1 2 3 4 5 6 7 8

çay

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Yanında bisküvi, kek, pasta ve börek yoksa içemediğim içecek.

   
 2. türk insanı ile özdeşleşmiş içecek. Ne kadar ingilizlerin beş çayı klasiği varsa da, bir karadenizliyi çay içme konusunda geçemezler. bizler için her saat içilir çay ve yanında da bir şeyler olursa, daha ne istenir ki. kısa ve ucuz yoldan mutluluğun resmidir.

   
 3. kahvaltılarımızın olmaz sa olması olan içecek türü

  sohbet ve muhabbet ortamalrında içilen sohbet güzel olursa bir kac tane içilebilen içecek türlerinden ve sigarayla iyi giden içecek

   
 4. bir çeşit gönül bağı ve bağımlılıktır ..

  ki dostu dostuna, canı canana ,derdi derdine ,kederi dermana,hastayı şifaya kavuşturur.. beraberinde cümleler eşlik etmezse dost sofrasında ,ilacın da faydası yoktur...

  sıcak hecelerle başlar ince belli kızıl saçlı düşünce yolculuğu ve biterken bardaklarla birlikte giden yalnızlıktır arkada kalan .

  sırdır bazen, kızıl saçlı öğüttür, duygudur ki her dem taze, her dem doludur .bitmek bilmez ince belli uzun düşünceler bitti dersin yenisini istersin

  hadi bir tane daha diye yenisini eklersin arka arkaya

  koyuldukça sohbet ,dem keyfini buldukça acımaz gönül ,gene görüşelim der ,başka bardakta...

   
 5. sabah kahvaltıda, öğlen yemekten sonra, akşam yemekten sonra, soğuktan sıcak ortama girildiğinde, karın tokluğunda, halsizlik hissedilğinde ve daha nice durumlarda tükettiğimiz milletimizin başlıca kültürlerinden biri olan içecek türü.

  çay erdal bakkalda içilir sloganını hatırlayıp ismail abinin çay bana ! siparişi kulaklardan gitmez.

   
 6. Ne ayran ne de başka bir içecek. Milli içeceğimizdir günümüzün vazgeçilmez bir parçasıdır.

   
 7. soğuk günlerde daha fazla kıymetini bildiğimiz, elimizi, kendimizi ısıtmak için son zamanlarda daha çok içtiğimiz sıcak sıvı.

  bir de soğuk çay var; olmasına var da, biz türklere pek hitap etmeyen, çay dediğin sıcak içilir diye, diğerine sıcak bakmadığımız çay türü.

   
 8. toplumumuzda artık içecek kavramının yerine geçen kelime. bir arkadaşa gidip bir yerlerde çay içelim dendiği zaman aslında kast edilen herhangi bir içecektir.

   
 9. günlük yaşamın olmazsa olmazlarından olan sıcak içecek türü.

   
 10. 7 gün 24 saat içime açık olan gurbete faydası olan sohbet vesilesidir.

   
  (Bkz: Çaysamak)
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.