Türkiye'nin memur portalı

Oturum aç Oturum aç Üye ol Üye ol Parolamı unuttum Parolamı unuttum

6 Şubat 2023 Gazineptep ve Maraşta meydan gelen depremler

paylaş araştır

1. doğuş grubunun kurduğu aşevini izledik akşam.

tertemiz ekipmanla vatandaşa hijyenik koşullarda sıcak yemek ulaştırıyorlar.

her gün 7000 kişiye üç öğün yemek çıkarabiliyorlarmış.

eminim diğer büyük şirketler ve kuruluşlar da tüm imkanlarını bölge için seferber etmişlerdir.

2. okulda kurabiye etkinliği yapılmış.

tüm veliler uzun süre bozulmayacak kurabiyelerden pişirip güzelce hava almayacak şekilde paketlemişler.

sağlam temiz kolilere doldurulmuş ve onlar da hızla yola çıkarılmış.

evinden çıkamayan arkadaşlar bu şekilde katkıda bulundular.

eminim bu fedakarlıklar ziyan olmaz ve mutlaka birilerinin hizmetine sunulur.

çünkü mağdur olan alan çok geniş ve küçücük bir ziyana bile gerek yok.

3. fay atım bölgeleri arazide tespit edilmeye başlandı.

yüzeyde bulunan yol, direk, tel örgü, tren rayı, toprak kabartılarının atım noktalarını ve atım mesafelerini ölçmede, ötelenmenin miktarını belirlemede işe yaradığı belirtilmiş.

fay kırıkları aynı zamanda şehirleşmede nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda da önemli ipuçları verecek gibi duruyor.

hangi bölgelerde yerleşime asla izin verilmemeli, net olarak belirginleşmiş.

4. Hatay, Adıyaman, Urfa , Malatya şimdilik gayretlerin boşa çıkmadığını gösteren güzel haberler gelen iller.

Özellikle takip ediyorum çünkü insanlar kan ter içinde çalışıyorlar.

Hepsinden Allah razı olsun.

5. Tv de büyük bir heyecanla bunca saat sonra enkaz altından sağ çıktığı için mutluluk nâraları atılarak kurtarılan canların kaçı hastane yolunda ya da hastanede vefat ediyor? Bunun cevabına hiçbir zaman dürüstçe ulaşamayacağımızı bilsem de içten içe bu merak yüzünden, 4.günden itibaren tv ye bakmaz oldum. Geç gelen yardımın, hiç gelmemesinden bir farkı yok çünkü. Çoğu belli bir saatten sonra sağ kurtulsa bile, enkaz altından çıkarıldıktan sonra yaşamına devam etmesi komplikasyonlar ve organların aldığı büyük hasar yüzünden çok zor. Bunu bile bile nasıl bu kadar geç kalındı, aklım, hayalim almıyor. İşte bu yüzden acilen, topyekün, arama-kurtarma eğitimleri düzenlenip, acil müdahalede bulunacak kişi sayısını şimdikinin yüz katına, bin katına, milyon katına çıkarmalıyız.

6. Akut'un bir dönem gayretli çabaları vardı.

kurulduğu ilk günden itibaren çalışmalarını basından takip ediyorduk.

o zamanlar sosyal medya diye bir şey de yoktu.

sadece cep telefonları vardı ve iletişim olanakları da günümüze kıyasla sınırlıydı.

bünyesinde doktorlar, dağcılar, mühendisler aklınıza gelebilecek her meslek grubundan insanlar vardı.

zamanla iyi bir ekipman stoğuna da kavuşmuşlardı.

detaya girmek istemiyorum ama çok garip gelişmeler yaşandı.

çok uzatmadan şunu söyleyeyim.

sonradan kurulan bir arama kurtarma ekibinin ilçe bazındaki toplantısına gitmiştik uzun yıllar önce ve bu grubun girizgahı akuta çamur atmakla başlamıştı.

son durumu bilmiyorum açıkçası.

7. Olayımız bu zaten, çamur atmak. Olan olup, bittikten sonra da herşeyi aklamak, paklamak. Orijininde "insan ve insan canının kıymeti" olmayan kişileri anında bu tür oluşumlardan def edeceksin. Kuru kalabalıktan oluşan insansıların oluşturduğu kurumlarda, sadece kağıt üstünde birşeyleri yapılmış gibi gösterip, gerçekte hiçbirşey yapılmamış olmanın bedeli kaç can ödedi, kaç can ödeyecek? Sadece yüce yaradan bilir, biz insanlar doğru bilgilere ve doğru olana ulaşmaktan aciz bırakılıyoruz çünkü.

8. cumhuriyet tarihimizin gördüğü en büyük afetlerden biri. tüm arama kurtarma çalışmaları bittikten sonra açıklanacak olan toplam can kaybımız malesef gerçek sayıyı tam yansıtmayacak gibi duruyor. çünkü herkesin uyuduğu 04.17'de olan bir depremde yıkılan 12 bin binadan sadece 24 bin ölünün çıkması mantığa sığmıyor.

ayrıca her zaman olduğu gibi bu deprem de gündemden düşmeye başladığında yaşanan dramlar ve yapılan hatalar unutulacak, bilim insanlarının uyarıları önemsenmeyecek, imar ile ilgili mevzuata uyulmadan yapılan binalardan biraz daha ucuza ev alabilmek için vatandaşlar yarışa girecek, aldıktan sonra imar affı, oturma izni vb. konularda ilgili makamlardaki insanlara baskı yaparak karar çıkarttıracak, binanın altındak dükkanı daha şık ve ferah görünsün diye işletmecisi veya sahibi yine taşıyıcı kolonları kestirecek, biraz daha fazla kar edebilmek için kalitesiz ve yetersiz malzemeyle inşaat işi yapan müteahhit kılıklı hırsızlara göz yumulacak.

9. bugün itibariyle maalesef vefat eden sayısının 31643 olan depremlerdir..

maalesef maalesef 100 bin bandına dayanacak gibi..

10. sosyal medya fenomenleri deprem bölgesinden yeni döndüler ve tekrar gitmeden önce bazı bilgiler paylaşıyorlar.

giysi ve battaniye ihtiyacı neredeyse tamamen karşılanmış.

bu konuda acil bir ihtiyaç bulunmuyormuş.

su ihtiyacı da ( yeme içme ) fazla yokmuş.

gıda ihtiyacı ise ilk gün olduğu gibi devam ediyor.

bölgede gıda desteği gerekli diyorlar.

çadır ihtiyacı ve tuvalet-banyo ihtiyacı da acil ihtiyaçlar arasında.

Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.