1 2 3 4 5 6 7 8

miraç kandili

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Ellerin duaya uzandığı gecedir. Ya Rabbim Sen affedicisin, affetmesini seven ve bilensin. Sen bizleri bu mübarek Miraç kandili hatırına Affı Mağfiret eyle. (Amin)

   
 2. peygamber efendimizin miraca çıktığı gün olarak kabul edilen kandil. rabbim güzel değerlendiren insanlardan eylesin cümlemizi.

   
 3. bugün itibariyle kutlayacağımız mübarek gündür.

   
 4. Müslümanlar için kutsal kabul edilen, değerli zaman dilimlerinden biri.

  Miraç; Mekke döneminde risaletin zor günlerinde peygamber efendimizin bir gece mescidi haramdan mescidi aksa'ya oradan da semaya yaptığı ve yüce yaradan'ın sonsuz kudretinin eserlerini temaşa ettiği hikmet yüklü yolculuğa verilen isimdir.

  inananların kandili kutlu olsun. rabbim güzelliklere vesile kılsın.

   
 5. muhammed'in gördüğü basit bir rüyayı anlatmasıyla gelişen olaylar silsilesi. olayı tek anlatan da enes bin malik.

  miraç, elbette islam'ın temelindeki her şey gibi eskilerin anlatılarına dayanır. sümerlerde, musevilerde, hristiyanlıkta ve zerdüştlükte aynı masal geçer. hatta en heyecanlısı zerdüştünki kabul edilir. edebi değer olarak dilden dile taşınmıştır. arap çöllerinde de anlatılagelmiştir.

  muhammed'in hiçbir mucize göstermeden kendini peygamber ilan etmesi üzerine haklı olarak mucize bekleyen insanlar karşısında uydurduğu bir rüyadır hepsi bu. görüp görmediği bile belli değil, kaldı ki uçmuş gitmiş bilmem nereye konmuş falan...

  yok allah önce 50 vakit namaz farz kılmış da musa uyanığı muhammedi kenara çekip "yok deve, git söyle indirsin" felan demiş de allah da "haa o zaman tımam" deyip 5 vakite indirmişmiş. bir de böyle eklemeler yapılır bu iran masalının arap çölü uyarlamasına. uydur uydur ipe diz...

  her kapıda meleklerin "huoop kimdir o" diye sormasına varana kadar neredeyse her aşaması ahura mazda'nın hikayesine dayanan bu çakma mucize'den ilk defa hicretten 200 yıl sonra yaşamış abdürrezzak isimli bir tefsircinin bahsettiğini de ekleyeyim. sahabenin olaydan haberi bile yok kısacası.

  kaynağım da ilahiyat profesörü israfil balcı. inanmayan ona sorsun.

  inanmak demişken, islam zaten inanmak isteyenlerin dini olduğu için böyle bolca masala ev sahipliği yapar. çok da şaapmamak lazım. inanlara kutlu olsun eved...

   
 6.  
  (Bkz: Hayırlı kandiller)
 7. başkent şam'da namazımızı kılıp, selahattin eyyübi türbesinde fatiha okumamıza vesile olan kutsal gün. bu sefer fakir med ve zeki sup yoktu. aslında vardı ben bu ikisini uçaktan aşağı attım biz dostuz böyle çılgınlıklarımız vardır her neyse atarken paraşütle uğurladım arkadaşları hatay'ın oralara bir yere inmişler arayıp bir güzel andılar sağ olsunlar. ayrıca esad'ın hazreti tayyip'e selamı var. üstümde kalmasın. bir ara gelsin iki çay içelim diyor. uzlaşacakmış. bu arada islam'ı en iyi anlatan yaşar nuri öztürk kitaplarını okuyordu bizim muhterem esad. ve dini liderleri sarayında ağırladı. türkiye'den de katılım vardı. yani ben ve diğerleri. size de tavsiye ederim hani okuyun. elçiye zeval olmazmış üzerime kalmasın dediğimdir.

   
  (Bkz: kandil mesajı)(Bkz: Hayırlı kandiller)(Bkz: Kandil simidi)
 8. bugün kutladığımız mübarek gün. tüm sözlük yazarlarının kandili mübarek olsun.

   
 9. herkesin kandili, kutlu olsun

  dualarda güzellikler buluşmak dileğiyle..

   
 10. Biz müslümanların her zamankinden daha fazla dua ettiği/edeceği bu gecede Allah herkesin duasını kabul etsin.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam