1 2 3 4 5 6 7 8

kardelenhuzur

Bu üye Yazar

Bu üyenin profil sayfasına git

952 entry 212 konu 199 puan
15.04.2024 09:36 son işlem tarihi takip etme takip et

gibi

Edat olarak kullanıldığında "-e benzer" anlamında kullanılir .Zarf olarak kullanımlari ise;"O anda,o sırada,hemen arkasından"... "imişçesine,benzer bir bicimde"..."-e yakışir biçimde"...

03.04.2024 05:56
 1. yazar burada ne demek istemiş

  Yazarın metinde bize vermek istediği mesajdan bizim ne anladığımız sorulmaktadır.Herkes kendi bakış açısıyla yorumlayıp cevaplar .O yüzden evet burada okuyucunun yorumu daha çok ön plana çıkmakta.

   
 2. Oruçlu iken kan vermek ve vücuda kan almak orucu bozar mı?

  Günümüzde üretilen sakızlarda ağızda çözülen katkı maddeleri olduğundan yutulma ihtimali olabilir.O yüzden oruçluyken sakız çiğnemek orucu bozar.Hangi sakızın içeriğinde ne olduğunu bilmek,hangi çeşit olduğunu bilmek zor.Bu nedenle oruçluyken sakız çiğnemekten kaçınılmalıdır.

   
 3. Müdahane

  Türkçe'deki karşılığı "yağcılık olan müdahane,insanlarin birine yaranmak ,basit menfaatler elde etmek gibi gayri ahlakı sebeplerle ona karşı aslında içlerinde sakladıkları gerçek niyetleriyle çelişen ve iki yüzlülüğü ifade eden bir terim.Müdahane kavramı;Temel inanç ve ilkelerden özün verecek derecede sahte davranışlar sergileme anlamına da gelir.Bundan dolayı haram kılınmıştır.

   
 4. Oruçlu iken kan vermek ve vücuda kan almak orucu bozar mı?

  Ramazanda oruçlu iken kan verenin orucu bozulmaz. (İbn Kudame ,el-muğni 3/15)Vücuda kan almak ise,beslenme ,gıda kapsamına girdiği için orucu bozar.

   
 5. Diş fırçalamak orucu bozar mı?

  Boğaza su kaçırmadan ağzı şu ile çalkalamak orucu bozmadığı gibi diş fırçalamakla da oruç bozulmaz.(el-fetaval hindiyye 1/202)Bununla birlikte diş macununun ve suyun boğaza kaçması halinde oruç bozulur.Orucun bozulma ihtimali dikkate alarak,dişlerin imsaktan önce veya iftardan sonra fırçalanması,oruçluyken kullanılacaksa da macun kullanılmaması uygun olur .Tabi yukarıda da belirttiğim gibi kişi eğer boğaza kaçırmadan fırçalayabiliyorsa macunla da fırçalayabilir.

   

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam