1 2 3 4 5 6 7 8

yüzüp yüzüp kuyruğuna gelmek

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Bir işi tam sonucuna vardırma öncesine ulaşmaktır.

  Ancak bazen o kuyruğa gelinir, işte o kuyrukta takılınır ve istenilen sonuca ulaşılamaz. Kuyruğa gelmek, kuyruğun geçileceği anlamını taşımaz.

  Bu seneki 12 lerle konuları tamamlayıp, tyt-ayt denemeleri çözüyoruz ders esnasında. Öğrencilerin sıcağı sıcağına sorulara verdikleri cevapları görebiliyorum. Bu cümleyi çok sık kuruyorum bu cevapları kontrol ederken. Yüzüp, yüzüp kuyruğuna gelmişsin ama orada takılmışsın, sonucu yanlış bulmuşsun diye hayıflanıyorum öğrencilere. Sorunun tüm hamallığını yapıp, nihayetlendirememek daha üzücü, zira hiç çözemeyenden bir farkı olmuyor o zaman. Hayatta da böyledir, süreçten çok sonuç önemlidir, sonuca göre değerlendirilirsin.

   
 2. sonra da olmaz sa çok üzünülecek durum.

   
 3. Hâlâ birçok kişinin "yüzmek" eylemini "suda yüzmek" olarak tasavvur edip "bir canlının derisini yüzmek" anlamını ihtiva ettiğini idrak edemediği, haliyle yanlış bildiği; fakat anlamındaki tutarsızlığı sorgulamadan kullandığı deyimlerimizden biri.

  Eş sesli kelimelerin azizliğine uğramak bu olsa gerek.

  Yüzerek kıyıya varılır, canlının derisi yüzülürse kuyruğuna varılır. Ve kuyruk genelde en son ve ama en meşakkatli kısmıdır.

  Tanım: Zafere bir adım uzakta olmak.

   
 4. iş bitti sayılır , önünde bir tek kuyruk kısmı kaldı

  yarım bırakma son bir hamle ile tamamla

  demek.

  gerçekten de belki z kuşağı ağırlıklı olarak bu deyimi suda yüzmekle ilişkilendiriyordur.

  ( nereden anladık, tabii ki ekşi yorumlarından )

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam