1 2 3 4 5 6 7 8

ya umutlarda biterse

Bu üye Yazar

Bu üyenin profil sayfasına git

1,260 entry 596 konu hiç puanı yok
17.03.2021 22:01 son işlem tarihi takip etme takip et

Sosyal medya hesabının çalınması

spoiler

Hırsızlıktır.

Düşünsenize; binlerce takipçiniz var, birisi çıkıp hesabın şifresini kırarak hesabı ele geçiriyor. Bir de üstüne takipçilerinizi dolandırıyor. Sosyal mühendislik bile yok. Böyle bir olay İzmirli Mimar Ozan Demirbaş'ın başına gelmiş. 32 bin takipçisi olan sosyal medya hesabını ele geçiren dolandırıcılar, 5 günde 15 takipçiden 250 bin lira toplamış. Demirbaş, savcılığa suç duyurusunda bulunmuş. 3 gün sonra hesap kapatılmış ama ne fayda!

Aman dikkat! Şifreleriniz güvenli olsun, tuzağa düşmeyin. Sosyal mühendislik konusunu araştırmanızı salık veririm.

(Bkz: Sosyal medya hesabının çalınması)(Bkz: Sosyal medya hesabının çalınması)
23.02.2021 20:30
 1. mem.net sözlüğün temasının değişmesi

  Kırmızı-Beyaz bir durumdur.

  Sözlüğün kapatılmayacağının bir göstergesidir diyebiliriz.

  Renkler, kişilerin tercihlerini psikolojik ve fizyolojik olarak önemli ölçüde etkilemektedir. Sitemizin renk düzeni çarpıcı bir izlenim uyandırabilir, muhtemel başarımıza pozitif veya negatif bir katkıda bulunabilir. Renk seçimi web site tasarımında çok önemli bir unsurdur. Bir web sitede renklerin tasarımı grafiklerinin ve ara yüzünün tasarımı kadar mühimdir.

  Madem ki, renkler hislerimize hitap ediyor, algılamalarımızı ve etkileşimimizi yoğunlaştırıyor, o hâlde kişiye kendini iyi hissettiren, rahatlatıcı, tatmin edici ve güven veren renkler kullanmamız gerekiyor.

   
 2. Başım gözüm üstüne

  spoiler

  Belirtilen istekleri içtenlikle yapmayı kabul etmeyi anlatan bir sözdür.

  Genellikle seven kişi, sevilen kişiye karşı kullanır. Laf olsun diye söylenmez.

  Birisi bu sözü size söylemişse o kişinin nazarında saygın bir kişiliğiniz vardır, sizi kırmak istemez, kıymetinizi bilin.

  ***

  "Yeter ki sen bekle de hiç kalır sabır taşı

  Küçük bir umut bile olur gönül yoldaşı

  Razıyım ömür boyu gece gündüz gözyaşı dök de yeter dökerim

  Başım gözüm üstüne"

   
  (Bkz: başım üstüne)(Bkz: Başımın üstünde yerin var)
 3. BİP'in Acil Durum Butonu

  spoiler

  BiP uygulaması içinde yer alan kırmızı renkli butondur.

  Turkcell'in açıklamasına göre, botuna kayıtlı kişi sayısı 3 milyonu aşmış. Bu butonla kullanıcılar her türlü doğal afet anlarında ya da acil durumlarda mevcut konumlarını ve durumlarını önceden belirledikleri "acil durum kişileri" ile tek bir tuşla paylaşabiliyormuş.

  Tüm operatör kullanıcılarının ücretsiz olarak yararlanabildiği bu hizmetle vatandaşlar acil durum anlarında güvende olduklarını ya da yardıma ihtiyacı olduklarını istedikleri kişilere anında iletebiliyormuş. Kullanıcılar Acil Durum Butonu ile ayrıca 112 Acil Servis, 155 Polis ve 184 SABİM'e de direkt erişebiliyormuş.

  BiP'in Acil Durum Butonu'nda yer alan "Yardım İste" özelliği, ihtiyaç halinde bluetooth teknolojisi üzerinden de çalışarak acil durumlarda hayat kurtarıyormuş. Bu özelliği kullanmak için bluetooth'u açmak yeterli olurken kullanıcılar, acil durumlarda 300 metreye kadarki alanda çevrelerinde olan kişilerin BiP uygulamalarına sesli ya da yazılı acil durum çağrısı gönderebiliyormuş.

   
  (Bkz: Bip)(Bkz: alkışlanacak hareketler)(Bkz: acil durum)
 4. Ekmeğe zam yapılması

  spoiler

  Ankara'da 1,5 lira olan 200 gram ekmek satış fiyatının bugün itibarıyla 1,75 liraya yükselmesidir.

  Ankara Fırıncılar Odası Başkanı Gürsel Alnıaçık, "Son 3 ay içinde yüzde 45 civarında una, yüzde 90 civarında da mayaya zam geldi. İşçiliğe de yaklaşık yüzde 20 zam oldu. Bu şartlar altında fırıncılarımız para kazanmayı bırakın, zarar ediyordu. Fırıncılarımızın daha fazla zarar etmemesi için ekmek fiyatlarına yaklaşık yüzde 16 zam yapıldı. Bu zamla bile fırıncılarımız kar edecek seviyede değil ancak bir nefes alabilecekler. Yapılan zamla Ankara'da 1,5 lira olan 200 gram ekmek satış fiyatı bugün itibarıyla 1,75 liraya yükseldi. Diğer bütün ekmek çeşitlerine de aynı oranda zam geldi." demiş.

   
  (Bkz: zam)(Bkz: ekmeğe yüzde 15 zam gelmesi)
 5. Tuşlu telefon

  spoiler

  Nostaljidir.

  TSK'nın izin vermesiyle raflardan inen ve tozu alınan telefonlardır.

  Birçok kişi askere gidecek yakını için tuşlu telefonlara yeniden ilgi göstermeye başlamış. Askerde kullanmak isteyenlerin yanı sıra bazı kişiler ise nostalji için veya şarj ömrü daha uzun olduğu için eskiye dönüş yaparak tuşlu telefon kullanmaya başlamış.

  Daha az arıza, daha uzun şarj ömrü. Kulağa hoş geliyor.

   
  (Bkz: nostalji)