1 2 3 4 5 6 7 8

Colonel Hans Landa

Bu üye Yazar

Bu üyenin profil sayfasına git

555 entry 13 konu hiç puanı yok
10.11.2022 15:38 son işlem tarihi takip etme takip et

Eğitimli cahil

bir ideolojinin veya bir dinin, mezhebin kurallarının aldığı eğitime göre bilimsel olarak yanlış olduğunu öğrendiği ve uygulamada gördüğü halde hala o yanlış düşünceyi benimsemeye devam eden ve hatta savunan kişidir.

bununla ilgili en mükemmel örnek de evrimi kabul etmeyen tıp, veterinerlik, biyoloji mezunlarıdır. aldığı eğitim gereği her gün yapmakta olduğu işin binlerce kez ispatlanmış evrimsel düzene göre dizayn edildiğini bilir ve ona rağmen "evrim yoktur" der. şimdi bu kişi eğitimli cahil değilse, dünyadaki hiçkimse bu sıfatı hak etmez :)

31.08.2022 15:19
 1. 10 Kasım

  türkiye cumhuriyeti'nin kurucusu büyük önder atatürk'ün ölüm yıldönümü olan gün.

  vatan sana minnettar.

   
 2. neden ölüyoruz

  "biz bunları entry'lerimizde yazdık" dedirten vasat başlıklardan biri.

  #3a0s

   
  (Bkz: Telomer)
 3. tanrıların arabaları

  verne ile daniken'i denk tutan bazı dermess'lerin olduğu vasat başlık.

  jules verne ile daniken'in aynı cümlede geçmesi daniken için bir onur, verne için haksızlıktır.

  verne, "hikayelerinde" o zamanlar icat edilmemiş olan denizaltı, uçak ve uzay araçlarını öngörmüştür. tüm dünyada milyonlarca çocuğun ilham kaynağı olmuştur, belki o araçları icat eden insanlar da bir zamanlar verne'i okuyup hayallere dalan çocuklardı.

  daniken ise hiç de öyle "ben hikaye anlatıyorum" demeden, ciddiyetle ve hiçbir kanıtı olmadan piramitleri uzaylıların yaptığını vb. düşünen bir tiptir. hiçbir insana bir şeyler icat etmesi için ilham vermez çünkü uzaylılardan, insanlık dışı güçlerden medet umar, umdurur.

   
 4. tanrıların arabaları

  uyanık bir tüccarın başarılı bir girişimi olan bomboş ve dahası zararlı bir kitap.

  sanıyorum ki bu adam, kendisiyle başlayan veya popülerleşen "bilimsel ve tarihsel komplo teorisyenliği"nin ve günümüzde ara sıra gündemi dahi meşgul eden "sözdebilim"in fikir babasıydı, değilse bile bunun bayraktarıydı.

  twitter'da "mısır piramitlerini uzaylılar yaptı" veya facebook'ta "ahit sandığının aslında bir nükleer reaktördü" diyen birilerini görmüşseniz işte o kişiler bu von danieken denilen şahsın uydurmalarıyla zehirlenen ve güya "başkalarını da aydınlatmaya (!) çalışan" tiplerdir.

  internette antik bir olayı, nesneyi, kavramı uzaylılara, kurulup yıkılan çok çok ileri medeniyetlere vb. bağlayan bu danieken gibi birinin bir tarafından salladığı boş iddiayı o konunun uzmanı olan yüzlerce bilim insanı çürütemez, yani aslında çürütürler de insanlar inanmaz, ikna olmaz.

  kitaplarında yazdığı çoğu iddianın hiçbir bilimsel dayanağı yoktur, birçok bilim insanı tarafından bu iddiaları eleştirilmiştir/reddedilmiştir ama insanlar her zaman olduğu gibi bu konuda da gerçeğin basitliği ve sıkıcılığı yerine yalanın gizemini ve heyecanını tercih etmiş ve bu şahsı zengin/ünlü etmeyi başarmışlardır.

   
 5. milyonlarca canlı türünün evrenin sadece bir noktasında bulunmas

  anlamanın çok kolay olduğu vasat başlık.

  sadece bir sözcük gerekiyor; "bilinen".

   

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam