Türkiye'nin memur portalı

Oturum aç Oturum aç Üye ol Üye ol Parolamı unuttum Parolamı unuttum

günde 3 ingilizce kelime ezberlemek

paylaş araştır

1. İngilizcesini geliştirmek yada İngilizce öğrenmek isteyen vatandaşların yaptığı eylemdir. sadece kelime ezberlemekle kalmayıp cümle kurmaya çalışması da tavsiye edilendir.

2. sadece sınav ve not amaçlı olursa belki kısa vadede işine yarayacak ama uzun vadede yabancı dilin temel özelliklerini,mantığını kavramada işe yaramayacak eylemdir.

İşin başından itibaren temelinden sıkı tutulması gerekmektedir.

3. ideal olan günde 3 kelime ezberlemek değil, mümkünse günde 10 kelimeyi söylendiği gibi cümle içerisinde öğrenmeye çalışmaktır. Bu cümleler ait olduğu seviyenin readinglerinden (okuma parçalarından) seçilirse daha güzel olur. Tek bir gramer kitabını baştan sona çalışıp -ki aslında bu 12' inci sınıf seviyesindeki gramer bilgisine karşılık gelir- ardından okuma parçalarından çekilen cümlelerle kelime çalışmak gerekir. elbette bu latin alfabesi temelli diller için geçerli. Alfabesi farklı bir dil çalışıyorsanız (rusça ve yunanca gibi) tek kelimeyi bile illaki defalarca yazmak gerekiyor.

4. milenyumda yani çeyrek asır kadar öncesinde, hazırlık okuduğum sene, ingilizce sözlüğü (kelimeleri de ingilizce, kelime tanımlamaları da) nokta ve virgül teferruatları dahil olmak kaydıyla ezberlediğim zamanlarda günde üç kelime ile kısıtlı kalsaydım vay benim hâlime.

ezberlediğim tüm kelimeler ve ingilizce bilgisi beynimden shift delete yapmışım gibi zamanla silinip yok oldu. artık ne ingilizce öğrenesim var ne de başka bir dil. anadilimi unutmazsam bu bana yeter de artar.

5. 3 günde 1 de yeterlidir, 120 fiil oldukça yeterli.

6. Yeni bir dil öğrenmeye başlarken belki başlangıç sayısı olabilir fakat az bence.

İngilizceyi aktif kullanmadığın zaman da bu kelimeler unutuluyor zaten,sürekli tekrar etmek lazım,okul süresi böyle kelime ezberlemeye geçti,kursa falan da gittim,en azından o sıralar karşılıklı anlasabilecek seviyede idim,sonrası ne oldu,konuşmaya konuşmaya unuttuk ne olacaktı:))

Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.