1 2 3 4 5 6 7 8

ya umutlarda biterse

Bu üye Yazar

Bu üyenin profil sayfasına git

1,264 entry 599 konu hiç puanı yok
14.03.2022 21:58 son işlem tarihi takip etme takip et

Covid-19 Plus

spoiler

Kovid-19'un daha fazla bulaşıcı ve şiddetli hasta edici yeni bir varyantıdır.

California San Francisco Üniversitesinden bilim insanlarının yaptığı yeni bir araştırmada yeni tip koronavirüsün daha bulaşıcı ve tehlikeli bir türünün tespit edildiği öne sürülmüş.

Söz konusu araştırma ekibinin, 1 Eylül 2020-29 Ocak 2021'ta eyaletin 44 bölgesinden 2 bin 172 test örneği üzerinde yaptıkları inceleme sonucu Kovid-19'un yeni türüne rastladıkları kaydedilen araştırmada, "B.1.427/B.1.429" veya "20C/L452R" adı verilen yeni türün İngiltere ve Güney Amerika'da ilk kez ortaya çıkan Kovid-19 varyantlarından farklı bir mutasyon modeli sergilediğine dikkat çekilmiş.

Böyle giderse Covid-19 Plus + modeli de (!) ortaya çıkar, demedi demeyin!

(Bkz: Covid-19 Plus)
25.02.2021 00:05
 1. Anlayana sivrisinek saz,anlamayana davul zurna az

  Aklıma bir kıssa getiren atasözümüz.

  Abbasi Halifesi Me'mun, Imam-ı Azam'ı Küfe'ye "kadı" tayin etmek istiyordu. Imam-ı Azam'ı çağırdı ve bu niyetini açıkladı. Imam-ı Azam yönetimin yanlışlarına alet olmamak için bu teklifi kabul etmedi. Halife'ye:

  - Ben kadılık yapamam, diye cevap verdi.

  Halife:

  - Yalan söylüyorsun, sen kadılık yaparsın, deyince Imam-ı Azam:

  - Eğer ben yalan söylüyorsam, yalan söyledigim için kadılık yapamam. Çünkü yalancıdan kadı olmaz. Eger "yapamam" dediğim zaman dogru söylüyorsam, bu defa sözümün gereği olarak kadılık yapamam, O halde her iki durumda da kadılık yapamam.

   
  (Bkz: kıssadan hisse)
 2. İnsan üreticiliği

  spoiler

  Genetik mühendisliği, biyoinformatik ve beyin-bilgisayar arayüzleri gibi gelişmekte olan teknolojilerin toplumun, güvenliğin ve savunmanın geleceğini nasıl etkileyebileceğini anlamak için Alman, İsveç, Finlandiya ve İngiltere savunma uzmanlarının araştırmalarını içeren projedir.

  Spoilere bıraktığım haberde "Etik, ahlaki ve yasal işler karmaşıktır ve bunların üzerinde iyice düşünülmelidir" denilmiş.

  Yani Almanya'da insanın doğum İle değil laboratuvarlarda ya da çiftliklerde makineler ile fabrikasyon olarak, genleri ile oynanarak üretilmesinin etkileri üzerine araştırma yapılmaya başlanmış.

  Bunları yazmak boş bir çabadan mı ibaret acaba?!.

   
  (Bkz: Genetik)(Bkz: yapay zeka)
 3. Orman içinde mangal yakmak

  spoiler

  Tek kelime ile ifade edecek olursak "cinayet"tir. Düşüncesizlik ya da bencillik de denilebilir.

  Hem mevsim normalleri üstünde seyreden sıcaklıklar hem de Bayramla birlikte vatandaşların piknik için ormanlar gitmesinin yangınlara davetiye çıkardığını belirten Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, "Orman Kanunu'nu gereğince izin verilen yerler dışında ormanlarda ateş yakmak kesinlikle yasaktır. Yasak olan alanlarda ateş yakmak, ateşi söndürmeden bırakmak, ormana sönmemiş sigara izmariti atmak, anız ateşi yakmak konularında 1 yıldan 3 yıla kadar hapis ve adli para cezası uygulanıyor. OGM olarak biz yangınların yaşanmaması için tüm tedbirlerimizi alıyoruz. Ancak bu noktada vatandaşımıza da büyük sorumluluk düşüyor. Orman içinde mangal yakmayalım, sigara izmariti atmayalım" demiş.

  Kime demiş! Yasağa uymayan ülkelerin sıralaması yapılsa ilk üçte oluruz sanırım. Mangalcıların İHA'larla tespit ediliyor olması sevindirici lakin her ormanda İHA yok maalesef!

   
  (Bkz: yangın)(Bkz: mangal yakmak)
 4. Delta Plus

  spoiler

  Delta varyantının sayıları giderek artarken üç kişide ve üç ilde görüldüğü söylenen yeni varyanttır.

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul'un da arasında olduğu 3 ildeki 3 koronavirüs vakasında Delta Plus varyantının görüldüğünü açıklamış.

  Delta ve delta plus (artı) varyantıyla ilgili sorular üzerine Koca, "Delta plus 3 kişide, 3 farklı ilde görüldü. Bunlardan biri İstanbul, Ankara'da yok. Diğer iki ili söylemeyeyim. Bu kişilerin de genel durumları iyi, ayaktan takip edilen hastalar. Dolayısıyla o açıdan daha ağır geçiren kişiler değil. Delta ise sayıları giderek artıyor, 284'lere kadar çıktı. İl sayımız da artıyor, 30'u buldu." yanıtını vermiş.

   
  (Bkz: delta)(Bkz: delta varyantı)(Bkz: covid 19)
 5. mem.net sözlüğün temasının değişmesi

  Kırmızı-Beyaz bir durumdur.

  Sözlüğün kapatılmayacağının bir göstergesidir diyebiliriz.

  Renkler, kişilerin tercihlerini psikolojik ve fizyolojik olarak önemli ölçüde etkilemektedir. Sitemizin renk düzeni çarpıcı bir izlenim uyandırabilir, muhtemel başarımıza pozitif veya negatif bir katkıda bulunabilir. Renk seçimi web site tasarımında çok önemli bir unsurdur. Bir web sitede renklerin tasarımı grafiklerinin ve ara yüzünün tasarımı kadar mühimdir.

  Madem ki, renkler hislerimize hitap ediyor, algılamalarımızı ve etkileşimimizi yoğunlaştırıyor, o hâlde kişiye kendini iyi hissettiren, rahatlatıcı, tatmin edici ve güven veren renkler kullanmamız gerekiyor.

   

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam