1 2 3 4 5 6 7 8

Colonel Hans Landa

Bu üye Yazar

Bu üyenin profil sayfasına git

555 entry 13 konu hiç puanı yok
10.11.2022 15:38 son işlem tarihi takip etme takip et

aslan adam

bildiğim kadarıyla fransız "peugeot" markasının sembolünün hikayesi bu heykele dayanmaktadır.

31.08.2022 15:28
 1. Her güne bir Hadis-i serif

  başlık "her güne bir hadis-i şerif" olduğu için muhaddislerin yorumlarını içermeden hadis paylaşmanın serbest olduğu başlık. aksi halde "her güne bir hadis ve o hadisle ilgili muhaddis yorumları" olması gerekirdi.

  ben de tıpkı siz gibi tartışmak niyetinde değilim, hadisi paylaşırım, sahihse ve rahatsız edici buluyorsanız açıklamasını siz yaparsınız. sahih değilse zaten paylaşmam, sehven paylaştıysam da silerim.

   
 2. Her güne bir Hadis-i serif

  konunun uzmanı olmayarak paylaştığım 3 adet hadisten sahih olmayanları silmeyi taahhüt ettiğim başlık.

  bakın şöyle hadisler var ve sahihliğini ilgili siteler yazıyor;

  "allah ahirette peygamberlere kimliğini kanıtlamak için bacağını açıp baldırını gösterir." (müslim - iman 302, buhari 97/24, 10/29, hanbel 3/1)

  "allah benimle görüştü ve el sıkıştı. elini iki omuzum arasına koydu. öyle ki parmaklarının soğukluğunu iki göğsüm arasında hissettim." (hanbel 5/243)

  bu iki hadisi de okuyunca belki içinizden "ama nasıl olur?" diye düşünebilirsiniz. bunun açıklamasını yapacak konumda değilim, başlığa uygun şekilde sadece paylaşıyorum. merak eden google'da detaylarını ilgili sitelerde okuyarak tatmin olur veya olmaz, o kendi problemi.

   
 3. Her güne bir Hadis-i serif

  yorumsuz şekilde paylaştığım hadisler yüzünden "karalama" suçlamasına maruz kaldığım başlık.

  paylaştığım hadisler eğer sahih değilse silmekten gocunmam, yanlış bilgi yaymak tarzım değil. ancak bir söz hz.muhammed'in ağzından çıktıysa hadistir, günümüze uymuyorsa da hadistir ve sünnilikte kimsenin onu "günümüze uymuyor, o halde sahih değildir" deme lüksü yoktur. bir kişi bunları yorumsuz şekilde paylaştığı için dini karalamış olmaz, ne yani, "kardelenhuzur" #32f5 nolu entry'i yazdı dediğimde onu karalamış mı oluyorum?

  başlıkta yazdığım iki hadisi de internette arattım ve dini sitelerde "sahih değildir" demek yerine uzun paragraflarla açıklama yapıldığını gördüm, o sebeple sahih olduğunu düşünerek yorumsuz olarak paylaştım.

  Mesela şöyle bir hadis daha var;

  "Beş tane hayvan "fasık"dır ki, Mekke'nin harem bölgesinde de öldürülebilir. Bunlar; fare, akrep, karga, çaylak ve yırtıcı köpektir." (Bir rivayette: kişi ihramda da olsa bunları öldürebilir.) (Buhârî, Bedu'l-halk, 16; Müslim, Hac, 9: 66-72) bu aklınıza yatsa da yatmasa da hadistir, bir sünninin bunu inkar etmesi caiz değildir.

   
 4. Her güne bir Hadis-i serif

  "Tüm kara köpekleri öldürünüz. çünkü onlar Şeytandır." (Buhari, Vudu 66)

   
 5. Her güne bir Hadis-i serif

  kütüb-i sitte'de (sünnilikte en güvenilir altı hadis kitabı) bulunan bazı hadislerle katkıda bulunacağım başlık.

  "cehennemi çoğunlukla kadınlar dolduracaktır. kadınlar zeka ve dinde eksiktir." (müslim34/132 , tirmizi 6/2613)

   

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam