1 2 3 4 5 6 7 8

ya umutlarda biterse

Bu üye Yazar

Bu üyenin profil sayfasına git

1,264 entry 599 konu hiç puanı yok
14.03.2022 21:58 son işlem tarihi takip etme takip et

BİP'in Acil Durum Butonu

spoiler

BiP uygulaması içinde yer alan kırmızı renkli butondur.

Turkcell'in açıklamasına göre, botuna kayıtlı kişi sayısı 3 milyonu aşmış. Bu butonla kullanıcılar her türlü doğal afet anlarında ya da acil durumlarda mevcut konumlarını ve durumlarını önceden belirledikleri "acil durum kişileri" ile tek bir tuşla paylaşabiliyormuş.

Tüm operatör kullanıcılarının ücretsiz olarak yararlanabildiği bu hizmetle vatandaşlar acil durum anlarında güvende olduklarını ya da yardıma ihtiyacı olduklarını istedikleri kişilere anında iletebiliyormuş. Kullanıcılar Acil Durum Butonu ile ayrıca 112 Acil Servis, 155 Polis ve 184 SABİM'e de direkt erişebiliyormuş.

BiP'in Acil Durum Butonu'nda yer alan "Yardım İste" özelliği, ihtiyaç halinde bluetooth teknolojisi üzerinden de çalışarak acil durumlarda hayat kurtarıyormuş. Bu özelliği kullanmak için bluetooth'u açmak yeterli olurken kullanıcılar, acil durumlarda 300 metreye kadarki alanda çevrelerinde olan kişilerin BiP uygulamalarına sesli ya da yazılı acil durum çağrısı gönderebiliyormuş.

(Bkz: BİP'in Acil Durum Butonu)(Bkz: BİP'in Acil Durum Butonu)(Bkz: BİP'in Acil Durum Butonu)
03.03.2021 11:51
 1. Anlayana sivrisinek saz,anlamayana davul zurna az

  Aklıma bir kıssa getiren atasözümüz.

  Abbasi Halifesi Me'mun, Imam-ı Azam'ı Küfe'ye "kadı" tayin etmek istiyordu. Imam-ı Azam'ı çağırdı ve bu niyetini açıkladı. Imam-ı Azam yönetimin yanlışlarına alet olmamak için bu teklifi kabul etmedi. Halife'ye:

  - Ben kadılık yapamam, diye cevap verdi.

  Halife:

  - Yalan söylüyorsun, sen kadılık yaparsın, deyince Imam-ı Azam:

  - Eğer ben yalan söylüyorsam, yalan söyledigim için kadılık yapamam. Çünkü yalancıdan kadı olmaz. Eger "yapamam" dediğim zaman dogru söylüyorsam, bu defa sözümün gereği olarak kadılık yapamam, O halde her iki durumda da kadılık yapamam.

   
  (Bkz: kıssadan hisse)
 2. İnsan üreticiliği

  spoiler

  Genetik mühendisliği, biyoinformatik ve beyin-bilgisayar arayüzleri gibi gelişmekte olan teknolojilerin toplumun, güvenliğin ve savunmanın geleceğini nasıl etkileyebileceğini anlamak için Alman, İsveç, Finlandiya ve İngiltere savunma uzmanlarının araştırmalarını içeren projedir.

  Spoilere bıraktığım haberde "Etik, ahlaki ve yasal işler karmaşıktır ve bunların üzerinde iyice düşünülmelidir" denilmiş.

  Yani Almanya'da insanın doğum İle değil laboratuvarlarda ya da çiftliklerde makineler ile fabrikasyon olarak, genleri ile oynanarak üretilmesinin etkileri üzerine araştırma yapılmaya başlanmış.

  Bunları yazmak boş bir çabadan mı ibaret acaba?!.

   
  (Bkz: Genetik)(Bkz: yapay zeka)
 3. Orman içinde mangal yakmak

  spoiler

  Tek kelime ile ifade edecek olursak "cinayet"tir. Düşüncesizlik ya da bencillik de denilebilir.

  Hem mevsim normalleri üstünde seyreden sıcaklıklar hem de Bayramla birlikte vatandaşların piknik için ormanlar gitmesinin yangınlara davetiye çıkardığını belirten Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, "Orman Kanunu'nu gereğince izin verilen yerler dışında ormanlarda ateş yakmak kesinlikle yasaktır. Yasak olan alanlarda ateş yakmak, ateşi söndürmeden bırakmak, ormana sönmemiş sigara izmariti atmak, anız ateşi yakmak konularında 1 yıldan 3 yıla kadar hapis ve adli para cezası uygulanıyor. OGM olarak biz yangınların yaşanmaması için tüm tedbirlerimizi alıyoruz. Ancak bu noktada vatandaşımıza da büyük sorumluluk düşüyor. Orman içinde mangal yakmayalım, sigara izmariti atmayalım" demiş.

  Kime demiş! Yasağa uymayan ülkelerin sıralaması yapılsa ilk üçte oluruz sanırım. Mangalcıların İHA'larla tespit ediliyor olması sevindirici lakin her ormanda İHA yok maalesef!

   
  (Bkz: yangın)(Bkz: mangal yakmak)
 4. Delta Plus

  spoiler

  Delta varyantının sayıları giderek artarken üç kişide ve üç ilde görüldüğü söylenen yeni varyanttır.

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul'un da arasında olduğu 3 ildeki 3 koronavirüs vakasında Delta Plus varyantının görüldüğünü açıklamış.

  Delta ve delta plus (artı) varyantıyla ilgili sorular üzerine Koca, "Delta plus 3 kişide, 3 farklı ilde görüldü. Bunlardan biri İstanbul, Ankara'da yok. Diğer iki ili söylemeyeyim. Bu kişilerin de genel durumları iyi, ayaktan takip edilen hastalar. Dolayısıyla o açıdan daha ağır geçiren kişiler değil. Delta ise sayıları giderek artıyor, 284'lere kadar çıktı. İl sayımız da artıyor, 30'u buldu." yanıtını vermiş.

   
  (Bkz: delta)(Bkz: delta varyantı)(Bkz: covid 19)
 5. mem.net sözlüğün temasının değişmesi

  Kırmızı-Beyaz bir durumdur.

  Sözlüğün kapatılmayacağının bir göstergesidir diyebiliriz.

  Renkler, kişilerin tercihlerini psikolojik ve fizyolojik olarak önemli ölçüde etkilemektedir. Sitemizin renk düzeni çarpıcı bir izlenim uyandırabilir, muhtemel başarımıza pozitif veya negatif bir katkıda bulunabilir. Renk seçimi web site tasarımında çok önemli bir unsurdur. Bir web sitede renklerin tasarımı grafiklerinin ve ara yüzünün tasarımı kadar mühimdir.

  Madem ki, renkler hislerimize hitap ediyor, algılamalarımızı ve etkileşimimizi yoğunlaştırıyor, o hâlde kişiye kendini iyi hissettiren, rahatlatıcı, tatmin edici ve güven veren renkler kullanmamız gerekiyor.