1 2 3 4 5 6 7 8

yufka ekmek

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Elle veya makineyle açılan hamurun, saçta pişirilmesi sonucu yapılan ekmek türüdür. yuvarlak bir şekle sahiptir, kuru olarak muhafaza edilir, sulanarak yenir, et yemeklerinde mükemmel bir Yoldastir.emek ve uğraş isteyen ekmek türüdür.

   
 2. kimi yörelerde şebit ismini alır, doğaldır ; şehir insanının özlemidir.

   
 3. yufka ekmek, tereyağ ve yumurta üçlüsünden omaç adlı yiyeceğin yapılması.

   
  (Bkz: yöresel yiyecekler)
 4. ramazanı hatırlatan imece usulu yapılan anadolu ekmeği

   
 5. Bazı mahallelerde yufkacı furyasına başlamasına sebep olan fazlası sıkan olmayanı aratan bir besin öğesidir.

   
 6. erzurum'da ince lavaş denileniyle aynıdır.

   
 7. köylerde yapılan ve şehirde yaşayanların özlemi olan ekmek.

  her ne kadar marketlerde satılıyor olsa da o ateşin tadını almak mümkün olmuyor.bol tereyağında yumurtayi pişirip dürüm yapma olayi vardir ki..harikadır.

   
 8. oklava yardımıyla açılan ve odun ateşinde saç üzerinde yapılan ekmektir. tadı hiçbir ekmeğin yerini tutmayan, mangal sefalarının vazgeçilmezidir. ne yazık ki büyük şehirlerde yapılması imkansız olandır.

   
 9. annelerimizde ve anneannelerimizden kalan bir gelenek ve her yediğimizde annelerimizi aklımıza getiren, bol tereyağlı bulgur pilavı ile kuru soğana en güzel eşlik edebilecek ekmek türü.

   
 10. eskiden evlerin önlerinde üç beş komşu kadının birleşmesi ile yapılan, şimdilerde pek kalmamış, lezzetini hiçbir ekmeğe değişmeyeceğim, herhangi bir köy ziyaretinde ikram edildiğinde insanı mutlu eden, sulanıp yenen, ama kıtır kıtır hali de güzel olan ekmek türü.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.