Türkiye'nin memur portalı

Oturum aç Oturum aç Üye ol Üye ol Parolamı unuttum Parolamı unuttum

6 Şubat 2023 Gazineptep ve Maraşta meydan gelen depremler

paylaş araştır

1. deprem takipleri nereden yapılıyor:

deprem.afad.gov.tr

anlık olarak sarsıntıların takip edilebileceği resmi site.

2. yine bir deprem, yine çürük yapılar dolayısıyla kaybedilen canlar.

hayatta kalmayı başaran depremzedelerin, mevsimin kış olması nedeniyle bir an evvel sıcak bir barınma ortamına ihtiyacları olacak. zaten yakınlarını kaybetmiş olmanın çaresiz acısını yaşıyorlar. şimdi çabucak organize olup, öncelikle enkazın altında yardım bekleyenleri kurtarmak ve yardıma muhtaçlarımıza kol kanat germek zamanı.

bu depremin önceki yaşadıklarımızdan farklı bir tarafı var. bu da, diğer bir çok ülkelerde eşzamanlı yaşanmış olması. lübnan, suriye, israil vs. toplam 16 ülkede hissedilen deprem haber sitelerine "acil" koduyla geçmiş ve 'türkiye'nin güneyinde meydana gelen deprem fırtınası' şeklinde adlandırılmış.

hatay'daki havalimanının fay hattı üzerinde oluşu, dolayısıyla zarar görmesi affedilemez bir planlama hatası olduğu kadar yüzyıllara meydan okumuş gaziantep kalesinin, bu korkunç depremde yıkılması ise depremin şiddeti konusunda bir fikir verebilir.

başımız sağ olsun.

3. haber sitelerinde depremin büyüklüğü 7.4'ten 7.7'ye güncellendi.

4. afad, depremin şiddetini 7.4'den 7.7 şeklinde revize etti.

ve maalesef 912 can kaybımız var. 3 askerimiz de şehit oldu.

bu felaketin, erzincan depreminden sonra yaşanan en büyük deprem olduğu düşünülmekte.

5. twitter hesaplarından enkaz altında halen canlı olan insanların yardım talepleri paylaşılıyor.

yetkililere ulaştırılmak üzere adres paylaşımları yapılıyor.

bu paylaşımlar aynı zamanda ekşi platformunda deprem yardımlaşma başlığında da tekrarlanıyor.

6. az önce dehşet sallandık emsc ye göre 7.8

7. emsc 7.7'ye güncelledi az öncekini.

8. artçı depremi bile kendisi kadar olan depremle daha önce hiç karşılaşmamıştım.

9. olağanüstü gelişmelerin yaşandığı deprem fırtınalarıyla karşı karşıyayız. yer biliminde daha önce karşılaştığımız bir durum değil bence. (yirmi dört yıllık amatör deprem araştırmacısı ve izleyicisiyim.)

10. Rabbim yardım etsin milletimize.

Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.