1 2 3 4 5 6 7 8

çay

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. üşüdüğümüzde, yorulduğumuzda, mola aralarında.. her fırsat bulduğumuzda yanımızda olan ve olmasını istediğimiz içecek. her şey bir bahaneye dayanıyor. yeter ki olsun yanımızda, isterse kandaki demiri öldürsün. bu kadar da fedakarız.

   
 2. İç ısıtan, yanında bazen kurabiye, bazen kuru üzüm fındık, bazen reçel, bazen sohbet bulunan içecek.

   
 3. Bir bardak çaydır, sohbete kapı aralayan. Her yudum sohbete bir koyuluk bir huzur katar. Muhabbetin demidir yavaş yavaş yudumladığımız çay. Gerçekte gönüller demlenir, demi yudumladıkça, dem olur demini bulur çay. İçindekileri damıtmak isteyen bir yüreğin sesi, çığlıklarıdır çay. Huzurun gölgesi, belki de bir sevdanın öyküsüdür. Sevda olmadan, sevmeden, yanmadan yürek demini bulmaz. Ateşin verdiği sıcaklıkla muhabbetle olgunlaşır hakiki anlamda. Hakikat ise; Bir demlik çay da, doyumsuz bir sohbette gerçek bir dostta saklıdır. O, dostla yapılan sohbet ise vuslattır.

   
 4. Sımsıcak bir muhabbet ve kavuşmadır.

  tarifi ise mümkün değildir. Huzurun membaı dostla yudumlanan bir bardak çayda gizlidir. Sohbet, her şeyden kaçıp kendini dinlediğin zamanı ifade eder. Ünlü bir filozofun da ifade ettiği gibi "çay dünyanın gürültüsünü unutmak için içilir."

   
 5. yemeklerden hemen sonra rahatlık veren vazgeçilmez içecek.

   
 6. sohbetin tadı tuzudur. hele uzun kış gecelerinin sadık yoldaşı...en değerli dostudur insanın, yalnızken.

  şiirlere konu, damaklarda lezzet, üşüyen ellere sıcaklıktır. soğuk iklimlerde yaşayanların başlıca ve en değerli içeceğidir. içeceklerin şahı, kralı. tiryakileri çoktur; içemediğinde günlük çayını, ciddi baş ağrısı tutar. tutar da, yanına yaklaşılmaz olur.

  çay deyince: "çaylarrr !" deyişi gelir akla, çocuklar duymasın dizisinin hüseyin'inden.

  çay candır, özetle; gönüllerin, muhabbetin sultanı.- gülücük-

   
 7. sel felaketi yaşayan giresun halkına başkanın dağıttığı içecek. millet açım diyor al çay iç deniyor. siz bu milleti alkışlayın.

  pandemi döneminde insanların bir araya gelip sohbet edememesi yüzünden tek başına tüketilmek zorunda kaldık maalesef. çaylar da firmadandı halbuki.

   
 8. Türk milletinin milli içeceği kahvaltıların vazgeçilmezidir. yorgunluk giderici özelliğiyle çalışanların en yakın dostudur.

   
 9. Rezil olduğum bir anımın baş karakteri çaydır. hani "bir an" vardır ya kafanıza yapışıp kalır.

  azizler filmindeki " hiç çıkarmıycam dedin, eee kolye nerde? " cümlesi gibi kafanızda döner durur.

  anlatmıyorum çünkü hem çok komik hem de Ah ah ! çok çok komik . bununla yüzleşmeye hazır değilim.

  Çay içen birinin karşısında espri yapılmamalıdır.

   
 10. Türk aile yapısında sadece bir içecek anlamına gelmeyen, bir araya gelme, toplaşma, sohbet muhabbet etme, sosyalleşme vb. Toplumsal aktivitelerin vazgeçilmezi, milli içeceğimiz.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.