1 2 3 4 5 6 7 8

Zehr-i LaL

Bu üye Yazar

Bu üyenin profil sayfasına git

226 entry hiç konu açmadı hiç puanı yok
26.04.2024 16:22 son işlem tarihi takip etme takip et

Kararsızlık

Oluşturduğu çelişki, ikilem, kafa karışıklığı, kaygı ve korku yoğunluğuna bağlı olarak yaşam akışını sekteye uğratabilen, kimi insanlarda zihinsel alışkanlığa dönüşen ve her insanda zihinsel yorgunluk oluşturan durum.

Vücut ağırlığımızın %2'sini oluşturmasına rağmen tüm vücudun harcadığı enerjinin %20'sini münferit olarak harcayan beynimizi, içsel ve dışsal baskı altında, sağ ve sol loblarını ring alanına alarak daha fazla yormasak, iyi olacak.

22.03.2024 15:10
 1. İnanç insanı ayakta tutan en büyük kuvvet

  İnanç, bir düşünceye duyulan güvendir.

  İnsanlığın varlığıyla edindiği en güçlü inanç, dindir.

  ve #3n7k dir.

  İnsan ruh ve bedenden oluşur.

  Tüm gerçekliği bilimde arayan, entel, realist, vizyonist vs sıfatlı geçinen, akılları gözlerine inen bilimciler akıllarını obezleştirirken ruhlarını fazla aç bırakıyorlar. Bu agresiflik bundan.

   
 2. İnsan ne için yaşar

  İnsan kendini anlamak, anlamlandırmak ve konumlandırmak için yaşar.

   
 3. kitabın sayfasını kıvırmak

  kitap okurken keyfi veya zaruri olarak verilen okuma molalarında, kitabın okunan o mübarek son sayfasının, "beni özle, ben seni şimdiden özledim." iç çekişine refakat eden muzip bir aksiyonla vuslat sürecini başlatan muhteşem bir harekettir ve yine aynı muhteşemlikte zevklidir. Hele ki birilerini gıcık ediyorsa daha daha bi' zevklidir.

  Kitapların dürüm haline getirilip yıpratılması, bir sonraki okurun hayal ve düşünce süzgecinde engel ve yönlendirme sebebi olacağından duygulara/fikirlere tercüman olan satırların çizilmesi kadar kitabı katletmeyen; çok masum, çok minnoş bir harekettir aslında.

  Aldığım kitapların ilk iç sayfasına tarih ve yer bilgisine ait notlar düşmem, düşünsel açıdan beğendiğim satırların bulunduğu sayfanın sağ alt köşesine yıldız çizmem, duygusal anlamda reaksiyon oluşturan satıların bulunduğu sayfanın sağ üst köşesine çiçek çizmem bir kutsala ihanet olarak algılanmamalı. Bu, beni kitap katili yapmaz herhalde. Yoksa yapar mı?

  Zaten, kitaba kutsal değer atfedip yıllar sonra bile el değmemiş, gıcır gıcır muhafaza etmek kaygısıyla kitapta kendinden dahi izler bırakmamak için azami gayret gösteren, hele ki kitaplığı zengin, paylaşımı fakir okur familyasını anlamıyorum. Kitaplar beyinleri milyoner eder, kitaplığı değil.

  Bu familyanın en müthiş örneklerinden biri de abim. Elinden çok çekiyorum, çook.

  Yani demem o ki; bazı küçük izler, büyük iyelik eki taşır. Ve bunlar, bazı şeyleri daha değerli kılar.

   
 4. Moda,insanın kendisine yakışanı giymesi

  moda, kabul görme mücadelesiyle cebelleşen insanlara kendisine yakışanı değil, kendisine yakıştırılanı dayatan, geleneksel unsurları/değerleri asimile eden kapitalist tasarım gücüdür. Üstelik sadece fiziksel değil, zihinsel aynılık da oluşturur.

  Günümüz insanı, özgün tercihler yaparak kendine yakışanı/ yakıştırdığını giydiğinde çoğunlukla ayıplanıyor demode diye.

  .

  Ya biz modayı yanlış anlıyoruz ya da moda bizi kandırıyor. (!?)

   
 5. Kelimelerin gücü adına

  yazarların en büyük sermeyesi, kelimelerdir. Ve en zengin yazar kelime rakkasını bilendir.

   

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam