1 2 3 4 5 6 7 8

ezo gelin

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Ezo Gelin, Güneydoğu Anadolu Bölgesi kökenli bir halk öyküsüsünün kahramanı.*Baraklara özgü uslup ve tavır özelliğiyle söylenen uzun havalara da konu olmuştur ayrıca.

  Yaygın bilinen ismi Ezo Gelin,asıl adı Zöhre (Zühre),bir dede kızı olarak 1909 yılında Gaziantep'te doğmuştur.sonraki yıllarda, çocukluğundan itibaren Ezo ismiyle anılan Zöhre'nin güzelliği dillere destan olur.Ve, yirmili yaşlarında sevdiğiyle evlendirilir ancak kocasıyla geçinemez,kısa süre sonra da ayrılır.Daha sonra Suriye'de yaşayan teyzeoğlu Memey'le (Mehmet) evlendirilir. Fakat, yaşadığı zoraki ayrılığa ve gönül zulmüne dayanamaz,bir süre süre sonra da hastalanır.Çok yoksul olduklarından kocası onu tedavi ettiremez.Hastalığı giderek ağırlaşan Ezo, Suriye'de 47 yaşında veremden ölür. Güzelliği, severek evlendiği ancak geçinemediği için ayrılmak zorunda kaldığı kocasına olan aşkı ve Suriye'de çektiği vatan hasreti yani Ezo Gelin'in yaşam hikayesi, bir öykü şeklinde dilden dile aktarılarak halk folklorunda yerini alır. Adına türküler yakılır, hayatı filmlere konu olur ve bir çorbaya da adı verilir.Ezo Gelin,vasiyeti uyarınca sınırdaki bir tepeye gömülür.Mezarının tr.ye getirildiği bazı kaynaklarda belirtilmektedir.Suriye'de yaşayan çocuklarının ve torunlarının da,iç savaş yaşayan suriye'den 2013 yılında gaziantep'e geldiği bilinmektedir.

  (*baraklar:göçer türkmenler.

  barak ağzı/barak üslubu:gaziantep,nizip,kilis çevresinde yaygın olan,kelimelerin peşpeşe, süratli okunarak ezgi üzerinde uzun ve devamlı gırtlak titreşimi ile tiz perdelerde icra edilen uzun hava türü.)

   
 2. Fatma girik oynamıştı galiba.

  türküsü aklımda kalmış.

   
 3. yanlış hatırlamıyorsam;kadir inanırla birlikte oynamışlardı dermess.nostaljileri bile çok hoş...

   
 4. aklıma direkt çorba gelmesi

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam