1 2 3 4 5 6 7 8

Colonel Hans Landa

Bu üye Yazar

Bu üyenin profil sayfasına git

462 entry 13 konu 25 puan
02.03.2021 13:42 son işlem tarihi takip etme takip et

atatürke ihanet ediyorsun

cumhuriyetin kurduğu kurumlarda çalışıp, cumhuriyetten maaş alıp, cumhuriyet düşmanı olan bir tipin, bir kişinin söylediğini iddia ettiği söz yüzünden, yine atatürk'e saldırma girişimine konu olan başlık.

şimdiki gençler sizin saçmalıklarınızla kesinlikle ilgilenmiyor. atatürk'le de cumhuriyetle de sorunları yok. ne mutlu ki ömrünüz bu gerçeği görerek ve bunu değiştirmek için hiçbir şey yapamayarak sinir/çaresizlik/umutsuzluk ile geçecek.

07.02.2021 10:57
 1. ışık hızı

  evrenin simülasyon olabileceği iddiasına verilebilecek örneklerden biri, evrende bilinen en yüksek hız. ( şimdilik )

  öncelikle neden simülasyon iddiasına örnek dedim, çünkü çizilmiş bir sınır var ortada. bir bilgisayar oyunu simülasyondur ve oynayan kişi ancak oyunu hazırlayan yazılımcının çizdiği sınırlar içinde oyunu oynayabilir. evrende de ışık hızı sınırlıdır. şu anki bilgimize göre hiçbir nesne ışıktan hızlı hareket edemez. hiçbir nesne 0 kelvin ( -273,15 santigrad ) dereceden daha düşük bir sıcaklığa sahip olamaz. bu da simülasyon iddiasına bir örnek.

  ışık hızına geri dönelim: bir nesne ışık hızına asla ulaşamaz çünkü ışık hızına ulaştığı zaman kütlesini tamamen yitirip enerji paketlerine yani fotona ( ışığa ) dönüşecektir. dolayısıyla ışık hızına ulaşabilecek bir uzay aracınız olsa bile, o hıza ulaşınca zaten kütlesini kaybedeceği için madde bütünlüğünü kaybedecektir. ışık hızında giderken içinde oturup kahvenizi içemezsiniz. kahve de, fincan da, uzay aracı da, siz de ışık oldunuz çünkü. :)

  eğer daha gelişmiş bir uygarlık varsa, onlardan da ışık hızının üzerine çıkmasını bekleyemeyiz şu anki bilgimize göre. zaten evrendeki devasa uzaklıklar için ışık hızıyla bile gitsek çok anlamlı bir gelişme kat etmiş olmayız. anca güneş sistemi için kullanışlı olacaktır. ışık hızıyla gidersek aya 1,3 saniyede, güneşe 8 dk.da, jüpiter'e 45 dk.da, pluton'a 5,5 saatte ulaşırız.

  galaksimiz içinde yakın yıldızlara yolculukta bile durum dramatiktir. ışık hızıyla bile gitsek bize en yakın yıldız olan Alpha Centauri'ye 4.3 yılda, sirius'a 9 yılda ulaşabiliriz. biraz daha uzaklaşırsak betelgeuse'ye 642 yılda, orion bulutsusu'na 1500 yılda ulaşabiliriz. bunlar sadece galaksi içi birkaç örnek. başka bir galaksiye gitmek istersek ışık hızının bile hiçbir anlamı kalmaz. örneğin çok çok uzak bir gelecekte galaksimiz ile çarpışacak olan andromeda galaksisine ışık hızıyla 2.5 milyon yılda ulaşabiliriz ki bu galaksi bize en yakın büyük galaksidir.

  kısacası güneş sistemimiz dışında ışık hızının bir önemi yoktur. galaksimizi ve hatta evreni keşfe çıkmak için ışık hızı yetersizdir. böylesi devasa mesafelerin çaresinin wormhole ( solucan deliği ) olacağı düşünülmektedir.

  geleceğe not: burada yazılan bilgiler insanlığın şu anki bilgi seviyesine ve bu bilgi seviyesine dayalı öngörüsüne binaen yazılmıştır. gelecekte, yukarıda yazılan " olamaz, yapılamaz, geçilemez, en yüksek, en hızlı vs. " şeklindeki ifadeleri bilim çürütebilir veya geliştirebilir.

   
 2. fiziksel özelliklerle alay etmek

  kalitesiz insan eğlencesi.

  en yakışıklı erkek veya en güzel kadın, bir hastalık ile yüzüne bakılmaz hale gelebilir, gelmiştir de. fit vücutlu nice insanın da hastalık sebebiyle veya yaş aldıkça şişmanladığını görmek pek olasıdır. 2 metrelik bir adamın, 1.50 m'ye düşmesi bir trafik kazasına bakar, tekerlekli sandalye pek yüksek sayılmaz sonuçta. örnekleri çoğaltabilirsiniz, kimse o harika(?) fiziksel özelliklerini ölene kadar koruyamaz veya koruyamayacağı durumlar olabilir yukarıdaki gibi. o nedenle aklı başında bir insan bunu yapmaz, yapmamalı.

   
 3. kedi

  şerefsiz ama karizmatik bir hayvan.

  köpek gibi sağa sola saldırmaz, insanlara yalakalık yapmaz, kendi halinde takılır ama gel gör ki şerefsizliğin kitabını bu hayvan yazmıştır. asya-afrika-amerika'daki iri kuzenleri gibi güçlü değilse de iri kuzenlerine nispeten zararsız ve aşırı sevimli oluşuyla insan yaşamına adapte olmuştur. aslan, kaplan, jaguar, puma, çita vs. hepsinin soyu ya tükenecek ya da insan kontrolünde birkaç yüzer adet yaşayacakken bu şerefsiz -ki iri kuzenleri kadar iri olsaydı seni beni de yerdi bu- her mahallede birkaç onar adetle sayısal anlamda krallığını tescilleyecektir.

   
 4. şifre unutmak

  bazen akıl sağlığını yitirtecek kadar büyük sonuçları olabilen kötü durum.

  geçenlerde haberlerde vardı, adamın biri içinde 7002 adet bitcoin bulunan cüzdanın şifrelerini kaybetmiş ve sadece 2 deneme hakkı kalmış. Bu son 2 hakkında da doğru şifre girilmezse cüzdan kendini sıfırlayarak içinde bulunan tüm bitcoinler yok olacakmış. bu entry'in yazıldığı an itibariyle 1 bitcoin 47 bin dolar, 7002 bitcoin yaklaşık 330 milyon dolar!

   
 5. astronot kozmonot taykonot

  uzaya gönderilen insanlara, gönderen ülkenin diliyle/kültürüyle uyumlu bir ön ad eklenerek verilen unvan.

  bizde ne ad verilir bilemem ama yıllar önce prezervatifin türkçesi için " kuşakabin " önerisini yapan kişiye ulaşılırsa yine aşırı orijinal bir şeyler düşünecektir. -gülücük-