1 2 3 4 5 6 7 8

helal gıda sertifikası

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. alkol, domuz vb gıda ürünlerini bulundurmayan, kullanılan katkı maddelerinin de tüketilmesinde sakınca olmamasının yanı sıra hayvanların nasıl kesildiği de dahil olmak üzere bir çok şartı yerine getiren firmalara verilen belge.

   
 2. Kesinlikle para kazandirmadigim , yemek yemedigim, alisveris yapmadigim müsteriyi ifade eden sertifika.

   
 3. son günlerde giderek tüketicinin bilinçlendiği ve alışverişlerinde gözettiği sertifika. en bilinen ve güvenilen firma ise şüphesiz gimdestir

   
 4.  
  (Bkz: afia)
 5. Museviler tarafından kullanılan koşer sertifikasının benzeri olarak islami kurallara uygun üretilen gıdalar için verilen belge.

  Yahudiler bu işi yıllardır büyük titizlikle yapıyorlar ancak yeni yeni ortaya çıkan helal gıda sertifikası için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.

  bana kalırsa sırf pazar payından dolayı laf olsun diye ortaya atılmış bir kavram bu.

  Müslüman zaten yediğinin helal olduğundan emin olup tüketmeli. ancak helal demek sadece etin kesiminde besmele çekilmesinden ibaret değil, çok geniş bir kavramı içeriyor. ve ben her kim yapıyor bilmiyorum ama sertifikasyon kuruluşlarının bu konuyu çok derinlenmesine incelediğini sanmıyorum.

   
 6. Ticari kaygıyla ortaya çıktığını düşündüğüm sertifikadır, domuz eti, alkol gibi ürünlerin haram olduğunu zaten biliyoruz, kesim koşullarına da görmeden inanmayacağımız gerçeğini de koyarsak, dinini samimi yaşayanlar için inandırıcılığı bulunmayan bir sertifikadır.

  Bütün kapalı-ambalajlı ürünlerin fabrikasyon olduğunu düşünürsek;

  örneğin seri dana kesimi yapan bir mezbahanın, oturup teker teker başlarında okunması gereken sure ve duaları okuduğuna emin miyiz, kaldı ki bunu hangi duygularla yapıyor, vs. vs.

  Asıl demek istediğim şuydu aslında, şu an yediğimiz en basit bir bisküvinin bile içinde bize alkolden daha fazla zarar verebilecek katkı malzemeleri var. Basit bir örnekle fruktoz-glikoz şurubu.

  Bu bileşenin zararlarını anlatsam size sayfa yetmez, alzheimerdan tut kansere kadar, o kadar zararlı ve yıpratıcı etkisi var ki. Ama her alışınızda gönül rahatlığıyla alıyorsunuz...

  Mesela sodyum metabisülfit? temizlik malzemelerinde kullanıldığını şimdi öğreniyorsunuzdur.

  Bana kitabımın helal derken neyi anlatmak istediğini anlamaya çalışan biri olarak bu yediklerimize de helal der misiniz..

   
 7. Gimdes tarafından titizlikle ve hassasiyetle yapılan çalışmalar neticesinde verilen sertifikadır. Gimdes çalışmaları bu alanda büyük bir boşluğu doldurmuş ve bu hassasiyeti göstermek isteyenelerin imdadına yetişmiştir.

   
 8. helal ile sağlığa zararlı olmayan kavramlarını karıştırmamayı gerektiren sertifika. allah bir şeyi haram etmişse illa sağlığa zararlı olduğu için haram etmiştir gibi bir anlayış meselenin tam anlaşılmadığını ifade eder.

   
 9. Helal ile haram ayrımını bir belgeyle anlaşılamayacağını düşündüren sertifika.

   
 10. önemli olanın allah katında helal olması gereken sertifika türü.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.