1 2 3 4 5 6 7 8

ya umutlarda biterse

Bu üye Yazar

Bu üyenin profil sayfasına git

1,257 entry 593 konu hiç puanı yok
26.02.2021 00:41 son işlem tarihi takip etme takip et

Türkiye Satranç Öğreniyor Projesi

spoiler

TSF'nin 30'uncu yıl dönümü etkinlikleri kapsamında başlattığı projedir.

İnternet üzerinden yürütülecek projede eğitimler 1 Mart'tan itibaren başlayacakmış. 18 yaş üstü olan ve satranç öğrenmek isteyen herkesin başvurabileceği eğitimler ilk etapta 1-14 Mart tarihleri arasında, ardından yıl boyunca belirli periyotlarla ücretsiz olarak verilecekmiş.

'Türkiye Satranç Öğreniyor' projesine kayıt yaptırmak isteyenlerin federasyonun resmi internet sitesinden başvuru yapabilecekmiş.

Satrançta iddialı olan varsa oynayabiliriz.

(Bkz: Türkiye Satranç Öğreniyor Projesi)
21.02.2021 01:25
 1. Tuşlu telefon

  spoiler

  Nostaljidir.

  TSK'nın izin vermesiyle raflardan inen ve tozu alınan telefonlardır.

  Birçok kişi askere gidecek yakını için tuşlu telefonlara yeniden ilgi göstermeye başlamış. Askerde kullanmak isteyenlerin yanı sıra bazı kişiler ise nostalji için veya şarj ömrü daha uzun olduğu için eskiye dönüş yaparak tuşlu telefon kullanmaya başlamış.

  Daha az arıza, daha uzun şarj ömrü. Kulağa hoş geliyor.

   
  (Bkz: nostalji)
 2. Covid-19 Plus

  spoiler

  Kovid-19'un daha fazla bulaşıcı ve şiddetli hasta edici yeni bir varyantıdır.

  California San Francisco Üniversitesinden bilim insanlarının yaptığı yeni bir araştırmada yeni tip koronavirüsün daha bulaşıcı ve tehlikeli bir türünün tespit edildiği öne sürülmüş.

  Söz konusu araştırma ekibinin, 1 Eylül 2020-29 Ocak 2021'ta eyaletin 44 bölgesinden 2 bin 172 test örneği üzerinde yaptıkları inceleme sonucu Kovid-19'un yeni türüne rastladıkları kaydedilen araştırmada, "B.1.427/B.1.429" veya "20C/L452R" adı verilen yeni türün İngiltere ve Güney Amerika'da ilk kez ortaya çıkan Kovid-19 varyantlarından farklı bir mutasyon modeli sergilediğine dikkat çekilmiş.

  Böyle giderse Covid-19 Plus + modeli de (!) ortaya çıkar, demedi demeyin!

   
  (Bkz: covid 19)
 3. Tariz

  Genellikle kinaye ile karıştırılan söz sanatıdır. Bir çoğumuzun farkında olmadan kullandığı söz sanatlarından birisidir.

  Sözcük anlamıyla "dokundurma", "taşlama", "taş atma" demektir. Terim olarak; bir sözün görünürdeki anlamının tam tersi amaçlanarak kullanılmasıyla gerçekleştirilen mecazlı anlatımdır. Kinayedekinden daha keskin alay ve eleştiri içerir. Yazıda tariz, bazen parantez içerisinde ünlem (!) işaretiyle belli edilir.

  Ne kadar kültürlü olduğum (!) yazılarımdan belli oluyor.

   
  (Bkz: taşlama)(Bkz: kinaye)(Bkz: taş atmak)(Bkz: iğneleme)
 4. tecahül-i arif

  Aşağıdaki beyitte geçen edebî sanattır.

  "Âb-ı gûndur günbed-i devvâr rengi bilmezem / Yâ muhît olmuş gözümden günbed-i devvâre su" (Fuzûli)

  (Bilmiyorum, dönen kubbe "gökyüzü" kendiliğinden mi su rengindedir; yoksa göz yaşlarım mı gökyüzünü kaplamıştır.)

  Üstad Fuzûli'nin gökyüzünün niçin su renginde olduğunu bilmemesi imkânsız; fakat böylece ne kadar çok ağlamış, çok gözyaşı dökmüş olduğunu nükteli bir tarzda belirtmiş oluyor.

   
  (Bkz: fuzuli)
 5. aranan adam

  spoiler

  Suç işledikten sonra kayıplara karışan ve kendisini ele vermeyen adamdır.

  Örnek verelim. Zimmetine 3 milyon 800 bin TL geçiren icra müdür yardımcısı aranıyor. Konuya bir de şu açıdan bakalım. Bu ifadeyi okuduğunda "Ne yapacaklarmış, işe mi alacaklarmış?" diye soran birisi için ne söylemek isterdiniz? Çok mu iyi niyetlidir yoksa çok mu saftır ya da tecahül-i arif mi yapıyor bu adam? Aranan adam derken bu soruyu soran adamdan mı bahsediliyor acaba!

   
  (Bkz: Wanted)