1 2 3 4 5 6 7 8

ali mühendis

Bu üye Yazar

Bu üyenin profil sayfasına git

2,863 entry 1,120 konu hiç puanı yok
07.06.2023 19:19 son işlem tarihi takip etme takip et

sözlükte puanlama sisteminin kaldırılması

çok üzücü bir durumdu.

yazardık, yazardık, yazardık... aa bir baktık puan durumu ortalıkta yok. dini imanı puan olan yazarlar üzüntülerinden zona dökmüşlerdi. hiçbir doktor sebebini anlayamamıştı. ne günlerdi be...

(Bkz: sözlükte puanlama sisteminin kaldırılması)
07.06.2023 14:46
 1. İskandinav ülkelerinde oruç süresi 22 saati bulacak

  22 saat aç kalacağım diyerek çok yedin ilk imsakta, iftara kadar dayandın ama acıktın, iftarda bu açlığın sonucunda homini gırtlak, bir saat sonra imsaktayken, iftar vakti yediklerin öyle duruyor midende ve hiçbir şey yiyemiyorsun.

  orada olsam imsakla iftarı birleştirirdim, hava da soğuk zaten susuzluk olmaz. 22 saatin sekizi de uykuda geçse...

  davulun sesinin uzaktan hoş gelmesi sendromunu yaşadım.

   
  (Bkz: oruç)(Bkz: iftar)(Bkz: iskandinavya)(Bkz: imsak)(Bkz: davulun sesinin uzaktan hoş gelmesi)(Bkz: homini gırtlak)
 2. kendiyle çelişmek

  çelişmesi gelişim sonucunda olan kişi için güzel, iddia ettiği şeylerin tersini yapan kişi için güzel olmayan davranış. zaman geçtikçe insanların değişmesi normal fakat yakın zaman içinde eleştirdiğini kendi yapan insan istisna.

  kendi kendine beyin fırtınası yapıp değişik görüşleri kafasında veya söylemlerinde, yazılarında çarpıştıran-dövüştüren insanlar da konunun ayrı bir tarafında tutulabilir.

  kendiyle çeliştiğini fark edebilmek ise apayrı bir konu.

   
 3. güne bir söz bırak
   
  (Bkz: yalnızlık gittiğin yoldan gelir)
 4. intihar

  çaresizliğin, tükenmişliğin... getirdiği kuvvetli ve kötü cesaretin iyi ve zayıf kalmış yaşama cesaretini yenmesi sonucu ortaya çıkan eylem.

  meyilli olanların hatırına bu konunun ısıtılıp ısıtılıp değişik ortamlarda gündeme getirilmemesi gerekmektedir. meyilli olanları cesaretlendirebilir, teşvik edebilir.

  eylemin kişisel olarak zihinsel, bedensel etkiler-sorunlar; çevresel etkiler-sorunlar gibi çok fazla tetikleyicisi veya meylettiricisi olabilir. intihar kelimesinin tek başına kendisi bile kimyasal tepkimedeki katalizör misali görev yapabilir.

  sebebi ne olursa olsun asla tavsiye edilmeyen eylem, karar verildiyse bile yapılması planlanan bu bencilce eylemin ötelenmesi şiddetle tavsiye edilir.

   
  (Bkz: güzel günler göreceğiz çocuklar)(Bkz: katalizör)
 5. Memurlar Net Sözlük Yazarlarının Ruh Halleri

  kovidin etkilerinden arındırdım.

  depremin etkilerinden arındırdım.

  ekonomi ve siyasetin etkilerinden arındırdım.

  neyi diyecek olursanız kendimi, yani ruh hâlimi.

  sözlük, dünyanın en ıssız ülkesinin en ıssız ilinin en uzağında kalan bir köy misali ve ''bu köye nasıl geldim?'' sorusunun cevabında saklıdır ruh hâlim.

  yukarıda bahsettiğim üç-dört etki henüz yoktu ben sözlüğe geldiğimde. bu yüzden onların arkasına sığınmam yanlış bir davranış olur.

  yine yukarıda bahsettiğim ıssız köyden sanki uzaya doğru belirli ve tanımlı hedefi olmayan bir sinyal gönderiyormuşum da bu sinyal bir yerlere ulaşacakmış gibi bir his yaratıyor.

  benim ruh hâlimi çözebilecek ruh bilimcinin benden daha akıllı olması gerekiyor ya da ben ruh bilimlerine girip kendi kendimi çözmeliyim.