların tesiri altında kalabilen,kendi düşünceleri ile hareket edemeyen.genellikle karakteri tam oturmamış,özgüven eksikliği olan insanlarda görülen özellik.

   
 5. Nomofobi

  teknoloji çağı hastalığı."telefonsuz kalma korkusu ya da cep telefonunda online olamama kaygısı" olarak açıklanan nomofobi, en çok gençlerde görülüyor.kişi internete o kadar bağımlı ki internetin olmayışı, yoksunluk duygusu hissetmesine sebep oluyor.bağlantısız kalması, kendisini kötü hissetmesine sebep oluyor.çünkü kişi,interneti yaşamının bir parçası haline getirmiş ve o olmayınca kendini eksik hissediyor.telefonun interneti yoksa ya da gittiği bir yerde internet bulunmuyorsa bu durum kişiyi kaygılandırıyor, sinirlendiriyor ve orada bulunmak istemiyor. bazı ortamlarda internet bulunmadığı için tartışma da yaşayabiliyor. işte bütün bu cep telefonu ya da internet bulunmamasından kaynaklı oluşan yoksunluk, kaygı,kendini kötü hissetme, sinirli olma durumları nomofobinin başlamış olduğunu gösteriyor. cep telefonunun ışığı etrafında pervane olmuş insanların unutmamaları gereken bir gerçek vardır.cep telefonu/internet amaç değil araçtır.ne zaman araç olmaktan çıkar amaç olursa kişinin sonu, pervanenin sonu gibidir.