1 2 3 4 5 6 7 8

miraç kandili

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. son peygamber hz. Muhammed (sav) in Allah ile aracısız konuştuğu günü ifade eder. Müslümanlar tarafından özel bir gündür.

  Bu gün de HZ. muhammed (sav) in İslam dininin direği olarak tasvir ettiği namaz Allah tarafından emrolunmuştur. Müslümanlar bugünü bolca kaza ve nafile namazlar kılarak geçirirler.

  kandil simitleri yapılıp dağıtılır. sadece evler de değil pastanelerde de çokça yapılır ve özellikle bugün de çokça satılır.

  2015 yılının miraç kandili 15 mayıs cumayı 16 mayıs cumartesiye bağlayan gündür.

   
 2. mehmet emin ayın okuduğu bir ilahide ( natı şerif) öyle bir an geldi ki durdu bütün melekler, hak ka , yalnız yürü ya hz muhammed dediği mucize..

   
 3. bütün Müslüman alemi tarafından kutlanan, dualarla ilahilerle karşılanandır.

  çocuklara bir şeyler dağıtmak, hayır yapmak ve dua etmek için en güzel günlerden biridir.

  cuma ile birleşmesi de ayrı bir güzelliktir.

  kandilimiz mübarek olsun...

   
 4. peygamber efendimizin bedenen allah'ın huzuruna çıkması hadisesidir. bu yüzden miraç merdiven, yukarı çıkma, yükselme anlamlarına gelir. bu yükselişte hz.isa, hz.musa, hz.ibrahim gibi peygamberlerle görüşmüştür ve yaratıcı ile aralarında ince bir perde varken görüşmüş,cenneti , cehennemi görmüş, kudus'e gitmiş ve orada diğer peygamberle birlikte namaz kılmıştır.

  Miraç kandilimiz kutlu olsun, peygamber efendimizin şefaatine nail olan kullardan oluruz inşaallah.

   
 5. Peygamber Efendimiz'in (SAV) Cebrail as. vesilesiyle Mescid-i Haram'dan Mescid-i Aksa'ya oradan da Burak adında bir ata binerek aracısız şekilde Allah'a ulaştığı ve beş vakit namazın farz kılındığı müstesna bir günün gecesidir.

  Böyle günler insanlar diğer günlere nazaran daha bir tövbekar olur ve kendi içinde bir sorgulama yapar. Aslında Allah'ın yarattığı her gün çok kutsal ama idrak etmek bu zamanlarda malesef zor. Bunun için böyle günleri fırsat bilmekten kastedilen insanın kendi içinde arınmasına vesile oluşudur.

  Diliyorum hayırlara vesile olsun.

   
 6. Kuran-ı Kerim'de ve hadislerde hangi gün-gece olduğu konusunda kesin bir yönlendirme olmamasına rağmen hicretten yaklaşık 3 asır sonra fatimilerde kutlanmaya başlanan ve Osmanlı döneminde duyurulması için minarelerde kandil yakıldığı için adına kandil kelimesi eklenen, dinin aslında bulunmayan ancak kültürel amaçlar için anılan ve bana göre ''kutsal'' kavramı ile birlikte kullanılması tehlike arz eden günlerden biri.

  ayrıca kandil geceleri zannedilenin aksine bütün Müslüman coğrafyasında kutlanmaz.

   
 7. Hazreti Muhammed'in Allah'ın huzuruna yükseldiği gecedir. 03 mayıs 2016 günü gecesi Üç aylar içerisindeki mübarek günlerden birisi olarak kabul edilen Miraç Kandilidir. Hadislere göre Hz. Muhammed bu yükselmede gök katlarını Cebrail ile birlikte aşarken sırayla Âdem, Yusuf, Yahya ve İsa, İdris, Harun, Musa ve İbrahim peygamberleri görmüş, yedinci kat gökten sonra Sidret'ül münteha?ya çıkmıştır. Cebrail'in Sidretü'l-Münteha'dan ileriye geçememesi üzerine yolculuğunu tek olarak sürdürmüş, zaman, mekân ve cihetin olmadığı ifade edilen katta Allah ile aracısız görüşmüştür.

  kandiliniz mübarek olsun

   
 8. Bana pegasusu hatirlatan kandildir

   
 9. bu gece itibariyle kutlayacağımız kandildir. cümleten tüm sözlük ahalisinin de kandili şimdiden mübarek olsun inşallah.

   
 10. namazla hediyelendirildiğimiz kandildir.

  kulu olsun g

  günahların affına duaların kabulüne vesile olur inşaallah.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam