1 2 3 4 5 6 7 8

satranç

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Stefan Zweig'in güzel bir romanı. yaklaşık 70-80 sayfa bir oturuşta bitirilebilir. bir gemi yolculuğunda yolcular arasında oynanan müsabakalar ve oyuncunun hapishane günleri etrafında şekillenen bir hikayesi var.

   
 2. düşünce oyunu, sabır sınırlarını zorlayabilir.

   
 3. Kralların oyunu

  strateji ve üstdüzey düşünme becerisi gerektiren oyun

   
 4. Yarışmasına katıldığım ve finalde süre sınırı olmaması nedeniyle hamlelerimi 10 dk'da bir yapıp karşı tarafı beynen çökerterek şampiyon olduğum bir sonraki hamleyi düşünmeyi gerektiren zeka oyunu..

   
 5. go oyunu ile birlikte oyunlarin kralidir.

  her tasin kendine has bir degeri, her oyuncunun bir stili vardir. kimi oyuncular kapali oyunu sever, staratejisttirler. kimi oyuncular ise acik oyunu sever. onlar icin aslolan hucumdur.

  ben ikincisinden yanayim. bu yuzdendir ki favori oyuncum rahmetli mikael tal'dir.

  oyuna beyaz baslar. hamle ustunlugu nedeniyle iki esit duzeydeki oyuncudan beyaz taslar ile oynayan avantajlidir.

  acilis, oyunsonu icin buyuk onem arz eder. bu yuzden acilis kombinasyonlari gm'ler (grandmaster) tarafindan iyi derecede ezberlenir.

  kiliclar, acilis sonunda kinlarindan cikar ve olaylar gelisir... notasyonlarini iyi dusunen oyuncu, rakip sahin hareket edecegi karenin kalmamasi uzerine oyunu kazanir. sah/mat.

  bu oyun bilhassa rusya'da meshurdur. oyle ki anneler, genc kizlarin ceyizlerine ilkin bir satranc takimi koyarlar.

  hasili, satranc hayatin ta kendisidir.

   
 6. gerçek bir beyin cimnastiği

   
 7. Saz şairleri tarafından aruzun müfte?ilün kalıbıyla ve musammat gazel şeklinde yazılan şiirler. Musammat beyitlerden oluştuğu için, her mısra kafiyeli iki eşit parçaya bölünür. Bu parçalar alt alta yazıldıklarında dörtlüklerden meydana gelen yeni bir şekli ortaya çıkar. Bu şeklin şeması şöyledir: abab / cccb / dddb

   
 8. stefan zweig'in kısa ama derin bir öyküsü. kendisi de özü itibari ile hitler'in politikalarından mağduriyetini farklı bir versiyon ile intihar etmeden önce son yazınsalı olarak tarihe ölümsüz olarak yazmıştır.

  insan beynin olağanüstü hali ve bu halin neticede yine insana-kendisine zarar verdiğinin portresini sunmuştur. gestapo tarafından tutuklanan dr.b'nin bir kitap çaldıktan sonra hücrede hayatı değişir. orada yazan tüm hamleleri ezberler ve materyaller olmadan zihninde oynamaya başlar. bir üst revelini hesap ederek rakip olur benliğine. çok hızlı hamleler yaptığından ötürü bu durum şizofrenik bir edayla geri dönülmez vakaya dönüşür. burada bir insanın kendi ile olan savaşını gördüm. kendi kendini yenmenin muhteşem akışı insanı etkiliyor. yıllar sonra bir gemide o dönemin en iyi satranç oyuncusu ile karşı karşıya gelir. zaman olgusundan ötürü tekrar kriz meydana gelir. bu serüvenini ise oyun başlamadan önce gemide bulunan bir karaktere anlatmıştır.

  farklı bir kurgu. kısa ama izi bir ömür sürecek. bu kısalığın için dönemin sosyolojik, siyasi çalkantılarını ve neden olduğu durumlar hakkında da ufak satırlar bulacaksınız.

   
 9. 4 yaşından itibaren çocuklara öğretilmesi çocuklar için oldukça faydalı olan ancak ülkemizde maalesef yeterli ilgiyi bulamamış harika oyun.

   
 10. Okunması ve ders çıkarılması gereken eserlerin başında gelir. İnsanın kendi ile olan muharebesi:

  İçimde bir şey haklı çıkmak istemekteydi, ama ne yazık ki kendisiyle tek savaşabileceğim, içimdeki öteki Ben'di. Siyah Ben olarak yaptığım her hamlenin ardından, hararetle Beyaz Ben'in ne yapacağını bekliyordum.

  ...

  yontulmamış varlıklarda olduğu gibi onda da gülünç bir kendini beğenmişlik vardı.

  ...

  Dünyada hiçbir şey insan ruhu üzerinde hiçlik kadar ağır bir baskı uygulayamaz.

  İnsan bekliyor, bekliyor, bekliyordu, düşünüyor, düşünüyordu, şakakları ağrımaya başlayana kadar düşünüyordu. Hiçbir şey olmuyordu.

  Stefan Zweig / Satranç

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.