1 2 3 4 5 6 7 8

swap faizi

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. bu hafta ekonomi gündemimizi hayli meşgul eden terimdir.

  geçtiğimiz cuma doların 5.80 görmesinden sonra, doların ateşini söndürmeye çalışan merkez bankasının savunma girişimi, swap faizlerini yükseltmek olmuştur.

  ülkemiz gözünden swap faizini açıklamaya çalışırsak; yurtdışında yaşayan bir yatırımcının tl'si olmadığı halde türkiyeden belli bir süre sonra ödemeyi taahhüt edeceği faizli tl karşılığında döviz almak istemesidir.örnekle açıklamak gerekirse bir ingiliz tl'si olmadığı halde tl/dolar alışverişi yapmak istiyor. bu ingiliz 1000dolar almak istesin, bu 1000 doların tl olarak karşılık değeri 5500 tl olsun.bu ingiliz 5500 tl'si olmadığı halde belli bir faizle ödemeyi tahhüt ettiği tl karşılığında 1000 dolar alıyor.bu faize swap faizi deniyor.ingiliz bizim bankalardan 1000 dolar alacak ama karşılığında 5500+faiz ödeyecek.

  swap alışverişi neden yapılıyor; yabancılar tl'nin döviz karşısında ödemeyi taahhüt ettikleri swap faizinden daha fazla değer kaybı olacağını düşünerek bu alışverişi yapıyor.

  e bunun doların ateşini söndürmeye ne faydası var; yabancılar bizim dövizimizi aldı ama karşılığında faizli tl karşılığını ödemediler, her geçen gün faiz işliyor, tl bulup bu borçları ödemeleri lazım, tl'ye olan talep artınca tl'nin değeri de otomatikman tüm dövizler karşısında artmış oldu.

  geçici bir çözüm gibi görünüyor.ayrıca tl bulamayan yabancıların borsamızdaki hisselerini tl'ye çevirip borsamızın değerinin düşmesine, uzun vadedeyse güvensiz ekonomik ortamımıza yatırım yapmamalarına sebep olabilir.

   
 2. merkez bankasının doların artışını önlemek için, limiti yüzde 50'den yüzde 60'a yükselttiği sistem. habire faiz artırımında bulunuyoruz ya, sonumuz hayır olur inşallah.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.