1 2 3 4 5 6 7 8

çay

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. çay bekleyince soğur, acır ve bayatlar.

   
 2. Kalp ve damar sağlığını korumaya yardımcı olan, Felç ve kalp krizi riskini azaltan, Kan şekeri seviyesini korumaya yardımcı olan,Antioksidan bakımından zengin olan ,Damar sertleşmesini önleyen ve böbrek taşı riskini azaltan bitkidir.

   
 3. japon bilim adamlarının açıklamalarına göre hazımsızlık, mide ağrısı, öksürük gibi şikayetlere iyi geldiği, floroit içerdiği için dişleri koruduğu sonucuna ulaşılan konu.

   
 4. kahvaltıların olmazsa olmazı, misafirlere muhakkak ikram edilmesi gerektiğine inanılan, yanında ıvır zıvır olursa ancak 2 bardak içebileceğim, kendine özel ince belli bardağı olan, türklerin fazla sevdiği bir içecek.

   
 5. türk halkının damarlarını kesseniz akacak olan sıvıdır.

   
 6. yoksulların, şairlerin ve yalnızların resmi içeceği..

  Ne zaman Hadi değişik birşeyler yapalım diye düşünsek çay içerken buluyoruz kendimizi. Öyle de değişik bir şey

   
 7. geleneksel içkimiz desem öküzlük etmiş olmam.ha bir de sigarayla kanka.

   
 8. İçimiyle keyifli, ülkelere göre tamamen geleneklerin bir çeşit adabı olmuş, şık demliklerde sunulan farklı çeşnilerindeki sıcak soğuk sıvıdır.

   
 9. Her durumda içilebilen içine tomurcuk kattığında daha bir güzel olan içecektir.

  not: fincan değil ince bel

   
 10. Kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı diyen Cemal Süreya'nın, neden kahvaltıyı seçtiğini apaçık ortaya seren ve nedeninin "çay" olduğunu düşündüren mutluluk kaynağı içecektir kendisi. Adına ne dizeler yazılmadı ki, kıskanılmasın ; Cemal Süreya:'...iki çay söylemiştik orda biri açık, keşke yalnız bunun için sevseydim seni',Cezmi Ersöz:'...çay henüz her şey bitmedi demektir',Tarık Tufan:'...masada çay bardakları ve senin ellerin olsun', Edip Cansever:'... pencerenin önünce örgü ören birinin-örgü mü, çay bardağını başka başka tutan ellerinin becerikliliğimi..., Oğuz Atay:' Biz, çayın yalnızlığa iyi gelen tarafını da severiz.' v.s. O halde şöyle diyelim, Nevzat Çelik dizeleri ile "soğuyan bir bardak çaydır benim ömrüm."

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.