1 2 3 4 5 6 7 8

Colonel Hans Landa

Bu üye Yazar

Bu üyenin profil sayfasına git

474 entry 13 konu 35 puan
05.05.2021 17:41 son işlem tarihi takip etme takip et

mizah dergileri

vasat başlık.

ülkemizde -bana göre- karikatürde son 10-15 yılı tek başına domine eden kişi "umut sarıkaya"dır. o kadar büyük bir dominasyon ki adam "tek başına" dergi çıkarıyor ve batmıyor :) 80ler ve 90larda çocuk/ergen olanlar için harika tespitler yapan efsane bir karikatürist.

02.05.2021 16:07
 1. BTS

  son yıllarda türk ergenlerinin idolu haline geldiğini gözlemlediğim vasat grup.

  dedesi öldüğünde ağlamayan türk ergen fanları, bu kalın al dudaklı(ruj veya başka bir zıkkım sürmüş de olabilir) pembe saçlı erkeklerin konserde ayağı takılıp sendelese hüngür hüngür ağlıyor. kendilerine de "bts army" diyorlar. neymiş, bu zibidilerin konser bileti işte atıyorum x tl olsun, o fiyat yerine 10x mi 20x mi ne ödersen ayakta 1.5 dakika bu al dudaklı dilberlerle sohbet etme şansına erişiyormuşsun. türkiye'ye gelirse mutlaka giderlermiş. (O 20x dediğim tutar büyük olasılıkla babasının 1 aylık maaşından fazla, bu serserilerin her hayranla yaptığı klasik sohbetten oluşacak 1.5 dakika için gözünü kırpmadan öderlermiş)

   
 2. mizah dergileri

  vasat başlık.

  ülkemizde -bana göre- karikatürde son 10-15 yılı tek başına domine eden kişi "umut sarıkaya"dır. o kadar büyük bir dominasyon ki adam "tek başına" dergi çıkarıyor ve batmıyor :) 80ler ve 90larda çocuk/ergen olanlar için harika tespitler yapan efsane bir karikatürist.

   
 3. füzyon mutfağı

  füzyon ocağını yakabilmek için kibrit yerine fisyon tepkimesi (örneğin bir atom bombası) kullanılan vasat mutfak.

  ha bir gün "soğuk füzyon" mutfağı geliştirilirse, işte o zaman tüm dünyanın afiyetle yemek yiyeceği efsane bir mutfak olacaktır.

  not: iş bu entry "füzyon mutfağı" kavramından bağımsızdır, ilgimi çeken şey "füzyon".

   
 4. Kripto para

  çok büyük bir devrim olan "blockchain" sisteminin yan ürünü olan dijital varlık.

  bitcoin uçmuş, ethereum kaçmış, bilmem ne çökmüş vs. bunlara çok takılmayın, hepsi yükselebilir veya hepsi düşebilir, teknolojik devrime yani "blockchain"e odaklanın. gelecek kesinlikle bu teknolojide, ülkelerin ekonomiden sorumlu yetkilileri bile yarım ağızla da olsa bunu itiraf ediyor. blockchain'lerdeki akıllı sözleşmelerle çok daha ucuz, çok daha hızlı ve çok daha güvenilir işlem yapılması birçok insanın zannettiğinden çok daha yakın bir gelecekte olacak.

  kripto paralara gelince, en az %95'i çöp ve yatırım yapanları ilk büyük düşüş dalgası geldiğinde batıracak. sağlam projelere sahip olan, altyapısı güçlü olan kripto paralara, güvenilir büyük borsalarda yatırım yapanlar çok ciddi paralar kazandı, kazanıyor, uzun vadeli düşünecek olursak kazanacak da. bir günde x tl parayı 20x - 100x tl yapma yoluymuş gibi görenler, saçma sapan coin-token'lere üstelik kaldıraçlı işlem açarak girdikleri için malesef çok acı tablolar ortaya çıkıyor.

  özetle;

  sağlam projeleri olan, acil ihtiyacınızın olmadığı veya kaybettiğinizde üzülmeyeceğiniz bir meblağ ile güvenilir borsalarda kaldıraçlı işlem açmadan ve sık sık al-sat yapmadan yatırım yapacaksanız bir şans verebilirsiniz. dedeniz için "30 yıl önce şurdan 5 dönüm tarla alsaydı şimdi zengindik" geyiği çevirirken, torununuz da "30 yıl önce dedem x tane bilmem ne coin alsaydı zengindik" geyiği çevirmesin arkanızdan :)

  not: her ne kadar "şu an" kripto paraları denetleyen bir kurum olmasa da, vicdanen yazmam gerekir; herhangi bir finansal uzmanlığım yok, yazdıklarım kişisel gözlemlerime dayalı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir :)

   
 5. Peygambere hakaret özgürlük değildir

  doğru bir ifade.

  ama kimler için?

  "hindistan'da ineklere, maymunlara tapıyorlar yeaa, bunlar salak yea, inek yola oturduğunda kalkana kadar yolda mal gibi bekliyorlar yeaa" veya alaycı bir tebessümle "biliyorsunuz, hindistan'da ineklere tapıyorlar" gibi cümleleri kurmayanlar için.

  uzak bir kültür olduğu için pek gündem olmaz ama konusu bir şekilde açılırsa çevremde bu hindu inancıyla dalga geçmeyen/hakaret etmeyen bir müslüman görmedim. kendi inancın için dokunulmazlık isterken başkasının inancıyla dalga geçmek çok ilkel bir düşünce.