1 2 3 4 5 6 7 8

Telomer

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Hücre içindeki DNA sarmalının sonunda bulunan kromozomları koruyan ve hücre bölünmesinde azalan parçalardır.

  Telomer kısaldıkça hücrenin ömrü de kısalır. Yalnız telomeraz adlı enzim aktif olan hücreler sonsuz bölünme yeteneğine sahiptir. (Örn. Kök hücreler)

  Kanserde ise ölmesi gereken hücre bir şekilde telomeraz enzimini aktif hale getirir ve sonsuz bölünmeye başlar.

  Hücre ölümsüzlüğü bulur ve çevresindeki hücrelere de örnek olur.

   
 2.  
  (Bkz: evet)
 3. son yılların meşhur genetik terimi.

  bir insanda 7 bin telomer tekrarı varsa ne yaparsanız yapın o kişi 35 yaş civarı ölecektir. 20 bin telomer tekrarı varsa da kanser,kaza, cinayet vs olmadıkça ve sağlıklı beslenme, spor yapma, stressiz yaşam gibi etkenlerle desteklenmişse 115 yaşını görecektir.

  "kanser hücrelerinin aslında bir hastalık olmadığı, evrimin mutasyonlar aracılığıyla ölümsüzlüğü denediği" iddiası da buradan çıkar. fakat bana göre bu düşünce temelden sakat, evrim bir bireyin ölümsüz olup sonsuza kadar kaynak tüketmesini asla hedeflemez. çünkü aynı bireyin ölmediği sınırlı kaynaklara sahip bir doğada, yavrusu, yavrusunun yavrusu,... diye gidecek ve yeni gelene yer açılmadığı için bu zincir tüm ekosistemin çökmesiyle sonuçlanacaktır. evrim -belki de- bunu öngörerek telomerleri çeşitli sebeplerle bir süre sonra bitecek şekilde tasarlamıştır. yani kısacası ölmeye programlanmış durumdayız.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam