1 2 3 4 5 6 7 8

kutlu doğum haftası fetö projesidir

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. spoiler

  prof.ahmet şimşirgilin iddiası.

   
 2. Doğru iddiadir.

  Türk islam tarihinde mevlid olarak bilinen ve süleyman çelebinin yazmış olduğu naatlar mevlit gecesinde okumuş. Ki o gece peygamber efendimiz (sav) in doğum günüdür.

  Bizler hem mevlid olarak doğum günü kutluyoruz (hicri) hem de kutlu doğum haftası (miladi) kutluyoruz.

  Oldu olacak bir de çin takvimine göre yapalım bu işi tamam olsun.

  Ayrıca ppeygamberimizi, sadece o hafta ile mi biliyoruz ki ısrarla kutlama yapıyoruz. Karşıyım Aga ...

   
 3. 17-25 aralık 2013'ten önce de söylenen ama o zaman kimsenin ciddiye almadığı iddia.

  evet, doğrudur bu arada.

   
 4. kutlu Doğum Haftası adındaki kutlamalar sadece Türkiye?de ve çok da eski olmayan bir tarihten beri düzenlendiği için dikkatlice incelenmesi gereken iddia.

   
 5. 1989 yılında Süleyman Hayri Bolay ve arkadaşları tarafından diyanete sunulan ve kabul edilen bir projedir. İlk başlarda belli ilahiyat fakültelerinde kutlanırken, yavaş yavaş diğer kurumlara da benimsetilip geleneksel bir kutlama haftasına dönüşmüştür. Etkinliklerin gelişmesinde nur cemaatinin etkisi büyüktür.

  Normalde mevlid kandili haftası baz alınarak kutlanırken, ne olduysa, Mahmut Paşa el-Feleki'nin peygamberimizin doğum tarihini, miladi takvime göre 20 nisan olarak hesaplaması doğru kabul edilerek 20-26 nisan arası kutlanılmaya başlanmıştır. Ancak 23 nisan kutlamalarıyla çakıştığı ve halkı seçim yapma ikilemine düşürdüğü gerekçesiyle 2008 yılında, tarihler 14-20 nisan olarak değiştirilmiştir. Değiştirilmesinin bir diğer sebebi de kutlamanın son gününün, Fethullah gülen'in(27 nisan) doğum tarihiyle örtüşmesinden dolayı kişiye hitap ettiği yönünde oluşan tepkidir. iktidar partisi döneminde bu etkinlikler resmiyet kazanmış olup, siyasi platformlara da sahne olmuştu(r).(okyanus ötesine selam gibi)

  Fikrimce ilk başta küçük çaplı bir kutlama olup, daha sonra fetönün bu kutlamayı benimsemesiyle bir projeye dönüştüğü kanaatindeyim.

   
 6. hicri takvime göre her yıl farklı saman dilimlerinde olması gerekirken günümüzde sabitlenen kutlu doğum haftası etkenlikleriyle ilgili ortaya atılmış iddia.

   
 7. Dinci güruh neden bu kadar cahil ve geriden takip ediyor herseyi dedirten söylem

   
 8. Kutlu doğum haftası islami tabirle bidattır. Yeni yetişen nesil ileride bunu ramazan ayı gibi kutsal bir olgu olarak görecektir.(Normal çünkü son yıllarda okullarda yapılan kutlama etkinlikleri vs) Hz. Muhammed'in doğumu sebebi ile kutlandığı söylenmektedir. Şimdi asıl soru şu? O zaman Mevlid Kandili niye var?? O söylentilerde gerçeklik payı yok demek en hafif tabirle saflıktır. Eleştiriler üzerine Diyanet kutlu doğum haftasının eleştirilmesine, istismar(!) edilmesine ve itibarsızlaştırılmasına müsamaha gösteremeyeceklerini açıkladı.(Koskoca kurum itibarını zedelemeyelim tabii) Neyse çok uzatmayayım. Eskiden hoca efendi şimdilerde kod adı fetö olan zatın doğduğu ay nisandır. 12 ay içerisinden bu haftanın nisan ayına sabitlenmesi de tamamen tesadüftür.

  Neyse tanım yapmadan geçmeyelim. Yeni nesil mevlid kandili (yerseniz... ) lokumumuz var, ardından gül suyu dökücez ellerimize)

   
 9. Diger kandiller de bidattır. Mevlid kandili 12.yy dan beri kutlanır. Kutlu dogum sacmaligi doktoralı bidattır.

  Tanım; islami saçmalık örneği

   
 10. Bu gün ortaya çıktı ve ısrarla söyleniyor ki : şerefsiz feto gülen in (allah lafzı olduğundan o piçin adını tam yazmadım) doğum günü de aynı haftaya gelmesi nedeniyle kendini peygamber ilan edecek ilk safsata projesi olmuş.

  Miladi takvime sabitlemiş ki kendi doğum günü kutlana. Vay namussuz vay aklından geçen gavurlugun haddi hesabı yok

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.