1 2 3 4 5 6 7 8

ÇOTANAK

Bu üye Yazar

Bu üyenin profil sayfasına git

121 entry 12 konu hiç puanı yok
19.08.2023 08:18 son işlem tarihi takip etme takip et

giresun

Bu sözlük konusuna ifrit oluyordum, neyse ki; Giresun'u görünce yazmak içimden geldi. Efenim, kimisi Giresun'un adının Kerasus'dan geldiğini dolaysıyla kirazın ana vatanı olduğunu söyler, benim doğduğum büyüdüğüm şehir, yaşımın yarısını (14 yılımı) ben bu şehirde geçirdim, daha sonra okul, iş derken bir bakmışız gurbet bizim yaşantımızın sürdüğü yer haline gelmiş. Giresun'un insanlarının çoğu çepni kökenlidir. Hatta benim doğduğum şehir olan Espiye'nin Çepni Köyü vardır. Lise'den tanıdığım ve daha sonra üniversitede tarih bölümü okuyan akabinde araştırmacı olan Mevlüt Kaya'nın Çepniler ile alakalı yazdığı kitap bu konuda merak edenlerin merakını gidermeye yetecektir.

Giresun'da hayat saat 21.00'dan sonra biter, nüfusu 200.000'in altındadır. Türkiye'de çoğu büyük ilçeler kadar nüfusa sahiptir. (Nazilli, İskenderun vs.)

Giresun'da fındık vakti insanlar çok yoğun olur, sadece mezarda olanlar fındık vakti çıkıp gelmez, onun dışında herkes fındık vakti bahçesine gelir.

Benim çok üzüldüğüm bir konu var da şudur; Giresun'da kadınlar çok çalışkandır, erkekler ise tembeldir. Sadece fındığa bağlı olarak ekonomik hayatlarını sürdürürler, fındık o yıl olmaz ise mokoko olurlar. Yeşilliği, doğal güzellikleri, yaylaları, sahili hep birlikte değerlendirildiğinde Türkiye'nin çoğu yerinden güzel olan Giresunumu görmeyenlerin görmelerini salık veririm.

Ayrıca, Giresunuma yolu düşenlerin Espiyemde mutlaka pide yemelerini öneririm.

12.08.2015 18:01
 1. trabzon

  Çok sevdiğim bir büyüğüm Trabzonludur. Ancak Trabzon; fotoğraflarda gördüğünüz gibi değildir. S on yıllarda araplaşmasından bahsetmiyorum. İNsanı agresiftir. vs. vs.

   
 2. Ünvan kelimesi

  TDK güncelleme yapana kadar doğru yazımı "unvan" idi, TDK'dan sonra ünvan şeklinde güncellenmiştir. TDK'nın bu şekilde değişiklik yapmasının sebebi; insanların "unvan" sıfatını "ünvan" olarak yazması olabilir.

   
 3. şu an okuduğum kitap

  Durmuş Akalın - Süveyş Kanalı

   
 4. hektaş

  Sözlükteki yazar arkadaşları bu vakte kadar Borsa İstanbul'un nadide çiçeği olan Hektaş ile alakalı başlık açmamasından ötürü kınıyorum.

  Hektaş: 1956 yılında Adana'da kurulan şirkettir. Faaliyet alanı tarım, bitki sağlığı ve hayvancılık üzerinedir. Borsa İstanbul'da işlem görmektedir.

  Oyak'ın iştirakidir. (Oyak: Ordu Yardımlaşma Kurumu)

  Borsa'da Hektaş'ı Tektaş olarak nitelendirirler.

  Bu yıl bedelli ve bedelsiz sermaye arttırımının kendisine yakışır şekilde olacağını düşünüyorum.

   
 5. namaz 5 vakit,ahlak 24 saat

  Mehmet Akif ERSOY'un İsrail ile alakalı söylediği şu sözü, Türkiye'nin durumunu çok iyi anlatıyor. "Dinleri var yaşantımız gibi, yaşamları var dinimiz gibi."

  Toplumda yanlış olduğunu düşündüğüm kanı var. Şöyle ki; başı secdeye giden her bireyin düzgün olduğu mutlak kabul edilir. Halbuki, yüce yaradan Kur'an-ı Kerim'de defalarca "aklınızı kullanın" diyor. Öte yandan Hz. Peygamber "kişilerin namaz kılması sizi yanıltmasın" diyor. Tüm bunlar birlikte değerlendirildiğinde, insanların namaz kılması, ağzından Allah kelamını düşürmemesi o kişilerin dürüst olduğunu, ahlaklı olduğunu ispat etmez.

  "Yüzde 99 'u müslüman olan bir ülkede, bu kadar hırsızlık nasıl oluyor."

   

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam