1 2 3 4 5 6 7 8

kardelenhuzur

Bu üye Yazar

Bu üyenin profil sayfasına git

952 entry 212 konu 199 puan
15.04.2024 09:36 son işlem tarihi takip etme takip et

Bugün kalan hayatımın ilk günü

Güne kalan hayatımızın ilk günü gibi başlayıp ,hayata yeni başlar gibi başlamak...Keşke yapabilsek bunu.Mesela şuan bugün kalan hayatımızın ilk günü olduğununu düşünüp ,tüm geçmişi,geçmişteki olumsuzlukları üzüntüleri geride bırakıp anın tadını çıkarıp,önümüze bakıp kurduğumuz hayalleri gerçekleştirmeye çalışsak...Elimizde olan imkanlarla yetinip ,yeni hayatımız için elimizden geleni yapsak..Bazen geçmişteki olumsuzluklara üzülüp ,gelecek endişesi taşırken farkında olmadan anın içindeki mutlulukları da kaçırıyoruz. Halbuki her saniye o kadar kıymetli ki ...Bir daha geçen zamanı geri getiremeyeceğiz. Neden olmasın. Yapabiliriz bence :)Hadi bugün güne kalan hayatımızın ilk günü olarak yeni umutlarla başlayalım:)

15.04.2024 09:36
 1. sahur davulu

  Ramazan ayının olmazsa olmazlarından ...Artık teknolojik aletler çoğalsa da,kültürümüzun bir sembolü haline gelen sahur davulu bence bırakılmamalı. Özellikle kültürümüze has maniler eşliğinde gece geçen davulcular mübarek ramazan ayında güzel hisler uyandırıyor. Aynı zamanda bizlere nostalji yaşatıp geçmişe de götürüyor. Bazı değerlerin kaybolup gitmesine müsade etmemek öz kültürümüze de ,dini değerlerimize de sahip çıkmak gerek .

   
 2. ilk günün azizliği

  Yeni bir ortama girildiğinde ,birşeyler istenildiği gibi gitmeyip ,aksilikler olduğunda söylenen söz.Hayırlı işlerin çok muzır manisi olurmuş.Bazen hayırlı bir işe başlanıldığında da önce aksilikler olabilir ama sonrası güzel olur.

   
 3. Oruçluyken aşırı sinirli olan kişi

  Orucun ruhuna ,özüne yakışmayan eylem.Oruç yanlızca mideyi aç bırakmak değildir. Oruç tutan kişi her türlü kötülüklerden uzak durması gerekir.Diliyle ,eliyle ,gözüyle, kulağıyla tüm azalarıyla oruç tutmalı.Kalp kırmamalı. Bir insanın gönlünün kırılmasına sebep olmak kabeyi yıkmak gibidir buyuruyor peygamber Efendimiz s.a.v ...Oruç tutmak da zorlanabilecek özellikle kronik rahatsızlıkları olan şeker hastaları, böbrek hastaları gibi oruç tutamayıp firesini verebilir.Ya da o gün sağırlığı iyi olmayan gucu yerinde olmayan kişi tutabilecek durumda olduğunda kazasını yapabilir.Dinimiz kolaylık dini .Hem kendine ,hem başkalarına eziyet etmemeli.Orocumuzu havas orucu olarak tutmayı nasip etsin Mevlam Tüm azalarımıza tutturalim inşallah

   
 4. yazın gelişine sevinmek

  Yaz mevsimini çok seven biri olarak ,yaptığım bir eylem...Güneş ferahlık veriyor .Kapalı, puslu ,yağışlı havalar hüzünlü hissettirir hep bana.Her mevsimin kendine has güzelliği var ancak yaz mevsimi bir başka güzel...Sokakta şen kahkahalarla oynayan çocuklar ...Balkon ve bahçelerde yapılan hoş sohbetler ,yapılan piknikler .. Masmavi gökyüzü, masmavi deniz ,yemyeşil doğa huzur veriyor insana ...Sanki tüm hüzünleri ve sıkıntıları geride bırakıyoruz yaz mevsiminde ...Bana sanki tüm hüzünler en çok kış mevsiminde yaşanıyor gibi geliyor .Sevdiğim şeylerden biri de yazın köyümüze gidip tarladan mis gibi kokan sebzeler ve meyveler toplamak ...

   
 5. fikirlere saygı duyulmaz,insanlara saygı duyulur

  Katıldığım bir görüş. Fikri ne olursa olsun , önce insana saygı duyulmalı. Şu sözü çok seviyorum;"Saygı kayığı olmadan sevgi denizi geçilmez..."

   

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam