1 2 3 4 5 6 7 8

turkca

Bu üye Çaylak

Bu üyenin profil sayfasına git

92 entry 14 konu hiç puanı yok
04.01.2023 14:03 son işlem tarihi takip etme takip et

rus salatası

rus salatasının ismi daha sonraları amerikan salatası oldu her ne durumsa! bir de italyan salatası var ki;amerikan salatasının salam ilave edilmiş formudur.

28.12.2022 00:11
 1. küf

  küfler,bakteri türleridir.tüketilen gıda ürünlerinde bozulmalara yol açan, bunun yanında insan ve hayvanlarda çeşitli hastalıklara ve hatta zehirlenmelere neden olan canlılardır.küfler,başta nem olacak şekilde,yaşayacak yeterli ortam şartlarına sahip olduklarında giysilerin,eşyaların,ağaç malzemelerinin üzerinde ve duvarlarda kolayca gelişebilirler.Hemen her ortamda kendilerine çok rahat yaşam ortamı sağlarlar. özellikle taze meyve sebzelerin üzerinde çok iyi gelişirler ve buralar, onlar için ideal bir ortamdır.ayrıca, peynirler, süt ve süt ürünleri de,yapılarındaki çok farklı içerikler aracılığıyla çok çabuk küflenebilmektedirller.

  kimi küflü besinlerin hangi durumlarda çöpe atılması ya da tüketilecekse de nasıl bir yol izlenmesi gerektiği farklı çalışmalardan sonra şöyle açıklanıyor;lahana,dolmalık biber ve havuç gibi nispeten kuru ürünlerin düşük nem içeriklerini göz önüne aldığımızda küf oluşan kısımlarını derince keserek tüketmeye devam edebiliriz.

  yemeklerde kullandığımız etler,sosisli sandviçler,pişmiş artık etler ve kümes hayvanlarının tüketiminde ise;şunun bilinmesi gerekiyor;bunların nem içeriklerinin yüksek olması, küflerin,onların yüzeylerinden daha iç kısımlara bulaşma durumu tehlikesini fazlalaştırır ve istenmeyen sonuçlar yaratabilir.bu olasılığa karşı böylesi besinleri tüketmemekte yarar var.

  ekmekte de gözenekli bir yapı olduğu için küf, yüzeyin altına kadar inebilir,alt katmanlara bulaşabilir.bir de sözkonusu olan;tüketilen ürünün yapısı yukarıdaki açıklamalar çerçevesinde her ne kadar göz önüne alınsa da ,metabolizmada oluşabilecek etkileşimleri göremediğimiz için küflü besinlerin tüketilmesi yine de sakıncalıdır.uzun süre aflatoksin(:küfün bileşimindeki zehirli-kanserojen madde)alımından kaynaklı, karaciğer başta olmak üzere bir çok organ da zarar görebilir.hatta daha da büyük sorunların oluşumuna neden olabilir.

  (küflenmiş çok sulu meyvelerden ve sebzelerden(Salatalık ?domates,çilek,portakal,mandalina,portakal,şeftali vb.)özellikle uzak durmakta yarar var.)

  dipnot: Fransızların ünlü Rokfor Peyniri, İngilizlerin Blue Cheese peyniri vb.kimi peynirlerin üretiminde yer alan özel/faydalı bakteriler aracılığı ile oluşturulan küfler, yukarıdaki tanımlamaların dışındadır.

   
 2. payam

  türkçemizde fazlasıyla kullanılmasa ve anlamı da pekçok kişi tarafından bilinmese bile Denizli'nin ilçesi olması nedeniyle,ikincil takısına yabancı değiliz.Payam kabuklu cinse sahip bir bitki türü ve ayrıca badem ve çağla anlamında da kullanılan bir sözcük.diğer taraftan, topraktan çıkarılan içi sarı ve tatlı bir kök olarak da tanımlanmaktadır.ülkemizin hemen her toprağında yetiştirilse de meşhur olduğu yöre olan denizli'de ki ilçe acıpayam olarak ismini zaten tescillemiş.

   
 3. bıçaklı biri cüzdanınızı isterse

  muhtemelen karşı çıkmam.ancak kendisiyle de konuşmak isterim ayrıca.tabii ki o da benimle konuşursa.

   
 4. Ruhunuzu doyuran şeyler

  ruhuma seslenen müzik,yaşam ufkuma uygun kitaplar,evcil ve yanı sıra dışarıda yaşayan dilsiz,masum tüm canlı varlıklarla birliktelik...

   
 5. ezo gelin

  yanlış hatırlamıyorsam;kadir inanırla birlikte oynamışlardı dermess.nostaljileri bile çok hoş...

   

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam