1 2 3 4 5 6 7 8

salağa yatmak

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. aslında akılları ile ilgili herhangi bir problemi olmayan insanların işten kaçmak için takındıkları tavırdır.

   
 2. anladığı halde anlamamış gibi davranan kişiler için kullanılan benzetme.

   
 3. bir şeyi duyduğu,anladığı halde konuyla ilgilenmiyormuş havası vermek, duymamazlığa gelmek anlamında kullanılan deyimdir.

   
  (Bkz: aptala yatmak)
 4. çoğu zaman edepsizlikle, kendini ve haddini bilmezlikle ve saygısızlıkla yan yana yürüyendir. Bir kişi ne kadar salağa yatıyorsa o kadar hesabın peşinde koşuyor demektir. insanı diğer canlılardan ayıran temel özellik ya da insanı var-lık haline getiren düşünmesi değildir. herşeyden önce edep ve utanma duygusuna sahip olması; kendisini bu duygular özelinde özeleştiriye tabi kılmasıdır. Salağa yatan insanların edep duygusundan yoksun, edepsiz insanlar olduklarını düşünüyorum. hem edepsiz hem saygısız.

   
 5. Salaklıktır

  Zira salağa yatanların salağa yattıkları belli oluyor ve işte o zaman gerçekten salak gibi görünüyorlar

  Bildiğin salakception

   
 6. Kişinin kendince kurnazlık yöntemidir. Bu davranışı gösteren kişi, durumdan sıyırmak, ortamdan sıvışmak ve kendini haklı göstermek için akıllıca bir iş yaptığını zanneder. Kendinin çok akıllı olduğunu, çevresindekileri aptal yerine koyduğunu düşünür ancak o iş öyle yatarak olmaz maalesef. Zira Yattığı yerden belli eder kendini. O sebeple saflık göstergesidir.

   
 7. yalnızca bilmediği halde bildiğini sananların yanında yapılınca şık duran eylemdir. bu ara bilmeyenlerin sayısı fazla olduğu için pek şık durduğu anlara tanıklık ediyorum.

   
 8. ne zamandır izlemediğim arka sokaklar adlı diziyi aklıma getiren deyim. sorgulamada bilmezden gelen suçlu için ''adam salağa yatıyor rıza baba'' dediklerini hatırlıyorum yanılmıyorsam.

   
  (Bkz: rıza baba)(Bkz: arka sokaklar)
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam