1 2 3 4 5 6 7 8

turkca

Bu üye Çaylak

Bu üyenin profil sayfasına git

92 entry 14 konu hiç puanı yok
04.01.2023 14:03 son işlem tarihi takip etme takip et

su samuru

yeryüzü aleminin en kıymetli kürkünün gerçek sahibi olan masum ve mazlum canlı...kürk ticareti aracılığıyla, günahsız canlı katliamının merkezinde menfaat sağlayan böylesi vahşete lanet olsun.

02.01.2023 14:10
 1. esmer şeker/beyaz şeker

  şeker üretim işlemlerinde şöyle bir süreç söz konusudur:şeker fabrikasyonuna hazır duruma getirilmiş olan işlenmemiş kökün (şeker kamışı ya da şeker pancarı) ilk uygulamada önce şekerli suyu çıkarılır, saflaştırılır ve ısıtılarak, melas adı verilen kahverengi konsantre bir şurup elde edilir. Daha sonra bu şurup, son derece hızlı dönen bir makine aracılığıyla, melas ile şeker kristallerinin ayrışmasını sağlamak amacıyla santrifüjlenir. Bu ayrışma sonucunda ilk aşamada esmer şeker elde edilir. böylelikle beyaz şekerden daha az işleme tabi tutulmuş olarak, eriyiğin sahip olduğu bitki kökünden kaynaklanan orijinal ve doğal kahverengi de hemen hemen korunmuş olur.yukarıda açıklanan işlemlerden sonra melas adı verilen bu kahverengi şurubun uzaklaştırılmasını takiben uygulanan zincirleme tekniklerle de beyaz şeker elde edilir

  esmer şeker fazla melas içermesi nedeniyle yapısındaki minerallerin ve vitaminlerin çeşitliliği yönünden zengindir.içeriğinde eser miktarda da olsa Potasyum, Kalsiyum, Magnezyum, Fosfor, Sodyum ve Demir minerallerinin yanı sıra B12, Niasin, Pantotenik Asit vitaminleri ve Kolin bulunmaktadır.Beyaz şekerin tatlandırma kuvveti esmer şekerden fazla olsa da yapısında vitamin ve mineral bulunmaz.

  esmer şeker ile beyaz şeker arasındaki kalori farklılığı dikkate alınmayacak kadar azdır;Bir çay kaşığı esmer şeker 15 kalori iken aynı miktarda beyaz şeker 16.3 kaloriye sahiptir.

   
 2. kim alıyor bunları

  kullanılmış da olsa;beğenilmişse eğer neden olmasın...cam ve porselen mutfak eşyaları mesela.dezenfekte edilir ve bir süre sonra da kullanıma dahil edilir.ve;mesela;turkca.

   
 3. en çok güldüğüm cümleler

  tel.ile görüşme arası uzadığında ve kendilerini nezaketen aradığımda arkadaşım:"ben de bugün seni arayacaktım."

   
 4. senfoni

  schubert'in ünlü yapıtı "bitmemiş senfoni"sini hatırlatan müzik eseri.

   
 5. filarmoni

  tdk/türkçe sözlük sayfasında, güçlü müzik sevgisi ve müzik konserleri derneği olarak açıklanan müzik çevresine ilişkin sözcük.başka bir anlamı da müzik konserleri derneğidir.Bu orkestraların özelliği,genel olarak vakıflar ve özel sektör tarafından kurulup finanse edilmesidir.