1 2 3 4 5 6 7 8

tarkan

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. "işte kuzu kuzu geldim."

  diyen türk pop müziği sanatçısıdır.

   
 2. Avrupa Hunlarının en ünlü savaş kahramanıdır.

   
 3. soyadı tevetoğlu olan şarkıcımız

   
 4. üstad şair müteveffa mehmet akif ersoyumuzun kimsesizler mezarlıgına sessiz sedasız defnedileceği sırada 4 tane istanbul üniversitesi talebesi tarafından farkedilen ve bu talebelerin arasında amcası olan şarkıcı..

   
 5. Eski Türk devletlerinde "komutan"

   
 6. köse olacakken son anda kurtulan ince bıyıklı, kırma kurt köpeği olan(..yakala kurt!) Türk sineması karakteri..

   
 7. DÜNYA YA AÇILAN TÜRK POPÇUMUZ.

   
 8. battal gaziyle beraber çocukluğumun en büyük kahramanı...

  wang yu ile olan dövüş sahnesi türk sinemasının güzide sahnelerindendir...

  ayrıca 999999999 santigrat dereceye kadar dayanıklı bir bünyesi vardır...

   
 9. "atıl kurt" repliğiyle Kartal Tibet'i unutulmaz yapan çizgi roman karakteri...

   
 10. Tarkan Tevetoğlu (doğum tarihi: 17 Ekim 1972) veya kısaca Tarkan, Türk şarkıcı, şarkı sözü yazarı, besteci, prodüktör ve aranjör. Batı Almanya'nın Renanya-Palatina eyaletindeki Alzey kasabasında doğup büyüdü, 1986'da ailesiyle beraber Türkiye'ye geldi ve müziğe çocukluk yıllarında başlayan ilgisi sonucunda, lise hayatına başladığı Karamürsel'de ilk müzik eğitimini almaya başladı. İlerleyen yıllarda İstanbul Plak şirketinin sahibi Mehmet Söğütoğlu ile tanışarak şirket ile bir albüm anlaşması imzaladı.

  Tarkan, 1992'nin son aylarında ilk stüdyo albümü Yine Sensiz'i, piyasaya sürdü ve albümdeki "Kıl Oldum" şarkısıyla çıkış yaptı. 1994'te yayımladığı ikinci stüdyo albümü Aacayipsin ve 1997'de yayımladığı üçüncü stüdyo albümü Ölürüm Sana ile ticari başarı yakaladı. Ölürüm Sana albümünden çıkan "Şımarık" single'ı, birçok ülkenin ulusal listesine giriş yaptı. 1998'de Universal Music Group ile anlaşma imzaladı. 1999'da piyasaya sürdüğü toplama albümü Tarkan, çeşitli ülkelerden platin ve altın sertifikalar kazandı. 2001'de yayımladığı dördüncü stüdyo albümü Karma'daki "Kuzu Kuzu, "Hüp" ve "Verme" şarkılarını kliplendirdi. İki yıl sonra çıkan Dudu albümüyle yeniden ticari başarı yakaladı, 2006'da Come Closer adlı ilk İngilizce albümüyle bazı Avrupa listelerine giriş yaptı. "Bounce" ve "Start the Fire", albümden çıkan single'lar oldu. Tarkan, bir yıl sonra, altıncı stüdyo albümü Metamorfoz'u yayımladı. Albümdeki şarkıların sözleri, Türk Dil Kurumu tarafından takdir edildi. 2010 yılında yedinci stüdyo albümü Adımı Kalbine Yaz dinleyiciyle buluştu ve Türkiye'de yılın en çok satan albümü oldu.

  Müzikal projelerinin yanı sıra çeşitli sosyal sorumluluk projelerinde de yer alan Tarkan, Türk basını tarafından Megastar, dünya basını tarafından Popun Prensi ve Boğazın Prensi olarak anılmaktadır.Bugüne kadar 15 milyonun üzerinde albüm satmıştır ve ödülleri arasında, on dört Kral Müzik Ödülü, altı Altın Kelebek Ödülü ile bir Dünya Müzik Ödülü bulunmaktadır.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam