1 2 3 4 5 6 7 8

yapay zeka

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Steven Spielberg'in yaptığı 2001 yapımı bilim kurgu filmi.izlemeyenler için tavsiye edilebilecek güzel filmlerden bir tanesidir.

   
 2. önümüzdeki 100 yıl içinde kitlesel bir yok oluşa maruz kalmazsak ve üzerinde artan bir ivmeyle çalışılmaya devam edilirse, dünyadaki yaşamı bizim yerimize domine etmeye başlayarak "baskın tür(?)" olacak yazılımsal-elektronik-mekanik bileşim.

  aslında günlük hayatta çevremizi kuşattığını görmek çok da zor değil. bankaya gittiğinizde sıra numaranızı veren basit makinelerden tutun, "siri,bugün hava nasıl?" diye sorduğunuz ayfonunuza veya sadece bir kere arattığınız "çamaşır makinesi" kelimesini yorumlayarak size girdiğiniz sitelerde kenarda,üstte reklam olarak çamaşır makinesini gösteren gugıla kadar her yerde.

  şu an emekleme döneminde olsa da gidişat korkutucu. bir örnek olarak, yapay zeka geliştiricilerinin üzerinde çok sık çalıştığı satranç oyunundaki, meşhur stockfish(seviye8)'in gugıl tarafından geliştirilen alphazeo'ya madara olması gösterilebilir. ilgilileri bilir, 8.seviye stockfish yazılımı, dünya satranç şampiyonlarından dahi yüksek elo puanına sahiptir, yani kısaca şampiyonlardan daha iyidir(son şampiyon magnus carlsen 2800 küsür, stockfish 8, 3400 küsür elo puanına sahip). alphazero'ya sadece temel satranç kurallarını(işte fil çapraz gider, kale düz gider falan) öğretip 4 saat kendi kendine oyun oynaması için süre tanınmış. bu 4 saatte tam 40 milyon (ohaaaa) maç yaparak satrancın tüm inceliklerini öğrenmiş ve 8.seviye stockfish ile 100 maçın 28'ini kazanmış,72 oyun berabere, satranç oyunu için bu skor eze eze yenmek demek ve alphazero daha geliştirilmeye devam ediyor.

  önümüzdeki 50 yıl içinde bazı mesleklerin yok olacağını öngörmek de zor değil. amazon.com adlı alışveriş sitesi 1 yıldan uzun bir süredir, belirli bölgelerde ve belirli şartlarda da olsa drone ile ürün teslimatı yapıyor. yine aynı şekilde boston dynamics'in geliştirdiği robotları, hoplarken zıplarken, bir kutuyu bir yerden kaldırıp istenen bir yere koyarken çekilmiş videoları zaten tvde ana haber bültenlerinde görüyorsunuz. amerikan ordusu uzun süredir robot-asker üzerinde çalışıyor. yani ilk başlarda fiziksel güç isteyen işleri ele alacaklar gibi. geliştikçe daha karmaşık işlere de el atacaklarını öngörebiliriz. kim bir fıtık ameliyatına, el titremesi riski bulunan bir insan yerine, milimetrenin milyonda biri kadar hassasiyeti kusursuz biçimde aktarabilen bir robotu seçmez ki? ya da hangi patron, 7 gün-24 saat dinlenmeksizin çalışabilen, maaş, tatil, yeme-içme, hastalık gibi -patrona göre- olumsuzluklardan uzak olan robotları tercih etmez ki?

  dediğim gibi şu an yapay zeka emekleme aşamasında ve birçok kişi yapay zekadan çekinmenin saçma olduğunu düşünüyor. fakat elon musk gibi dahi bir yazılım uzmanı yapay zekanın insanlığın başına bela olacağını söylemişse ve daha da önemlisi putin gibi bir adam yapay zeka'ya öncülük eden ülkenin tüm dünyaya hükmedeceğini söylemişse bence hiç de hafife alınacak bir durum yok.

   
 3. kadını dinliyorum.

  çalıştığı kurumda robot benzeri insanların dolaştığından bahsediyor.

  hayretle izliyorum.

  yürüyüşleri farklı,

  hareketleri yavaş,

  davranışlar robotik olarak tanımlanmış.

  tabi ki ülke Abd.

  neler olmuş neler gibi bir durum.

  fark ettiği anda bu "şey" lerin güzergahının değiştirildiğinden de bahsediyor.

  Allah Allah, çok acayip bize henüz yansımayan teknolojik durumlar.

   
 4. Yapay zeka coinleri, yapay zeka teknolojisini kullanan kripto paralar olarak tanımlanabilir. Bu coinler, makine öğrenmesi, veri analizi, akıllı sözleşmeler gibi alanlarda yenilikçi çözümler sunarlar. Yapay zeka coinleri, kripto para piyasasında giderek popülerlik kazanmaktadır.

  https://kriptotrends.com/yapay-zeka-coinleri/

   
 5. uzaylılar falan deniliyor araştırılıyor ... geleceğin büyük kolaylığı ya da büyük tehlikesi...

  kitap çevirilerinden, çizime, tasarıma, ses ve yazı taklidine kadar her şey yapılabiliyor. bakalım ilerleyen zamanda ne olacak ....

  robot evliliklerini duymuştum bakalım ne olacak:)

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam