1 2 3 4 5 6 7 8

Söylenişi güzel kelimeler

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Bazı kelimeler,kelime grupları ve deyimler kulağa aşırı tatlı gelmiyor mu sizce de :) ?

  Mesela , enstantane,hiss-i kable'l-vukü, şahane, zat-ı şahane,mistik..gizemli de denilebilinir ama mistik daha da gizemli sanki :) daha aklıma geldikçe yazarım...

   
 2.  
  (Bkz: eyjafjallajökull)(Bkz: Hippopotomonstrosesquippedaliofobi)
 3. Kelimeleri güzel yapan, güzel cümlelerin içinde kullanılmasıdır. Mutluluk ve sevinç ifade eden bir cümlenin içersinde en sevimsiz kelime bile göze batmaz; üzüntü ve acı ifade eden bir cümlenin içersinde söylenişi en güzel olan kelime bile diken gibi batar. O yüzden ben kelimeleri tek başına, yalın hâlinden ziyade, cümle içindeki anlamlarına göre konumlandırabiliyorum.

  Ancak şunu da söylmeden geçemeyeceğim; ingilizce cümle kurmakta çok iyi olmadığım için olsa gerek, moonlight (ay ışığı, türkçesi de çok güzel) ve sunshine (güneş ışığı) kelimeleri de benim için, teleffuz etmekten hoşlandığım, bana güzel gelen kelimelerdir.

   
 4. fevkaladenin fevkinde :)

   
 5. Ali mühendis, imkansıza oynamak diye buna derim :)

   
 6. Emel hanım, çok haklısınız.. güzel cümleler kurmak nasip olsun inşaallah hep...

   
 7. İbo.semra,

  Fevkaladenin fevkininde fevkinde,var o da güzel :)

   
 8. ..

  Örneğin sevdiklerinizin isimleri.. Hele de bu ismi siz koymuşsanız, söylerken yani ismi ile seslenirken öyle güzel gelir ki, kulağa tatlı bir tını olarak yayılır.. (İçimden kızımın ismini telaffuz ediyorum, tebessüm ederek..)

  ..

   
 9. tüm osmanlıca kelimeler nedense bana felsefik mi diyeyim kültürü yansıtıyor mu diyeyim hep havalı gelir. tabii ki çoğu kişi tarafından çok duyulmadığından kelimeler kulağa hoş geliyor hissi verir bana çoğunlukla.

   
 10. Sehl-i mümteni, sevk-i tabii, sitayiş, mütehassis oldum ("i"li olmasına dikkat)

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.