1 2 3 4 5 6 7 8

Orman içinde mangal yakmak

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. spoiler

  Tek kelime ile ifade edecek olursak "cinayet"tir. Düşüncesizlik ya da bencillik de denilebilir.

  Hem mevsim normalleri üstünde seyreden sıcaklıklar hem de Bayramla birlikte vatandaşların piknik için ormanlar gitmesinin yangınlara davetiye çıkardığını belirten Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, "Orman Kanunu'nu gereğince izin verilen yerler dışında ormanlarda ateş yakmak kesinlikle yasaktır. Yasak olan alanlarda ateş yakmak, ateşi söndürmeden bırakmak, ormana sönmemiş sigara izmariti atmak, anız ateşi yakmak konularında 1 yıldan 3 yıla kadar hapis ve adli para cezası uygulanıyor. OGM olarak biz yangınların yaşanmaması için tüm tedbirlerimizi alıyoruz. Ancak bu noktada vatandaşımıza da büyük sorumluluk düşüyor. Orman içinde mangal yakmayalım, sigara izmariti atmayalım" demiş.

  Kime demiş! Yasağa uymayan ülkelerin sıralaması yapılsa ilk üçte oluruz sanırım. Mangalcıların İHA'larla tespit ediliyor olması sevindirici lakin her ormanda İHA yok maalesef!

   
  (Bkz: yangın)(Bkz: mangal yakmak)
 2. Dronlarla sıkı denetim işe yarayabilir.

   
 3. doğadaki tüm canlılara zarar verdiği için, karşılığı en az 20 yıl hapis cezası olması gereken eylemdir. tüm canlıların oksijene ihtiyazı vardır. ormanlar da bu oksijeni sağlayan canlılardır. ormanlarımıza sahip çıkalım. ne nükleer enerji için ne de bir başka nedenlerle o canlılara kıymayalım. aslında insanoğluu hep kendine kıyar da farkında değildir..

   
 4. İnsanların bu fütursuz davranışı pek çok şeye sebebiyet verebilir. Eskiden olduğu gibi ormanlık bölgelerin kontrolü askerin elinde olmalı diye düşünüyorum. Gerekirse o bölgede kimse piknik yapmasın.

   
 5. tehlikeli ve çevreye zararlı bir eylemdir

  bizim insanımız vurdumduymaz olduğu için o mangalın külünü olduğu yere döküp ormanı yakma potansiyeline sahiptir çünkü

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.